Agrárgazdaság
Teljes fordulat a gabonapiacon
Drasztikus mértékben esnek a hazai gabonaárak az idei szezonban a tavalyi árrobbanás után. A takarmánybúza és a takarmánykukorica jegyzései már a következő napokban az uniós intervenciós árszintre süllyedhetnek a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) áruszekciójában, és szakértők szerint a későbbiekben további csökkenés sem kizárt.
A 101,31 eurós tonnánkénti intervenciós EU-szint mintegy 24,3 ezer forintos gabonaárat jelent, amelynek 26 ezer forint körüli – szállítási és egyéb költségeket tartalmazó – tőzsdei ár felel meg. A BÉT november–decemberi jegyzései most 27-27,7 ezer forinton állnak, szemben az egy évvel korábbi 55-60 ezer forintos hazai piaci árakkal. (Az eurobúza 36-37 ezer forintos árai kisebb csökkenést takarnak tavalyhoz képest.)
A visszarendeződés egyértelmű oka, hogy az idén keresletiből kínálativá vált a gabonapiac – mondta Lakatos Zoltán, a Gabonaszövetség elnöke. A világon 60 millió, nálunk több mint 1,5 millió tonnával több búza termett a tavalyinál, a legalább 8 millió tonnára becsült hazai kukoricamennyiség pedig kétszerese lehet az elmúlt évinek. A jelentős áreséshez azonban hozzájárulhat az is, hogy egyes pénzügyi csoportok – amelyek az utóbbi időszakban az élelmiszer-befektetések felé fordultak – a gabonaárak átmeneti csökkentésében érdekeltek a nemzetközi tőzsdéken – vélik ágazati szakértők.
A hazai árukínálatot növeli, hogy számos piaci szereplő – a további áremelkedésre spekulálva – jelentős mennyiséget tartalékolt az ótermésből (elsősorban kukoricából) az idei szezonra. Lakatos Zoltán szerint a tavalyról származó kukoricakészlet megközelítheti az egymillió tonnát is, miközben a belföldi takarmányszükséglet nem növekszik az állatállomány csökkenése, illetve stagnálása miatt. Ezért kukoricából 5-6 millió tonnás többlet lehet a piacon, de az 1,5-2 millió tonnás takarmánybúza is jóval meghaladja az igényeket (és az exportkereslet egyelőre nem számottevő).
Elképzelhető, hogy eltűnik a jövedelem az idén a gabonatermelésben az árak visszarendeződése miatt – fogalmazott Uhercsák András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) tanácsadója. Jövedelmezőségi szempontból kulcskérdés, hogy a termelők a takarmánygabonát milyen áron értékesíthetik, mivel az étkezési búzánál az áresés kisebb mértékű – mondta.
A gazdálkodók jelentős része a későbbi árnövekedés reményében kivár az eladásokkal, és – megfelelő érdeklődés hiányában – várhatóan a kukoricát is tárolni kényszerül majd. Egyes ágazati szakértők szerint a gyenge kereslet raktározási gondokat okozhat, noha az elmúlt évek fejlesztéseinek köszönhetően a minőségi tárolók nagysága eléri a 20 millió tonnát. Ezért az agrártárca nem számít országos raktározási gondokra.
Egyre nagyobb az esélye vi-szont annak, hogy – 2004 és 2005 után – újra uniós intervenciós felvásárlást kell lebonyolítania a kifizető ügynökségként működő Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnak (MVH). E tranzakcióra a kukoricánál kerülhet sor, mivel az EU-intervenció a takarmánybúzára nem terjed ki, az eurobúzánál és a szintén felvásárolható árpánál pedig várhatóan nem lesz akkora árcsökkenés. Az uniós értékesítés ugyanakkor ez évtől a kukoricánál sem jelent érdemi védelmet, mivel Brüsszel 700 ezer tonnában maximálta a teljes EU-ban átvehető mennyiséget. A magyar gazdálkodóknak a bolgár és román termelők lehetnek a legnagyobb konkurensei a novembertől induló kukoricaintervenciós időszakban – állítják hazai szakértők.
Mivel a hazai gabonatermelők a 36-38 ezer forintos mai exportárakon általában nem adják el a kereskedőknek a terményeiket, továbbra is a malmok számítanak a legnagyobb felvásárlóknak a piacon. Lakatos Zoltán tájékoztatása szerint a vállalkozások az 1,1-1,2 millió tonnás éves őrlési búzaigény 65-70 százalékát vették meg eddig. Mivel a molnárok az elmúlt évinél olcsóbban jutottak alapanyaghoz, a korábbi 82-84 forintról már 5 forint körüli mértékben csökkentették a liszt kilónkénti átadási árait, szeptembertől pedig újabb 5 forintos mérséklés jöhet. A sütőipar ugyanakkor – erősítette meg lapunknak Varga László, a Magyar Pékszövetség (MPSZ) elnöke – nem tett le arról, hogy októbertől a lisztárváltozás ellenére is drágítja a kenyérféléket. Az Agrár Európa Kft. közelmúltban megjelent tanulmánya szerint az iparágban legalább 10-15 százalékos (elmaradt) drágításra lenne szükség a költségek növekedése miatt. Egyes vállalkozások a napokban már jelezték is áremelési elképzeléseiket partnereiknek – közölte az MPSZ elnöke.
Forrás: Világgazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból