Kapcsolatfelvétel

Hírek

Pannon génbank alakul a biológiai sokféleség megőrzéséért

A világ első olyan génbankja jöhet létre a Tápiószelei Agrobotanikai Központban, ahol a mezőgazdasági növények mellett a vadon élő fajok magvait is őriznék. Ezzel a fejlesztéssel az 1959 óta őrzött génállomány további létét is biztosíthatnák.

Létrehozva:

|

A nemzetközi sajtó egyik vezető eseménye volt a Globális Magbank megnyitása Spitzbergákon, ahol a világ magbankjaiban őrzött szinte mindegyik növényfajtából tárolnak majd mintát. Mi magyarok sem akarjuk elkótyavetyélni növényi értékeinket, ezért több intézmény összefogásával létrejön a Pannon Génbank. Az ehhez szükséges négyszázmillió forint felét a környezetvédelmi minisztérium adná, a másik felét a Life Plus uniós pályázatból szeretnénk lecsippenteni. A pályázatról idén augusztusra-szeptemberre várható döntés.

Tápiószelén 1959 óta gyűjtik a növényi magokat – jelenleg 85 ezer mezőgazdasági növény, közte régi magyar fajták – génmintáit őrzik. Ezzel a világ 15 legjelentősebb intézménye között van az az állomány, amelynek jelentőségét időnként kétségbe vonják. Az elmúlt két évben már a harmadik hivatal részeként regnáló központ mellett a jövőbeni Pannon Génbank felállításában szerepet kapna a soproni egyetem, a Fővárosi Állat- és Növénykert, illetve az Aggteleki Nemzeti Park is. Utóbbi lenne a biztonság legfőbb záloga, hiszen a Baradla-barlangrendszer egy minden szempontból kiemelt védettségű részére kerülnének a minták.

"Magyarországon körülbelül 2000 vadon élő növény van. A pályázatban azt vállaltuk, hogy ennek 50-60 százalékát öt év alatt összegyűjtjük. Így nyolcszázzal nőne a génbankban őrzött fajták száma, amelyek együtt a Kárpát-medence növényeinek jelentős részét képviselnék" – tájékoztatta lapunkat Rodics Katalin, a Környezetvédelmi és Vízügy Minisztérium (KVVM) biodiverzitási osztályvezetője. A gyűjtést egyelőre Magyarország területére korlátozva, a fokozottan védett bennszülött növényekkel kezdenék. Egyébként a biológiai sokféleség egyezmény egyik előírása is arra hívja fel az országokat, hogy nemcsak az élőhelyükön, hanem génbankokban is meg kell őrizzék saját fajaikat, fajtáikat.

A Pannon Magbank létrehozásának ötlete egyébként akkor merült fel, amikor egy külföldi cég meg akarta szerezni a teljes hazai, vadon élő növényi állomány genetikai információit – tudtuk meg Rodics Katalintól. Egyes cégek ugyanis összegyűjtik a fejlődő világban még meglévő értékes növényi anyagokat, és azokat megszerezve a begyűjtött élőlényekre világszabadalmakat hoznak létre. A szabadalmaztatás után csak ők jogosultak ezek forgalmazására, a kísérletezésre. Ebből a szempontból különösen fontosak a gyógynövények, vagy a szárazságtűrők, amelyeket genetikailag módosított növények előállítására használhatnak fel.

A genetikai gyarmatosításnak nevezett jelenségre a minisztériumi osztályvezető konkrét példát is említett: egy indiai, a fehérvérűség kezelésére alkalmas növény potom árú "felvásárlása" után a külföldi cég egy gyógyászati készítményt állított elő. Széles körben érvényes szabadalmat jelentett be, majd a helyi közösséget beperelte, mert azok több ezeréves szokásukat folytatva továbbra is termesztették a növényt. Magyarország esetében szerencsére a védett fajok gyűjtéséhez, kiszállításához állami engedély is kell, így a környezetvédelmi tárca időben tudomást szerzett a cég kezdeményezéséről és sikerült leállítani azt.

Holly László, a tápiószelei intézet vezetője szerint a biztonságos tároláshoz fel kell újítani a hűtőrendszert, kell egy biztonságos áramforrás és egy új épület a minták előkészítésére. Az évtizedes tárolás előtt a magokat kiszárítják, majd mínusz húsz Celsius-fokra lehűtik.

Az is nyilvánvalóvá vált, hogy ma már a termesztésben használt régi fajtáink ugyanolyan veszélyeztetettek, mint vadon élő növényvilágunk. A régi fajták eltűnésének fő oka, hogy mind kevesebb fajtát használ az emberiség, mert csak a gazdasági szempontból leghasznosabbat termeszti. Itt a fő veszély, hogy az állomány annyira egységessé válik, hogy egy-egy betegség az egészet könnyen kipusztíthatja. Ezért fontos megőrizni a többi fajtát, illetve az úgynevezett vad rokon fajokat is. Egy globális katasztrófa esetén ezek a bankok segíthetnének az élelmezési gondokon.

Forrás: Népszabadság – Ötvös Zoltán

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hírek

Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken

Április 22., a Föld napja ismét ráirányítja a figyelmet a természeti környezet, az erdõk fenntartható használatának problémájára. A Pilisi Parkerdõ tavaly vezette be az Erdõbarát Rendezvény minõsítési rendszert, hogy ezzel segítse az erdei sport- és túraprogramok szervezõit és résztvevõit a közös cél, a természeti értékek, az erdõ ökológiai egyensúlyának megóvásában. Eddig már közel száz sportszervezõ csatlakozott a minõsítési rendszerhez. A Parkerdõ célja idén tovább bõvíteni a nagy sikerrel indult kezdeményezést.

Létrehozva:

|

Szerző:

2022-ben közel harmincezer fõ vett részt 217 regisztrált rendezvényen, melyek jellemzõen erdei sportesemények, teljesítménytúrák, terepfutó- és erdeikerékpár-versenyek voltak. Az erdei versenyek szervezõi által befizetett erdõfenntartási hozzájárulás több mint nyolcmillió forintot tett ki. Összehasonlításul: a Pilisi Parkerdõ évente megközelítõleg 400 millió forintot fordít saját forrásból az erdei turisztikai infrastruktúra fenntartására.

Az erdõtörvény kimondja, hogy bár az állami erdõterületek zöme szabadon látogatható, üzleti célú hasznosításukhoz az erdõkezelõ hozzájárulására van szükség. A Budai-hegység, a Pilis és a Visegrádi-hegység, valamint a Gödöllõi-dombság a fõváros közelsége miatt az ország leglátogatottabb erdei közé tartoznak. Ez igaz a fizetõs, nevezési díjas erdei sportrendezvényekre is: évente több száz ilyen verseny és teljesítménytúra zajlik az említett területen. A minõsítési rendszer bevezetésére azért is szükség volt, mert a Budapest környéki erdõk jóformán elérték befogadóképességük határát, és a látogatottság idõnként veszélyezteti az erdõk természetes értékeinek megóvását.

Fotó: Pilisi Parkerdõ

A Pilisi Parkerdõ célja, hogy a sikeres tavalyi év után – amikor közel száz verseny- és rendezvényszervezõ csatlakozott a kezdeményezéshez – tovább bõvüljön az Erdõbarát Rendezvény minõsítést elnyert programok és versenyek köre, és 2023-ban minél több szervezõ, illetve úgynevezett „instant túra” (rajtidõponthoz nem kötött, de nevezési díjas túralehetõség) kapcsolódjon a Erdõbarát Rendezvények minõsítési rendszerhez. Ezek az események megtalálhatók a Pilisi Parkerdõ honlapján is.

A bõvülést segíti, hogy az erdei rendezvények szervezõi is egyre nagyobb számban ismerik fel, hogy az általuk rendezett verseny, túra, egyéb fizetõs rendezvény helyszíne, az erdõ nem egyszerû adottság, amely „csak úgy ott van”, hanem komoly szakértelemmel és jelentõs ráfordítással létrehozott, fenntartott komplex életközösség. Ennek megóvása az erdõgazdálkodó, a természetvédelmi szervezetek és az erdei rendezvények szervezõinek közös felelõssége. Így az Erdõbarát Rendezvény rendszerben részt vevõ szervezõk elkötelezettek abban, hogy az általuk szervezett események az erdei életközösséget a lehetõ legkevésbé zavarják, nem terhelik az erdõt hulladékkal, a pályákat kizárólag újra felhasználható szalagokkal jelölik és az összes szükséges engedélyt beszerzik.

agrotrend.hu / Pilisi Parkerdõ Zrt.

Tovább olvasom

Hírek

Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka

Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka, a gazdálkodók április 7. és május 15. között adhatják be szankciómentesen a szükséges dokumentumokat a Magyar Államkincstárhoz (MÁK) – mondta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a kétnapos VIII. Duna-Tisza közi Agrár Expón, Kiskőrösön.

Létrehozva:

|

Szerző:

A politikus hangsúlyozta: az egységes kérelmek a továbbiakban is beadhatók, június 9-éig azonban már csak szankcióval együtt fogadja be az igényeket a MÁK.  

Czerván György a mezőgazdasági és a kertészeti munkákról elmondta: a területek többségén már javában zajlik a talaj és a magágy előkészítése.

A termelők őszi búzát mintegy 963 ezer hektáron, őszi árpát mintegy 239 ezer hektáron, őszi káposztarepcét pedig több mint 281 ezer hektáron vetettek. Az őszi gabonák állapota többségében megfelelő – mondta.

A tervek szerint a gazdák tavaszi árpát több mint 55 ezer hektáron, kukoricát mintegy 1,1 millió hektáron, míg napraforgót közel 658 ezer hektáron vetnek majd – tette hozzá.

Foto:123RF

Mint mondta: az idei évtől a juh- és kecsketartók új támogatást igényelhetnek. A tenyészkos és -bak tenyésztésbe állításához az agrártárca az idén mezőgazdasági csekély összegű támogatást nyújt.

Az államtitkár hangsúlyozta, a minisztérium 1,7 milliárd forint összegű kerettel jövedelempótló támogatást hozott létre a madárinfluenza miatti károkkal leginkább érintett kacsa- és libaágazatok részére. A Magyar Államkincstár a támogatási kérelmek nyomtatványait április 15-éig küldi ki az érintetteknek.

Czerván György szólt a Nemzetgazdasági Minisztérium Azonnal cselekszünk elnevezésű programjáról is. A madárinfluenza miatt bekövetkezett foglalkoztatási nehézségek enyhítésére – elsősorban a vágó- és feldolgozó vállalkozások számára – a nemzeti költségvetésből mintegy egymilliárd forintos összeg áll rendelkezésre.

A Bács-Kiskun megye egyik legnagyobb rendezvényén, a kiskőrösi agrárexpón 140 termelő mintegy 2 500 terméket állított ki.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom

Hírek

Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok

A magyar-román élelmiszergazdasági kapcsolatok fejlesztésében számos kiaknázatlan lehetőség rejlik – mondta Feldman Zsolt az Országos Takarékpénztár (OTP Bank) Befektetői konferenciáján, Budapesten.

Létrehozva:

|

Szerző:

A Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta: van igény a jó minőségű magyar élelmiszerre Romániában – ezt mutatják az adatok is – hiszen a magyar agrárgazdaság számára keleti szomszédunk a második legfontosabb export célország volt az elmúlt években, 2016-ban részesedése az agrárkivitelből 11,5% volt.

Feldman Zsolt kifejtette: 2016-ban a magyar-román agrár-külkereskedelemben a magyar kivitel értéke 927 millió euró, a behozatal mintegy 250 millió euró volt, az aktívum 678 millió eurót tett ki tavaly. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: a gabona- és olajos növény kivitele logisztikailag romániai kikötőkből zajlik, ez részben megjelenik a statisztikákban is.

A Romániába irányuló agrártermékek közül a helyettes államtitkár megemlítette: jelentős a búza, a kukorica, a búzaliszt, a takarmányok és a különböző tejipari termékek kivitele, kedveltek még a baromfi- és sertéshúsok valamint a csokoládé tartalmú élelmiszerkészítmények is.

A magyar termékek elismertek, népszerűek, nem csak a magyarok által lakott régiókban. Gyártói és saját márkás termékekként is szép számmal találhatók a nagy élelmiszer-forgalmazó láncok polcain is – fogalmazott a helyettes államtitkár.

Feldman Zsolt kiemelte: Románia gazdasága folyamatosan bővül, megelőzve több régióbeli országét: 4,8%-kal növekedett az ország gazdasága 2016-ban, az élelmiszeripari termékek és nem alkoholos italok áfájának 24%-ról 9%-ra való csökkenése komoly fogyasztásnövekedést eredményezett. Az országban továbbra is élénkülő belső kereslettel és fogyasztással számolhatunk, ezért a magyar vállalkozásoknak is számos potenciális lehetőség rejlik keleti szomszédunk piacán.

Mindkét ország érdeke a magyar-román vállalatok hatékonyabb együttműködése, hiszen önállóan a jelenlegi tőkeellátottsággal nehéz versenyképesnek lenniük a nyugat európai élelmiszeripari cégekhez képest. Hozzátette: meg kell találni a kölcsönösen előnyös üzleti kapcsolatokat, a magyarországi és romániai befektetési lehetőségeket és megteremteni a megfelelő finanszírozási formákat annak érdekében, hogy a térség versenyképessége felzárkózhasson nyugati szomszédjaink régióihoz – jegyezte meg a helyettes államtitkár.

agrotrend.hu / FM

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!