Agrárgazdaság
Várni kell a Bábolna-földre
A Bábolna Ménesbirtokhoz kerülnek a Bábolna Zrt. használatában lévő földek, egyelőre. Ezeket az év második felében piacra is dobják. A cég erdőit a Vértesi Erdő Zrt. kapja meg, valószínűleg véglegesen.
Felmondta a Bábolna-földek hosszú távú bérleti szerződését a felszámolás előtt álló Bábolna Zrt.-vel az állami tulajdonos, és a földvagyon birtokosa a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. A föld kényszerhasznosításra a Bábolna Nemzeti Ménesbirtokhoz kerül a szezon végéig. A 100 százalékban állami tulajdonban lévő, lótenyésztéssel foglalkozó vállalat 800 millió forintos kamatmentes tulajdonosi kölcsönt kap az államtól a földek mezőgazdasági művelésére. Úgy tudjuk, az erdőterületeket a Vértesi Erdő Zrt. kapja meg. Véglegesen.
Lapunkhoz korábban eljutottak olyan hírek is, hogy a Bábolna-földek tartósan a Ménesbirtoknál maradnak, aminek amúgy is keresik az új vagyonkezelőjét. Így "szebbé" tudnák tenni az jelenleg csak lótenyésztéssel foglalkozó vállalatot. A nagy és összefüggő termőterülettel jelentősen növelhetnék a társaság iránti érdeklődést – fogalmaztak lapunknak piaci körökben. Úgy tudjuk azonban: döntés született arról, hogy a földek valóban csak a szezon végéig maradnak az immár egyetlen állva maradt Bábolna-cég kezelésében.
Az MNV-nek a törvényi előírás szerint gondoskodnia kell a mezőgazdasági földek megműveléséről, ám a ménesbirtoknak nincs ehhez szükséges eszköze. Ennek ellenére nem kívánnak külső szereplőt bevonni a termelésbe, vagyis nem egy harmadik cégre bízzák a konkrét mezőgazdasági munkák elvégzését.
A 800 millió forintos kölcsön azonban nem teljes egészében a ménesbirtoknál landol. Ebből körülbelül 400 milliót kapna a Bábolna Zrt. az eddig elvégzett munkák fejében, míg a többit a hátralévő feladatokra fordítanák. A munkákat a Bábolna Zrt. még meglévő gépeivel végezné el a ménesbirtok, amely ezekért bérleti díjat fizetne.
Hogy mit vetnek majd, abban sok választása már nincs a tulajdonosnak: kukorica kerül a földekbe. Az MNV-nél azzal számolnak, hogy terményértékesítésből 1-1,2 milliárd forintos árbevétele lesz a ménesbirtoknak.
Ha mindennel végeztek, a szezon befejeztével indulhat meg az igazi versenyfutás a földekért. A MNV-nél lapunkat úgy tájékoztatták, hogy jövőre biztosan piacra dobják a körülbelül hatezer hektárnyi területet, ám hogy ezt milyen formában teszik meg (egyben értékesítik, darabonként vagy hosszú távú bérleti szerződést lehet majd kötni a földekre), arról még nincs döntés. Az üggyel kapcsolatban az MTI-nek Száraz Gábor úgy nyilatkozott: a területek hasznosítását nyilvános pályázat keretében oldják meg, előre láthatóan az év második felében.
Az is bizonytalan még, hogy mi lesz a sorsa a két hete ismét meghirdetett, a Bábolna Zrt. vagyonkezelésében lévő szendrői gazdaságnak, amelyhez csaknem ötezer hektár tartozik. Ezt ugyanis nem az MNV, hanem a kijelölt felszámoló dönti majd el. Így lehet, hiába írták ki rá a pályázatot, ha már a felszámoló szeretné értékesíteni a gazdaságot, akkor a mostani eljárást visszavonják.
Forrás: Népszabadság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok