Hírek
Repce 2.0 – milyen elvárásokkal kell a repcének a jövőben szembenéznie?
Az UFOP (olaj- és fehérjenövény-termelők szövetsége) a 2014. évi taggyűlése alkalmával Würzburgban mintegy 100 résztvevővel nagy érdeklődésnek örvendő, nyilvános szakmai fórumot tartott.
A nemesítéssel, a fajtaellenőrzéssel, a termesztéssel, a növényvédelemmel, az olajnövény-feldolgozással, az állatok takarmányozásával és a piaccal foglalkozó szakemberek az értékteremtési láncon végighaladva megvitatták a legfontosabb német olajnövénnyel kapcsolatos szempontokat, beleértve a bio-tüzelőanyag politikai keretfeltételeit, és a jövőben várható keresletet az olaj- és fehérjenövények iránt. A német mezőgazdasági minisztérium képviseletében Bernt Farcke kifejtette a német kormány álláspontját a bio-tüzelőanyag politikával kapcsolatban. A német kormány alapvetően támogatja a bio-tüzelőanyagokat, a bio-tüzelőanyag ágazat szempontjából ugyanakkor hiányoznak a konkrét normatívák a repcéből nyert biodízel és növényi olaj alapú tüzelőanyag eddigi piaci részesedésének biztosításához. Az a stratégia, amely nyersanyagként elsősorban a hulladékokra és maradványokra alapoz, nem felel meg a német olajnövény termelők követelményeinek és igényeinek.
Stephan Kleiner a bajor gazdasági és médiaügyi, energetikai és technológiai minisztérium képviseletében bemutatta a „RapsTrak200” programot, melyet nemrégiben indítottak Bajorországban a mező- és erdőgazdasági munkagépek klímakímélő üzemanyag ellátásának támogatására, annak reményében, hogy ezzel a regionális értékteremtő láncot erősítik, valamint a fehérjetakarmány termelést támogatják.
Dr. Jürgen Krahl, a coburgi főiskola professzora összefoglalta a kutatástámogatással szemben támasztott követelményeket, az erőgép fejlesztés szempontjából.
A vita során a gyakorlati szakemberek a bio-tüzelőanyagok politikai keretfeltételeinek megbízhatóságát hiányolták: Míg a múltban a bio-tüzelőanyagok első generációja összességében nagyon jó megoldásnak mutatkozott az európai klímavédelmi célok elérésében, az elmúlt időszakban főleg a kritikus felfogásmód és a kételkedés áll a középpontban. Emellett egyértelműen megmutatkozott, hogy Németországban – a motorfejlesztéssel ellentétben – hiányzik a szisztematikus üzemanyag kutatás. A repcéből készült bio-tüzelőanyag piaci részesedésének biztosítása érdekében az UFOP szakmai fórum jelentős változtatási igényt fogalmazott meg a politikai akarat megbízhatósága és a bio-üzemanyag kutatás támogatása terén egyaránt.
A „termesztés és nemesítés” témában a dél-vesztfáliai főiskola professzora Dr. Bernhard C. Schäfer vezette a megbeszélést, a pódiumbeszélgetésben Alois Aigner és Dr. Michael Zellner a bajor mezőgazdasági intézet professzora, Dr. Martin Frauen (Hans-Georg Lembke, észak-német növénynemesítő Bt.) és Dr. Herbert Siedler (würzburgi mezőgazdasági és táplálkozásügyi hivatal) vett részt.
A repcetermesztés kihívásaként a N-hatékonyság javítását, a rovar- és gombakártevőkkel szembeni jobb védekezést és ellenőrzést, valamint a klímaváltozáshoz történő alkalmazkodást nevezték meg. A repcenemesítés pozitív távlatokat mutat: Annak ellenére, hogy Németországban a 2014. évi hektáronkénti átlag 44,5 mázsa termés új történelmi rekordot jelent, a repcében rejlő potenciál még messze nincs kiaknázva. A jelenleg nemesítés alatt álló vonalaktól a gyakorlatban 6 tonna/ha terméshozam várható, mindez nagyon magas, 45 % feletti olajtartalom mellett.
A vita során Dr. Michael Zellner professzor az őszi kártevők bajorországi fellépésének aktuális becsléseiről számolt be. Az aktuális felmérések a 2013/14 enyhe telének köszönhetően a nagy repcebolha helyileg magas fellépését igazolják, ez azonban a piretroid típusú rovarölő szerek helyi használatával jól ellenőrzés alatt tartható. Közép- és hosszú távon a repcekártevők elleni sikeres rezisztenciamenedzsmenthez egyaránt szükség lesz különböző elemekre a kártevők elleni stratégiában és a különböző hatóanyagosztályok elérhetőségére.
A rendezvény harmadik része az olaj- és fehérjenövényekből származó termékek iránti kereslettel foglalkozott. Bevezető előadásában Wienke von Schenck a bonni Agrárpiaci Információs Társaság (AMI Bonn) képviseletében a német repcetermesztés fejlődését mutatta be az olajok és zsírok valamint a növényi fehérjék iránt mutatkozó, világszerte növekvő igény ismeretében. Az extrahált repcedara, mint legfontosabb német fehérjetakarmány az elmúlt gazdasági évben a Németországban felhasznált mennyiségek tekintetében első ízben tudott felzárkózni az extrahált szójadara mellé.
Dr. Hubert Spiekers, a Bajor mezőgazdasági Hivatal grub-i részlegének professzora számos takarmányozási kísérlet alapján megerősítette a repcetakarmányok magas takarmányértékét. Ennek megfelelően az egész országban, és a bajorországi fehérjével kapcsolatos kezdeményezések alapján bíznak a repcetakarmányok nagyobb arányú felhasználásában a sertés, szárnyas és szarvasmarha ágazatban.
A pódium vita során az egyre kedveltebbé váló étkezési repceolaj mellett egészen új értékteremtő lehetőségekre hívta fel a figyelmet Dr. Michael Raß az Ibbenbüren-i Teutoburger Ölmühle (repcesajtoló üzem) munkatársa: A repce nagyon értékes aminosav összetétele lehetőséget kínál az emberi fogyasztásra szánt fehérje-izolátumok előállítására. Ehhez az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság az elmúlt év végén megteremtette az előfeltételt az ún. Novel Food engedéllyel. Most már csak idő kérdése, hogy megépüljenek az első fehérjekivonással foglalkozó létesítmények Németországban, ill. a kiváló minőségű repcefehérjék megjelenjenek a sportolók táplálékainak receptúrájában, az italokban és az alapélelmiszerekben.
A vita során a repcefehérjék használata teljes szélességében terítékre került. Ez alapján mondhatjuk, hogy valamennyi mezőgazdasági haszonállatnál már ma is széleskörű és sokszínű alkalmazási lehetőségek léteznek a klasszikus extrahált repcedara, valamint a standard repcepogácsa, vagy a hámozott repcemagból készülő speciális termékek esetében. Különösen az élelmiszer kiskereskedelemben mutatkozó géntechnika mentességet nagyrabecsülő trend jelent versenyelőnyt a belföldön termelt repce esetében. Ebből adódóan a növényi fehérjéknél nagy növekedési potenciállal lehet számolni a humán táplálkozás terén.
Wolfgang Vogel, az UFOP elnöke egy szakmai fórumon foglalta össze az intenzív viták következtetéseit: „A repce Németországban az elmúlt 25 évben igazi szárnyalást mutatott. meg vagyok róla győződve, hogy ez a sikertörtének – a megismert kihívások ellenére – folytatható és folytatódni fog.
Forrás: topagrar.com
Hírek
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
Április 22., a Föld napja ismét ráirányítja a figyelmet a természeti környezet, az erdõk fenntartható használatának problémájára. A Pilisi Parkerdõ tavaly vezette be az Erdõbarát Rendezvény minõsítési rendszert, hogy ezzel segítse az erdei sport- és túraprogramok szervezõit és résztvevõit a közös cél, a természeti értékek, az erdõ ökológiai egyensúlyának megóvásában. Eddig már közel száz sportszervezõ csatlakozott a minõsítési rendszerhez. A Parkerdõ célja idén tovább bõvíteni a nagy sikerrel indult kezdeményezést.
2022-ben közel harmincezer fõ vett részt 217 regisztrált rendezvényen, melyek jellemzõen erdei sportesemények, teljesítménytúrák, terepfutó- és erdeikerékpár-versenyek voltak. Az erdei versenyek szervezõi által befizetett erdõfenntartási hozzájárulás több mint nyolcmillió forintot tett ki. Összehasonlításul: a Pilisi Parkerdõ évente megközelítõleg 400 millió forintot fordít saját forrásból az erdei turisztikai infrastruktúra fenntartására.
Az erdõtörvény kimondja, hogy bár az állami erdõterületek zöme szabadon látogatható, üzleti célú hasznosításukhoz az erdõkezelõ hozzájárulására van szükség. A Budai-hegység, a Pilis és a Visegrádi-hegység, valamint a Gödöllõi-dombság a fõváros közelsége miatt az ország leglátogatottabb erdei közé tartoznak. Ez igaz a fizetõs, nevezési díjas erdei sportrendezvényekre is: évente több száz ilyen verseny és teljesítménytúra zajlik az említett területen. A minõsítési rendszer bevezetésére azért is szükség volt, mert a Budapest környéki erdõk jóformán elérték befogadóképességük határát, és a látogatottság idõnként veszélyezteti az erdõk természetes értékeinek megóvását.
Fotó: Pilisi Parkerdõ
A Pilisi Parkerdõ célja, hogy a sikeres tavalyi év után – amikor közel száz verseny- és rendezvényszervezõ csatlakozott a kezdeményezéshez – tovább bõvüljön az Erdõbarát Rendezvény minõsítést elnyert programok és versenyek köre, és 2023-ban minél több szervezõ, illetve úgynevezett „instant túra” (rajtidõponthoz nem kötött, de nevezési díjas túralehetõség) kapcsolódjon a Erdõbarát Rendezvények minõsítési rendszerhez. Ezek az események megtalálhatók a Pilisi Parkerdõ honlapján is.
A bõvülést segíti, hogy az erdei rendezvények szervezõi is egyre nagyobb számban ismerik fel, hogy az általuk rendezett verseny, túra, egyéb fizetõs rendezvény helyszíne, az erdõ nem egyszerû adottság, amely „csak úgy ott van”, hanem komoly szakértelemmel és jelentõs ráfordítással létrehozott, fenntartott komplex életközösség. Ennek megóvása az erdõgazdálkodó, a természetvédelmi szervezetek és az erdei rendezvények szervezõinek közös felelõssége. Így az Erdõbarát Rendezvény rendszerben részt vevõ szervezõk elkötelezettek abban, hogy az általuk szervezett események az erdei életközösséget a lehetõ legkevésbé zavarják, nem terhelik az erdõt hulladékkal, a pályákat kizárólag újra felhasználható szalagokkal jelölik és az összes szükséges engedélyt beszerzik.
agrotrend.hu / Pilisi Parkerdõ Zrt.
Hírek
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka, a gazdálkodók április 7. és május 15. között adhatják be szankciómentesen a szükséges dokumentumokat a Magyar Államkincstárhoz (MÁK) – mondta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a kétnapos VIII. Duna-Tisza közi Agrár Expón, Kiskőrösön.
A politikus hangsúlyozta: az egységes kérelmek a továbbiakban is beadhatók, június 9-éig azonban már csak szankcióval együtt fogadja be az igényeket a MÁK.
Czerván György a mezőgazdasági és a kertészeti munkákról elmondta: a területek többségén már javában zajlik a talaj és a magágy előkészítése.
A termelők őszi búzát mintegy 963 ezer hektáron, őszi árpát mintegy 239 ezer hektáron, őszi káposztarepcét pedig több mint 281 ezer hektáron vetettek. Az őszi gabonák állapota többségében megfelelő – mondta.
A tervek szerint a gazdák tavaszi árpát több mint 55 ezer hektáron, kukoricát mintegy 1,1 millió hektáron, míg napraforgót közel 658 ezer hektáron vetnek majd – tette hozzá.
Foto:123RF
Mint mondta: az idei évtől a juh- és kecsketartók új támogatást igényelhetnek. A tenyészkos és -bak tenyésztésbe állításához az agrártárca az idén mezőgazdasági csekély összegű támogatást nyújt.
Az államtitkár hangsúlyozta, a minisztérium 1,7 milliárd forint összegű kerettel jövedelempótló támogatást hozott létre a madárinfluenza miatti károkkal leginkább érintett kacsa- és libaágazatok részére. A Magyar Államkincstár a támogatási kérelmek nyomtatványait április 15-éig küldi ki az érintetteknek.
Czerván György szólt a Nemzetgazdasági Minisztérium Azonnal cselekszünk elnevezésű programjáról is. A madárinfluenza miatt bekövetkezett foglalkoztatási nehézségek enyhítésére – elsősorban a vágó- és feldolgozó vállalkozások számára – a nemzeti költségvetésből mintegy egymilliárd forintos összeg áll rendelkezésre.
A Bács-Kiskun megye egyik legnagyobb rendezvényén, a kiskőrösi agrárexpón 140 termelő mintegy 2 500 terméket állított ki.
agrotrend.hu / MTI
Hírek
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
A magyar-román élelmiszergazdasági kapcsolatok fejlesztésében számos kiaknázatlan lehetőség rejlik – mondta Feldman Zsolt az Országos Takarékpénztár (OTP Bank) Befektetői konferenciáján, Budapesten.
A Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta: van igény a jó minőségű magyar élelmiszerre Romániában – ezt mutatják az adatok is – hiszen a magyar agrárgazdaság számára keleti szomszédunk a második legfontosabb export célország volt az elmúlt években, 2016-ban részesedése az agrárkivitelből 11,5% volt.
Feldman Zsolt kifejtette: 2016-ban a magyar-román agrár-külkereskedelemben a magyar kivitel értéke 927 millió euró, a behozatal mintegy 250 millió euró volt, az aktívum 678 millió eurót tett ki tavaly. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: a gabona- és olajos növény kivitele logisztikailag romániai kikötőkből zajlik, ez részben megjelenik a statisztikákban is.
A Romániába irányuló agrártermékek közül a helyettes államtitkár megemlítette: jelentős a búza, a kukorica, a búzaliszt, a takarmányok és a különböző tejipari termékek kivitele, kedveltek még a baromfi- és sertéshúsok valamint a csokoládé tartalmú élelmiszerkészítmények is.
A magyar termékek elismertek, népszerűek, nem csak a magyarok által lakott régiókban. Gyártói és saját márkás termékekként is szép számmal találhatók a nagy élelmiszer-forgalmazó láncok polcain is – fogalmazott a helyettes államtitkár.
Feldman Zsolt kiemelte: Románia gazdasága folyamatosan bővül, megelőzve több régióbeli országét: 4,8%-kal növekedett az ország gazdasága 2016-ban, az élelmiszeripari termékek és nem alkoholos italok áfájának 24%-ról 9%-ra való csökkenése komoly fogyasztásnövekedést eredményezett. Az országban továbbra is élénkülő belső kereslettel és fogyasztással számolhatunk, ezért a magyar vállalkozásoknak is számos potenciális lehetőség rejlik keleti szomszédunk piacán.
Mindkét ország érdeke a magyar-román vállalatok hatékonyabb együttműködése, hiszen önállóan a jelenlegi tőkeellátottsággal nehéz versenyképesnek lenniük a nyugat európai élelmiszeripari cégekhez képest. Hozzátette: meg kell találni a kölcsönösen előnyös üzleti kapcsolatokat, a magyarországi és romániai befektetési lehetőségeket és megteremteni a megfelelő finanszírozási formákat annak érdekében, hogy a térség versenyképessége felzárkózhasson nyugati szomszédjaink régióihoz – jegyezte meg a helyettes államtitkár.
agrotrend.hu / FM
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen