Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Új lakásba új növény

A költözés ritka alkalom, ilyenkor, az elhagyott háztartással együtt, meg lehet szabadulni a gyakran torzókká változott növényektől is. Új lakásba új növény – egy hobbikertész számára ideális állapot. A választáskor azonban óvatosan kell eljárni, mert az üzletben gyönyörű növény a nem megfelelő helyen csúfságként sínylődik.

Létrehozva:

|

Elsőként azt kell eldönteni, hogy a lakás melyik részébe kívánnak növényeket elhelyezni. A növények – persze fajonkénti eltérésekkel – mindenütt megélnek, ahol naponta legalább néhány órára van annyi fény, hogy olvasni lehet. (Most nem említjük, az edényben lévő táptalaj minőségét, a megfelelő öntözést. A helyiségek hőmérsékletét az átlagos lakásban előfordulónak tekintjük.) A növényi élet szempontjából fontos a fűtés technológiája. A radiátoros, kályhás melegítéssel a zöldek többsége jobban együtt él, mint légbefúvással, vagy a padlófűtéssel. Ezek ugyanis, állandó és intenzív szárító légmozgással járó sivatagi klímát modelleznek.

Az tudja igazán, hogy a virágboltok többségében milyen keveset tudnak a növények mérgezőségéről, aki terráriumba hüllőnek próbált növényt vásárolni. A jobb érzésű eladók bevallják: nem tudják, hogy a kiválasztott növény ehető-e. A legtöbb növénytartó és -ajándékozó nem is gondol erre, amikor cserepes növényt vagy vágott virágot vesz olyan családnak (vagy esetleg magának), ahol a lakásban kisgyermek kószál, vagy házi kedvencet, kutyát, macskát, néha szabadon eresztett madarat tartanak. Ezért a növények vásárlásakor nemcsak a küllem, az elhelyezés lehetőségei, hanem a biztonság is fontos követelmény.

A vadon élő állatok, madarak pontosan ismerik a növényekben rejlő mérgeket, amelyek gyakorta gyógyszerek. A házban élőknél ezek a nem mindig öröklődő tulajdonságok eltompultak, de egy-két zöld lakoma utáni bőrviszketés, gyomor- és bélgörcs, hányás, hasmenés jó tanítómester. Az idősebb állatok belső bajaik kezelésére ügyesen használják gyógykezelésre a növényeket. Például a kutya, macska gondosan megválogatva harap egy kis zöldet gyomorbántalmai kezelésére.

A házi kedvenceknél is jobban kell vigyázni a kíváncsi gyerekekre. Ha már megtörtént a baj, akkor érdemes azonnal orvoshoz fordulni, ilyenkor jó, ha ismerik a növény pontos nevét. Az esetek többségében nincs nagy gond, a bejutott méreganyag hígításáról, közömbösítéséről, mielőbbi eltávolításáról kell gondoskodni. A bőrpírt szappanos lemosással és nyugtató kenőcsök használatával lehet enyhíteni.

A kellemetlenséget azzal lehet megelőzni, hogy pontosan ismerjük a növényeink nevét, tulajdonságait, és ennek alapján helyezzük el a lakásban.

Fürdőszoba, a kisablakos WC, kamra, sötét folyosó, garázs – megannyi helyiség, ahová látszólag nem való növény. A zöldek szerelmesei azonban nem ismernek lehetetlent, és amióta a dísznövény-kereskedelem nemzetközi, nem nehéz beszerezni a speciális igényű növényeket. De a fürdőszoba, az amúgy szobai növényeknek, páfrányoknak, orchideáknak is ideális hely. Az ügyes kertész egész dzsungelt alakíthat ki. (Kellemes illatot terjeszt a fürdő ablakába tett cserepes jácint. Egyedül arra kell ügyelni, hogy földje soha ne száradjon ki.)

A folyosók is benépesíthetők. Ha a hely inkább sötét, akkor oda valók egyes aráliák, filodendronok. A lépcsőházba, ahol esetleg kis ablakon szűrődik be a fény, jól mutatnak a kúszónövények vagy az ámpolnák. Utóbbiakat a fényforrás közelébe kell akasztani.

A konyhába a csinos formát mutató, illatos fűszernövények valók: a díszpaprika, korallbokor, menta, metélőhagyma, metélőpetrezselyem, rozmaring.

A szemnek világosnak is tűnik az északi fekvésű, vagy a magas házak által határolt ablak, de a fénykedvelő növényeknek ez a világosság kevés. A dzsungellakók nyáron jól elvannak a sötétebb zugokban, de ősszel elkezdhetik leveleiket hullajtani, vagy megnyurgult hajtásaikkal kalimpálnak a fény után.

Szerencsére sok száz tetszetős levélmintázatú és szép, különleges virágot hajtó növény megél a fényszegény szobákban is. Ráadásul vannak közöttük igen nagyra megnövő, dekoratív, robusztus növények is. Az ilyen szobákba valók a következő növények: alokázia, arália, bordapáfrány, borostyánarália, botpálma, csüngő csokrosinda, fészekpáfrány, kapaszkodó fikusz, kukoricalevél, kúszóka, lapát pikkelyvirág, pikkelyes fenyő, pletyka, pompás flamingóvirág, puszpáng, rákvirág, sárga csíkos törpe kálmos, sárkányfa, selyemtölgy, szalagpáfrány, szívlevelű filodendron, tarackoló fajdbogyó, tarka dracéna, tarkalevél (Caladium), tigriske, tyúkanyó, villás szarvasagancspáfrány, vénuszfodorka, vitorlavirág. Érdemes esetleges különleges ápolási igényekről tájékozódni.

A pozsgások különleges növények. Fura leveleikkel, hajtásrendszerükkel és elképesztő tulajdonságaikkal az átlagos hobbikertész tudását próbára tevő növénycsodák.

Pontosabban önmegtartóztatást követelnek. Több fajuk vegyületei révén akár évekig is megvannak víz nélkül. A húsos levelű pozsgások, telepes növénykövek és a szúrós kaktuszok ha már gyökeret eresztettek, hosszú életűek lesznek.

Forrás: Népszabadság – Czauner Péter

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!