Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Sörrel lazít a borász

Egyedülálló a világ metropoliszainak sorában azzal, hogy határain belül hétszáz hektárnyi szőlőt művelnek. A bécsi bor külön kategória, borászait az ország legjobbjai közé sorolják. Köztük van Fritz Wieninger, az Európában is elismert borász. A szüreti munkálatok végén jártunk Bécs 21. kerületében, a floridsdorfi Weingut Wieninger pincészetnél

Létrehozva:

|

Floridsdorf divatos és nagyon jó minőségű borokat ad.  Hangulatos pincesorain, fogadóiban – Heurigerek – az egyes borvacsorák alkalmával akár mindegyiket végigkóstolhatjuk. Ha tetszik, ahány pohár, annyiféle borkorcsolya –  sült tök, krumpli és káposztasaláta, aromás sajtok,  fűszeres húsok – az elmaradhatatlan friss bucival, ropogós kiflivel.

A városlakók hétvégi programként előszeretettel járnak erre kirándulni, sétálni s persze kóstolni. Szüret idején nagy tábla jelzi, melyik Heuriger van nyitva: „Ausg’steckt is”, mert ez időszakonként változik.

A szüretelés csínját-bínját az osztrákok a németektől lesett precizitással végzik. Minden egyes fürtről metszőollóval csippentik le a nap perzselte részeket, és a szőlőszemek töppedését, érettségét is alaposan megvizsgálják. Igaz, ennyire babramunkát csak a legjobb szőlők esetében végeznek. A szemeken az apró fehér és a vörös pöttyök penicilint jeleznek, ami nem tesz jót a leendő bor ízének, így ezt az ollóval orvosolják.

A szőlő nemes penészesedése, botrytizálódása viszont pozitívum: ezek a fürtök átmennek, nem akadnak fenn a rostán a vizsgálatkor. A töppedt szőlőből készült bor nem igazán jellemző erre a borvidékre. Csak egyes  évjáratokban készül késői szüretelésű bor (Beerenauslese, Trockenbeerenauslese), amikor a klimatikus adottságok kedveznek a botrytisnak. A szüret legkellemesebb része persze, amikor a betakarított szőlőt a traktorok elszállítják és a munkások leülnek piknikezni a szőlősben. Ilyenkor természetesen előkerül pár palack jó bor is.

Az erjedésnek indult mustot, vagy, ahogy néhány helyen nevezik, a murcit, otthon inkább száműzzük a hűtőnkből. Itt nagy divatja van a Sturmnak: minden nap friss szőlőlével öntik fel az erjedésnek indult mustot, kimerik a nagy műanyagtartályokból, üvegkancsókba és helyes kis bögrékbe töltik, és  2,5 euróért árulják a pincékben, a szőlőbirtokokon berendezett hétvégi pihenőhelyeken. Hozzá perecet, májkrémes kenyeret, sült gesztenyét majszolhatunk.

A környező dombokon főleg kisebb szőlőbirtokokat találunk, melyeken a méretük és a kiváló minőség miatt kézzel szüretelnek. Fő fajtának itt a zöld veltelíni (30%) számít, majd a rajnai rizling (13%), de találunk olaszrizlinget, pinot blanc-t és  még chardonnay-t is. Jelentősek a Bécs környéki „Gemischter Satz” ültetvények is, ahol többféle szőlőfajtát telepítenek egy dűlőn belül.

Wieninger pincészetében a reduktív típusú borkészítésnek éppúgy hagyománya van, mint a hagyományos hordós eljárásnak. Fritz Wieninger naponta egyszer megkóstolja a készülő bort, és egy különleges szívóberendezéssel „megkeveri” a több száz literes tartályt, majd a pincében is körbenéz.  Ez felér egy extrém sporttal, hiszen életveszélyes az erjedésben lévő borokkal teli pincébe lemenni, nem egy borász végezte így. Korábban gyertyát tartottak a kezükben, hogy a láng ellobbanása figyelmeztesse őket a veszélyre.

Az oxigénhiány következtében felszabaduló szén-dioxid halálos is lehet. A gondot nem az okozza, hogy nem érzékeljük a problémát, hanem, ha nem tudunk elég gyorsan kimenekülni a pincéből, elsötétül előttünk minden, elnehezülnek a végtagjaink…

Korábban be sem tették a lábukat a pincébe a borászok, amíg le nem zajlott az erjedés. Wieninger lemerészkedik a pincébe, hogy egy rövid időre bekapcsolja a légkondicionálást. De, mint magyarázza, bizonyos értelemben az is veszélyes lehet, ha túlzottan lehűl a terem. Alacsonyabb hőmérsékleten ugyanis idő előtt elhalnak az élesztőbaktériumok, a borban még marad cukor, az alkoholfoka pedig nem éri majd el a kívánt szintet. Ellenkező esetben, ha túl magas a hőmérséklet az erjedés következtében, túl hirtelen zajlik az átalakulás, ami  meg az ízharmónia rovására mehet.

Fritz Wieninger a többi borászhoz hasonlóan órákat, sőt napokat el tud beszélgetni szakmai dolgokról, s nemcsak szüret idején. Mi sem természetesebb, mint hogy szereti a jó borokat, de akarva-akaratlanul is analizálás, vizsgálódás lesz a vége, ha belekortyol egy-egy pohár nemes nedűbe. Sokszor egy alkalommal 150-200 féle bort is kóstol. Amikor összeülnek a környékbeli borászokkal, néhány korsó sör (!) kíséretében vitatják meg az aktuális problémákat. Nekik ez a kikapcsolódás: a sör.

Heuriger

ll.József  1784-es  engedélyező  rendelete  óta a vendéglátói feladatokat is betöltő termelői borkimérés  helye.Az újbort  a szüret utolsó napjától , november 11-től a következő év végéig árulják.

Forrás: HVG-ol    / Gőgh  Csilla

 

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!