Agrárgazdaság
Több mint kétmillióra büntetett a horvát parti őrség
Ötvenhétezer kunára, azaz több mint kétmillió forintra bírságolták meg Horvátországban annak az olasz hajónak a kapitányát, amelyet múlt csütörtökön tartóztatott fel Palagruza szigete mellett a horvát parti őrség.
A kétmilliós bírság mellett az Antonio Madre kéttagú legénységére fejenként további százezer forintos büntetést szabtak ki, és az olasz hajót a halászokkal együtt egy évre kitiltották Horvátországból. Az Antonio Madre lett a horvát ZERP (zastiæenog ekolosko ribolovnog pojasa, azaz védett ökológiai és halászati zóna) első áldozata.
Mint arról beszámoltunk, Horvátország január elsejétől egyoldalúan korlátozza a halászati jogokat az Adria 25 ezer négyzetkilométeres területén. Ide most már csak koncessziós jogok megvásárlása után hajózhatnak be külföldi, például olasz és szlovén halászok. A ZERP-et nagyjából oda rajzolták be, ahol az Adrián Horvátországnak a nemzetközi jog szerinti "kizárólagos gazdasági területe" van, azaz elvileg valóban lehetősége adódik megszabni a halászat feltételeit.
A ZERP lényege a tenger védelme lenne, valamint a pusztító halászati módok korlátozása. A két közvetlenül érintett szomszéd ezzel alapvetően egyet is értene, amit viszont kifogásolnak: a horvátok maguk alkotta szabályok alapján maguk akarják ellenőrizni a ZERP területét. Közben nem is igazán tagadják, hogy valójában a külföldi halászok távol tartásáról, kiszorításáról van szó.
Az Adriában egyre kevesebb a hal, ami bizonytalanabbá teszi a halászok megélhetését. A horvátok régóta morognak amiatt, hogy az öreg és elavult hajóikkal esélytelenek a modern olasz flottákkal szemben. Kiszámolták azt is, hogy az olaszok épp annyi halat fogtak ki az elmúlt 15 évben az Adriának Horvátországhoz tartozó részéről, amely eladásából 430 kilométer hoszszú autópályát lehetett volna felépíteni. Így hiába intette meg a meglehetősen barátságtalan halászati szabályozás miatt Horvátországot nemrég az Európai Unió, hiába fenyegetőzik Olaszország és Szlovénia a csatlakozási tárgyalások blokkolásával, a ZERP életbe lépett.
Ivo Sanader volt és leendő, jelenleg ügyvivő horvát kormányfő, akitől Brüsszelben – titokban – valamiféle diplomatikus megoldást vártak, egyelőre nem szólalt meg az ügyben. Tirolban pihent a következő hetek kormányalakítása előtt, és visszatérve is csak annyit közölt mosolyogva: a ZERP-ről a parlament határozott annak idején, csak az új parlament hozhat bármilyen döntést róla.
A horvát lapok ugyanakkor nem rejtik véka alá, hogy a haditengerészet és parti őrség egyáltalán nincs felkészülve az ellenőrző feladatra. Az elsőként lefülelt olasz hajó szigorú megbüntetését valószínűleg elrettentő precedensnek szánták.
Janez Jansa szlovén kormányfő egyelőre türelemre intett, mondván, most már ki kell várni az új horvát kormány hivatalos állásfoglalását. – Az unió elnöki posztjáról amúgy sem lenne illendő hazabeszélnem – nyilatkozta pénteken Ljubljanában Jansa, azt is hozzátéve, azért lenne miről. A szlovén halászokat ugyanis a ZERP elvágja a nyílt tengertől, azaz jelenleg csak határsértéssel tudnak kijutni a Piráni-öbölből.
Forrás: Népszbadság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok