Agrárgazdaság
Összeomlás küszöbén a szlovák mezőgazdaság?
A szervezet szóvivője, Stanislav Nemec az angol nyelvű olvasóknak szánt pozsonyi lapnak arra a kérdésére, hogy melyek azok a legnagyobb nehézségek, amelyekkal a szlovák gazdák szembesülnek a többi uniós országokban élő farmerkhez viszonyitva, egészen kiméletlenül fogalmazott:
"Kamaránk szerint az országok közötti különbségek azt jelentik, hogy az Európai Unió közös agrárpolitikája csak elméletben közös. A gyakorlatban a nyugat-európai farmerek 100 százalékban jutnak közvetlen kifizetésekhez az EU költségvetéséből, míg az új tagállamokban élő versenytársaik – beleértve Szlovákiát – ezt a szintet csak 2013-ban érik el.
Nem is szólva arról a tényről, hogy ők továbbra is a saját nemzeti költségvetésükből származó 30 százalékos társfinanszírozástól függnek, amit a kormányok és parlamentek nem mindig tudnak teljes mértékben biztosítani. "
A szlovák kamarai szakember a továbbiakban egészen nyersen kimondja, hogy az ágazat az összeomlás küszöbéhez érkezett a pénzügyi válság miatt, amivel párosult a kereslet terén jelentkező válság, és valamennyi kulcsfontosságú agrártermék árának drámai esése. "A szlovák gazdák sokkal szűkebb manőverezési lehetőséggel rendelkeznek és sokkal sérülékenyebbek bármilyen piaci turbulenciával szemben"- figyelmeztetett Nemec.
Nem rejtette véka alá azt a véleményét sem, hogy e kockázatokra a szlovák agrárkamara már az uniós csatlakozás előtti időszakban is figyelmeztetett, amikor az uniós belépés feltételeit alakitották. "Most válnak valóra azok a szavaink, amelyeket akkor mondtunk, nevezetesen, hogy nem a közös piaci versenytől félünk, hanem inkább az egyenlőtlen piaci viszonyoktól."
A szlovák szakember azt is kimondta, hogy a globális pénzügyi válság bonyolította a gazdák hozzáférését a kölcsönökhöz, A saját pénzalapjaik hiánya, valamint a pénzintézetek által folyósitott kölcsönök csökkenő volumene pedig veszélyezteti az uniós pénzalapok igénybevételét,
A szlovák agrárszakember a továbbiakban arra is rámutatott, hogy az országa a mérsékelt övezetben termelt gyakorlatilag minden termékét tekintve önellátó lehetne. Ám a közös agrárpolitikában megnyilvánuló diszkriminatív jellegű támogatási szabályok és a reformlépések következtében ez már nem teljes mértékben igaz. A sertés- és a marhahústermelés szolgáljon erre figyelmeztetésül, ugyanis e szegmensekben a Szlovákiába irányuló behozatal 2003 óta – írd és mondd – 566 (!) százalékkal nőtt, "és ma már e fogyasztás háromnegyedét importból elégitjük ki."
Szlovákia számára, amely 10-15 évvel ezelőtt még többlettel bírt e szegmensekben és termelése egy részét exportálta, eza fejlemény egészen drámaian jelentkezik.
"Tavaly Szlovákia 2,21milliárd euró értékben importált agrártermékeket, ami a legnagasabb érték az ország modern történetében" – fakadt ki a szlovák agrárkamara illetékese. "Mivel az export lassúbb ütemben növekedett, a külkereskedelmi deficit az agrátermékek terén rekordszintet, 856 millió eurót ért el" – összegzett.
Forrás: VG
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen