Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Újra régi fényében tündökölhet a pannonhalmi borvidék

A pannonhalmi borvidék a Pannonhalmi Bencés Főapátság és az MKB Bank közös tulajdonában lévő pincészetnek köszönhetően az elmúlt öt évben visszakapcsolódott a magyar borászat vérkeringésébe.

 

Létrehozva:

|

Magyarország egyik legrégebbi és legkisebb borvidéke ismét reflektorfénybe került. Ehhez a pénzügyi háttér egészen 2002-ig nem volt meg, a Pannonhalmi Apátsági Pincészet azonban egy nagy volumenű, sikeres projekttel a háta mögött bebizonyította, hogy nincsen hiány befektetőkedvből ezen a vidéken sem. A megvalósításhoz a bank segítsége is kellett, hiszen a pannonhalmi bencés szőlő- és borgazdaság újraindításához szükséges tőkét a Pannonhalmi Főapátság egyedül nem tudta volna a pincészet rendelkezésére bocsátani.

Olyan tulajdonostárs mellé szegődtünk, amely jó értelemben rákényszerített minket a megalapozott üzleti terv szerinti gondolkodásra. Így tevékenységünk jóval fegyelmezettebbé és költséghatékonyabbá vált – mondta tapasztalatairól Rábai László, a pannonhalmi főapátság főapáti titkára.

A pincészet ötvenhektáros szőlőültetvényen gazdálkodik. Eddig negyvenkét hektár új ültetvényt telepítettek, további nyolcat pedig úgynevezett termő ültetvényként művelnek meg, amelynek cseréjét a közeljövőben tervezik. A termés feldolgozásához egy 2,2 ezer négyzetméter alapterületű présház, tartályos és hordós érlelő, palackozó épületegyüttest hoztak létre.

 A zöldmezős beruházásként létrejött pinceépület tökéletesen alkalmazkodik a telepített szőlőfajták által megkövetelt borászati technológiához. A pincében világviszonylatban is egyedülálló, rugalmas és a legmodernebbek közé tartozó módszerrel, gravitációs anyagmozgatással dolgozzák fel a termést. A borvidéken meglévő jó biológiai alappal és ezzel a technológiával az a feladatunk, hogy olyan termékeket állítsunk elő, amelyek az elmúlt évszázadokra jellemző magasságokba juttatják vissza a főapátság borászatát – beszélt a tervekről Liptai Zsolt, a pincészet borásza és ügyvezető igazgatója.

 Minőségi palackozott borok készülnek itt, amelyek közül néhány – elsősorban a fehérek közül – hiánypótló ezen a piacon. Korábban a borvidéken szinte kizárólag fehér szőlőt termesztettek, ám a történelmi múltú apátsági pincészet már akkor is fele-fele arányban gondozott kék- és fehérszőlő-ültetvényeket. A fajták kiválasztását, a borászati technológia meghatározását végző Gál Tibor egri borász azt javasolta, hogy kétharmad-egyharmad arány érvényesüljön a fehér szőlő javára.

A pincészet célja, hogy friss, üde, reduktív (sauvignon blanc, fűszeres tramini, rajnai rizling) és hordós érlelésű testes fehérborokat egyaránt készítsen, míg a vörösben a pinot noir kapta a fő hangsúlyt, bár a tőkéken akad azért némi merlot és cabernet franc is. Első ízben 2003-ban szüreteltek, a termésből 70 ezer palack bor készült. Egy évvel később már 90, 2005-ben 110, 2006-ban 140, tavaly pedig 200 ezer butéliát töltöttek meg, és – ha sikerül követni a terveket – ez a szám 350 ezerig emelkedik majd. A lépcsőzetesség oka, hogy az ültetvények fokozatosan fordulnak termőre, a meglévők cseréjével 2014-2015-re várható a teljes kapacitás elérése. Sikerünk másokat is arra ösztönöz, hogy itt, a pannonhalmi borvidéken hasonlóba fogjanak. A korábbi folyóbor-mennyiségből bizonyos hányadot megpróbálnak palackos termékként értékesíteni, ami minőségi előrelépést jelent a borvidéken – tette hozzá Liptai Zsolt.

 Üzemi szinten már tavaly nyereséges volt a pincészet, 2009-ben pedig az adózás előtti eredmény szintjén is elérheti a fedezeti pontot.

A boroknak gyorsan kialakult a vevőköre, értékesítési gondokkal nem küszködik a vállalkozás. Annak ellenére, hogy a magyar palackos borok piacából csak egy nagyon kicsi szelet az apátsági pincészeté, szép sikereket ér el, hiszen Budapesten és külföldön is érdeklődnek a pannonhalmi nedűk iránt, bő tizenöt százalékukat Lengyelországba, Belgiumba, Hollandiába, a tengerentúlra és a Távol-Keletre exportálják.

Az uniós pályázatokon megfelelő szakmai segítség nélkül nem szerepelhetett volna sikeresen az apátsági pincészet. Az MKB Bank tradicionális vállalatfinanszírozó bank, ennek kapcsán fontosnak tartjuk, hogy a vállalkozói együttműködésekben minden szegmenst ki tudjunk szolgálni. Az utóbbi időszakban az uniós támogatások jelentősen felértékelődtek a társaságok beruházásainak finanszírozásában, ezért az MKB kiemelt üzletpolitikai célként tekint erre a területre – mondta Horváth Ákos regionális igazgató. 

Az ebből a megfontolásból létrehozott szakértői csapat feladata, hogy vállalati ügyfeleiket az EU-s támogatásokhoz kapcsolódó termékkel, szolgáltatással, tanácsadással segítse. Tevékenységük átfogja a pályázat teljes folyamatát, legyen szó a pályázathoz szükséges bankgaranciák biztosításáról, a támogatási összegek előfinanszírozásáról vagy akár pályázatfigyelésről. A jövőben ennek a szegmensnek egyre növekvő szerepet szánnak.

Forrás: Napi Online

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!