Agrárgazdaság
Százmillió marad az almafákon
Valamennyi korai érésű almafajta károsodik Szabolcsban, ha legkésőbb szeptember első hetében nem fejeződik be a feldolgozók működését akadályozó termelői blokád – állítják ágazati szakértők.
A termés megsemmisülhet a fákon, így gazdálkodókat és ipari üzemeket egyaránt jelentős árbevétel-kiesés érhet. A növekvő veszteségek miatt a termelőknek is érdekük, hogy a lehető leghamarabb felhagyjanak a demonstrációval. Akár 80-100 millió forint értékű korai alma is tönkremehet a fákon – vélik szakértők.
A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) által szervezett blokád egyelőre az osztrák tulajdonban lévő Agrana-Juice Magyarország (AJM) Kft. vásárosnaményi és anarcsi telephelyét érinti. A Magosz a napokban felvonult a magyar érdekeltségű Első Szabolcsi Almafeldolgozó Társaság (ESZAT) Kft. mátészalkai üzeméhez is, de e cég csak szeptemberben indítaná a feldolgozást, így itt a demonstráció most szünetel. Az érdekképviselet tiltakozást helyezett kilátásba az osztrák Rauch Hungária (RH) Kft. nyírmadai telepén is, de a felvásárlást egyelőre ez a társaság sem kezdte meg. Az Agrana-Juice 50-55, az RH 15-20, az ESZAT 8-10 százalékkal részesedik a szabolcsi iparialma-piacból.
A feldolgozók képviselői lapunk érdeklődésére nem kívántak nyilatkozni a kialakult helyzetről. Szakértők egyértelműnek ítélik, hogy a legnagyobb kiesést az Agrana-Juice-nak kell elkönyvelnie, ha a blokád hosszabb ideig tart (a Magosz a demonstrációt szeptember 15-ig hirdette meg). Az AJM korábbi közleménye szerint a tiltakozások ideje alatt a társaság 4129 tonna léalma feldolgozását tervezte, csaknem 80 millió forint értékben. Összesen pedig szeptember közepéig 25 437 tonna terményt vásárolna fel, amelyért több mint 430 millió forintot fizetne. A szabolcsi térségben várhatóan 5-7 ezer tonna korai léalma terem, a többi fajta hosszabb ideig – akár október-novemberig – is a fákon hagyható. Így a mostani termelői blokád a későbbi fajtákat felvásárló RH-nak és ESZAT-nak még nem okoz komoly veszteséget.
Az előrejelzések szerint az 500-550 ezer tonnás idei almamennyiségből 350 ezer teremhet Szabolcsban, ebből 100 ezer étkezési, 250 ezer ipari minőségű lehet. A demonstrációk tétje, hogy a termelőknek sikerül-e 30 forintos kilónkénti árat kiharcolniuk a 250 ezer tonna ipari almára a 15-20 forintos feldolgozói árajánlat helyett. Információink szerint az AJM 120-130 ezer, az RH és az ESZAT nagyjából 30-30 ezer tonna léalma átvételét tervezte, a többit kisebb szabolcsi cégek vásárolják fel.
A termelők nem adják fel árkövetelésüket, és határblokádokra, illetve az Agrana termékeinek a bojkottálására is hajlandók – jelentette ki tegnap Jakab István, a Magosz elnöke. Hozzátette: a demonstrálók a végsőkig kitartanak, mert nem kívánják önköltségi ár alatt értékesíteni árujukat. Hasonló állásponton vannak a lengyel gazdák is, akikkel a Magosz folyamatosan egyeztet – szögezte le.
Forrás: Világgazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból