Agrárgazdaság
Termőföldszerzés és haszonbérlet
A termőföld tulajdonjoga, védelme, netán külföldiek birtokába kerülése illetve annak tiltása egyik állandó témája a rendszerváltás óta zajló nagy vitáknak. A földtörvény rendelkezései egyértelműen meghatározzák a földtulajdon megszerzésének és a föld használatának a rendjét és korlátait, akárcsak a velük kapcsolatos fogalmakat. Ezekből idézzük a legfontosabbakat a Jogtanácsadó című szakfolyóirat segítségével.
A termőföld megszerzésének és haszonbérletének mennyiségi korlátai vannak. Ezek – a teljesség igénye nélkül – a következők:
– belföldi magánszemély maximum
– belföldi jogi személy és jogi személyiség nélküli más szervezet (a magyar állam, az önkormányzat, a közalapítvány, valamint az egyház és a jelzálog-hitelintézet kivételével) termőföld tulajdonát egyáltalán nem szerezheti meg, nem nyerhet rajta haszonélvezetet, és – a haszonbérlet kivételével – más jogcímen sem használhatja. Haszonbérbe maximum
– köülföldi magánszemélyre és jogi személyre főszabályként érvényes, hogy termőföldet nem szerezhet, haszonbérletet sem nyerhet rajta és egyéb jogcímen sem használhatja. Kivétel a haszonbérlet, amelyre a belföldi magánszemélyt korlátozó mértékek (maximum
A termőföld haszonbérbe adása csak meghatározott időre és szigorú – az elővásárlási joghoz hasonló – sorrend betartásával történhet, ugyanis bizonyos személyek a termőföld (amely ez esetben csak külterületi föld lehet) úgynevezett előhaszonbérletére jogosultak. Sorrendjük a következő:
– A korábbi haszonbérlő (vagy – szűk körben – az általa kijelölt személy).
– A helyben lakó szomszéd (itt csakis a közvetlen szomszédok jöhetnek számításba, – a helyben lakói minőséget pedig a következő pontban olvasható megfogalmazás szerint kell értelmezni).
– A helyben lakó más személy. Így minősíthető az a magánszemély, aki legalább három éve a termőföld fekvése szerinti település közigazgatási határán belül vagy attól legföljebb 15 kilométernyi távolságban lakik. Helyben lakónak minősül továbbá a mezőgazdasági vagy erdészeti szakirányú képzettséggel rendelkező olyan személy, aki vállalja, hogy az adott településen fog lakni és mezőgazdaságból fog élni. Az olyan jogi személy és jogi személyiség nélküli szervezet (illetve ezek tagja vagy részvényese) is helyben lakói státuszú, amely bevételének több mint 50 százalékát mezőgazdasági tevékenységből szerzi és székhelye az adott településen van. Végül a családi gazdálkodó, az őstermelő és az egyéni mezőgazdasági vállalkozó is e körbe tartozik, – itt már az sem feltétel, hogy az adott településen lakjon.
Több, helyben lakó szomszéd vagy egyszerűen több helyben lakó között a következőképpen alakul a sorrend: családi gazdálkodó, őstermelő vagy egyéni vállalkozó, jogi személy és jogi személyiség nélküli szervezet. Ha a fenti rangsor alapján teljesen azonos a helyzetük, akkor a haszonbérbe adó a választása szerinti személlyel köthet közülük szerződést.
Tudni érdemes azonban, hogy közeli hozzátartozók egymás közti szerződése esetén az előhaszonbérleti jog nem áll fenn, így esetükben a sorrendre vonatkozó szabályok sem alkalmazhatók.
A szerződés egyébként maximálisan 20 évre köthető, erdő és szőlő esetén speciális szabályok érvényesülnek, a földtörvény 13. paragrafusa szerint.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból