Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Újabb élelmiszerár-robbanás jön

Rekordok. Újabb élelmiszerár-emelkedési hullám rázhatja meg a világot, miután az elmúlt napokban számos termény ára rekordszintre nőtt a határidős árutőzsdéken.

Létrehozva:

|

Chicagóban a 2008. márciusi szállítású búza és rizs referenciaára soha nem látott magasságba ugrott, a szójababé 34, a kukoricáé 11 éves rekordot döntött meg. Az áremelkedések tovagyűrűző hatása erősödő inflációs nyomásként jelentkezik majd, megnehezítve a jegybankok számára a gazdasági lassulás elleni küzdelmet – írja a Financial Times.

A gabonaárak legutóbb nyáron indultak látványos növekedésnek, és főként ennek a folyamatnak tudható be, hogy az eurózóna inflációja novemberben 3,1 százalékkal hatéves csúcsot ért el. Az élelmiszerek a monetáris unióban az előző hónapban 4,3 százalékkal drágultak, az USA-ban az élelmiszerár-infláció üteme novemberben 4,8 százalék volt.

A mezőgazdasági nyersanyagok árának szárnyalása a fejlődő országok és a bioüzemanyag-ipar által támasztott élénkülő kereslet, a rossz termés és az élelmiszerkészletek csökkenésének számlájára írható. Az amerikai mezőgazdasági minisztérium előrejelzése szerint a világ kukoricakészlete hamarosan 33 éves, a búzáé pedig 47 éves mélypontra esik; 7,5, illetve 9,3 heti fogyasztásra elegendő szintre.

A drágaság és a hiány ellen egyre több ország az élelmiszerimportot terhelő vámok felfüggesztésével igyekszik felvenni a harcot. Az EU jövő júniusig vámmentesen engedi be a gabonaféléket.

A magyar gabonapiacon november közepéig a búzánál és a kukoricánál tonnánként 10 ezer forintos csökkenés következett be a 62-65 ezer forintos korábbi csúcsárakhoz képest, de az utóbbi hetekben mindkét termény újra drágult – mondta Pótsa Zsófia, a feldolgozókat és a kereskedőket tömörítő Gabonaszövetség főtitkára. Így a búza ára ismét átlépte a tonnánkénti 60 ezer forintot, míg a kukoricáé 53–54 ezer között mozog. A jelenlegi várakozások szerint a hazai piacon további jelentős drágulás nem lesz, de a nemzetközi áremelkedés meggátolhatja az árak visszarendeződését, így a mai magas szint stagnálására lehet számítani.

Pótsa Zsófia hozzátette: a jelentősebb árnövekedés ellen hat, hogy a hazai feldolgozók nem bírnának el újabb drágulást, az egyik legnagyobb felvásárlónak számító malomipar pedig áruszükségletének nagy részét már beszerezte. Tény ugyanakkor, hogy a molnároknál az éves búzaigény 20-25 százaléka még hiányzik, ezért a jövő év elején ismét vevőként lépnek piacra. A becslések szerint a gyenge termés ellenére búzából és kukoricából is van még a raktárakban, így előreláthatólag nem lesz szükség behozatalra.

Forrás: Világgazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!