Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Több termelői érdekképviselet az SPS bevezetését sürgeti

Az egységes mezőgazdasági támogatási rendszer (SPS) bevezetését sürgető termelői érdekképviseleti szervezetek – az EU megerősítő jogszabályára is figyelemmel – ismételten kérik az Alkotmánybíróság elnökét, hogy a testület mielőbb foglaljon állást a köztársasági elnök beadványáról, hogy időben döntés születhessen a rendszer bevezetéséről.

Létrehozva:

|

Az SPS bevezetését szorgalmazó szervezetek véleményét tartalmazó közleményt a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) adta ki.
    
A közlemény emlékeztet rá: az Országgyűlés tavaly október 20-án törvényt fogadott el az egységes mezőgazdasági támogatási rendszer (SPS) bevezetéséről és működtetéséről.     Ezt követően Sólyom László köztársasági elnök a törvényt nem írta alá, hanem annak alkotmányossági felülvizsgálatát kérte az Alkotmánybíróságtól. Álláspontja szerint a támogatási jogosultságok kisebbik hányadát megalapozó, úgynevezett "bázisidőszak" megállapítása nem az Európai Unió közösségi jogából következik, sérti a jogbiztonságot, ezért alkotmányellenes.
   
Az SPS rendszer bevezetését támogató mezőgazdasági termelőket képviselő tizenöt országos szervezet pedig közös levélben kérte az Alkotmánybíróság elnökétől a határozathozatal meggyorsítását, hogy az új rendszer ez év január 1-jén bevezethető legyen. Az Alkotmánybíróság a kérésre nem reagált, és azóta sem tűzte napirendjére a beadvány tárgyalását.
   
Az Európai Unió szabályai szerint a támogatási rendszer megváltoztatását a megelőző év július végéig be kell jelenteni az unió Bizottságának. Így az Alkotmánybíróság hallgatása az új rendszer jövő évben való bevezetésének a lehetőségét is veszélyezteti – húzzák alá a közleményükben az agrár-érdekképviseletek.
   
Jelzik ugyanakkor azt is, hogy az Európai Unió Bizottsága május 6-án elfogadott egy rendeletet, amely ismételten megerősítette az új tagállamok – köztük Magyarország – jogát arra, hogy az SPS rendszer bevezetésekor "meghatározhatnak egy, az egységes támogatási rendszer alkalmazásának első évét megelőző bázisidőszakot."
   
A Unió szabályai szerint – amit a csatlakozással Magyarország is elfogadott és az alkotmányában rögzített – a közösségi jog felette áll a tagállamok jogalkotásának. Ezért az EU rendeletben adott lehetőséggel való élés nem lehet a tagállam alkotmányába ütköző – tartalmazza a közlemény.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!