Agrárgazdaság
Romániában bérel földet a Dombegyházi Agrár Zrt.
Isztin Ferenc elmondta: a szomszédos országban, a közeli Zimánd térségében egyeztek meg mintegy 300 földtulajdonossal a földbérlés feltételeiről. Ezt követően vonták művelés alá a megközelítőleg 1.000 hektárt. Hozzátette: a földterület egy részét korábban nem művelték, míg a nagyobb részén, a magyarországinál kevésbé korszerű technológiával hasznosították a gazdák a földeket.
A dombegyházaik ajánlata azért aratott sikert a földtulajdonosok körében, mert bérleti díjként hektáronként 8 mázsa kukoricát ajánlottak, függetlenül attól, hogy milyen az aktuális termés. A romániai gazdák korábban a termés százalékában kapták a földbérlet díját a bérlőtől, ha nagyon gyenge volt a termés, akkor arányosan kevesebbet vihettek haza bérleti díjként.
A dombegyházi nagyüzem már harmadik éve gazdálkodik a határ túloldalán, és eddig minden évben rentábilisan termeltek.
A cég Dombegyházán 4.000 hektáron gazdálkodik, hasonló növénykultúrákkal, mint Romániában. Komoly hagyománya van a nagyüzemben a sertéstartásnak is. Tavaly 2,5 milliárd forint árbevételt ért el a társaság, és a nyereség megközelítette a bevétel 10 százalékát.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen