Agrárgazdaság
Vörös aszúk, ürmösök, sillerek – borcímke-kiállítás Szegeden
A Szent Vince Borrend nagymestere, Fülöp Mihály kollekciójából válogatott tárlat képzeletbeli utazásra hívja a látogatókat, amely során felfedezhetik az 1918 előtti Magyarország elfeledett pincészeteit, messze földön híres borait.
Mód László néprajzkutató, a kiállítás rendezője szerint azon túl, hogy leírást olvashatunk az adott italról, a borcímke egyben fontos kordokumentum is. A címkéken a történelmi korok is rajta hagyták a bélyegüket, hiszen különböző hatalmi jelképek bukkanhatnak fel rajtuk, kifejezve ezzel az adott korszak ideológiáját. A címkék változatossága ráirányítja a figyelmet arra, hogy a Kárpát-medence szőlőtermő tájain milyen sokféle bort termeltek és palackoztak.
A határon túli magyar területek közül bemutatják többek közt a ma Szerbiához tartozó versec-fehértemplomi borvidéket is; a verseci nedű kézzel festett borcímkéje a világháború előtti időszak korhű lenyomata.
A látogatók képzeletben szintén bebarangolhatják az aradi borvidéket. Itt termett a világhírű ménesi aszú, mely a tokaji aszú testvérének tekinthető, és amelyet a Habsburg-udvarban is előszeretettel fogyasztottak. E borok különlegessége az volt, hogy a tokaji aszúkkal szemben nem fehér, hanem kék szőlőből – kadarkából – készültek.
A tárlat legrégebbi darabja egy 1870-ből származó zalaszabari borcímke. Az elfeledett szabari bor az 1890-es évek londoni bor-világkiállításának aranyérmes itala.
Mivel a modern értelemben vett borcímkék megjelenésével és széleskörű elterjedésével szorosan összefügg a palackok használata, ezért a tárlaton olyan borosüvegek is láthatók, amelyeket a XIX-XX. század fordulóján használtak.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból