Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Tokaji világörökségi helyszín – elkészült a jelentés

Magyarország benyújtotta az UNESCO világörökségi központjához a tokaji világörökségi helyszín megőrzési állapotáról szóló jelentést, amely hangsúlyozottan foglalkozik a tervezett szerencsi szalmatüzelésű erőművel – tájékoztatta a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) és a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottság Titkársága pénteken az MTI-t.

Létrehozva:

|

A jelentést Magyarországnak február 1-ig kellett eljuttatnia az UNESCO párizsi központjába. A közlés szerint a dokumentum a tervezett szerencsi erőmű mellett foglalkozik "más, a borvidék világörökségi értékeit potenciálisan veszélyeztető erőműtervek által felvetett problémákkal" is.
    
A vizsgálat alkalmával megállapították, hogy a beruházó jogerős építési engedéllyel rendelkezik, az építkezés helyszíni előkészítése megkezdődött; ugyanakkor az eddig elvégzett munkák visszafordíthatatlan beavatkozással még nem jártak.
    
A rendelkezésre álló anyagok, információk elemzése alapján nem bizonyítható egyértelműen, hogy a tervezett erőmű a kibocsátott anyagokkal, a közlekedési terheléssel és a látképpel biztosan nem károsítja-e a helyszín integritását, nem jár-e negatív következményekkel a kiemelkedő egyetemes értékek megőrzése szempontjából – olvasható a közleményben.
    
Ezért döntés született arról, hogy összetett hatástanulmányra van szükség, amelynek feladata a világörökségi helyszín értékeire várható hatás és a környezethez, tájhoz való illeszkedés felmérése; a helyszín megőrzési állapotának és a közlekedési terhelés alakulásának komplex elemzése; valamint a korábban kialakult "tájsebek" helyzetének nyomon követése – tartalmazza a tájékoztató.
    
A jelentés megállapításai között szerepel, hogy a világörökségi helyszín kezelő testülete, a Tokaj Történelmi Borvidék Kultúrtáj 27 települési önkormányzatát magába foglaló Tokaji Történelmi Borvidék Világörökség Egyesület 2003-ban egyhangú döntéssel elfogadta a helyszín kezelési tervét, amelynek követésével elkerülhető lett volna az értékvédelem és a tervezett fejlesztés között kialakult ellentét. 
   
A vizsgálat szerint abban ez esetben sem következett volna be a fejlesztés és a világörökségi terület védelme közötti ütközés, ha a szerencsi önkormányzat nem módosítja a település helyi szabályozási tervét és helyi építési szabályzatát célzottan a beruházás befogadásának érdekében. E módosítások meghatározó eleme a zöldterületi besorolás korábbi megváltoztatása, valamint a beépítési magasság megemelése 9 méterről 30 méterre.
    
A közlemény felhívja a figyelmet arra, hogy a hatóságok az engedélyezési eljárásokon a beruházás lehetséges hatását környezetvédelmi, építési és műszaki-biztonsági szempontból csak külön-külön vizsgálták. Jelenleg egyik eljárás keretében sem előírás, így nem is készült a világörökségi helyszín egyetemes kiemelkedő értékeire vonatkozó hatástanulmány.
    
Ugyanakkor szakmai testületek (ICOMOS, Észak-Magyarországi Területi Tervtanács) fenntartásaiknak és aggályaiknak adtak hangot a borvidék adottságait féltve. Különösen nagy veszélyt látnak abban, hogy a szokatlanul nagy teljesítményűre tervezett erőmű működéséhez szükséges jelentős mennyiségű biomassza termelése és beszállítása még tovább növelné a közúti közlekedés okozta, jelenleg is a kritikus határhoz közeli környezeti terhelést.
    
Magyarország a jelentésben kötelezettséget vállalt arra, hogy a megállapítások alapján elindítja, illetve felgyorsítja a világörökségre vonatkozó jogszabály alkotási munkát; a további vizsgálatok eredményének függvényében tesz az értékek megóvása érdekében szükségessé váló lépéseket.
    
A tájékoztatás szerint Magyarország vállalta azt is, hogy a tervezett beruházást illetően a jelenlegi jogszabályi környezetben is mindenki számára elfogadható intézkedéseket tesz a világörökségi értékek megőrzésére; minden további fejleményről az UNESCO Világörökség Központ útján tájékoztatást ad az UNESCO Világörökség Bizottság számára.
    
Fejérdy Tamás, a KÖH helyettes vezetője korábban az MTI-nek elmondta, a világörökségi helyszíneket érintő végrehajtási irányelvek egyik pontja kimondja: ha valamely helyszínen nagyobb arányú fejlesztést terveznek, azt jelezni kell. Ezt megtette a civil szféra és megtették ők is. Az UNESCO Világörökség Központtól reagálásként érkezett az a felkérés, hogy a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottsága adjon úgynevezett megőrzési állapotjelentést a tokaji helyszínről. A jelentést a tervek szerint a nyár közepén tárgyalja a nemzetközi bizottság.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!