Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Orosz WTO-csatlakozás

A legutóbbi, grúziai politikai konfliktus fényében több orosz agrárszakértő is úgy véli, hogy az események többek között az orosz WTO-csatlakozási folyamatra is kihathatnak.

Létrehozva:

|

Az 1993. évi orosz belépési szándéknyilatkozat óta a WTO-csatlakozási tárgyalások (1995-ös kezdéssel) több mint tíz éve tartanak, és gyakorlatilag most értek a végső szakaszukba. A legutóbbi, genfi konzultációk alapján az orosz fél úgy értékelte, hogy az orosz törvénykezésben szükséges módosítások létrejöttek, és lényegében befejeződtek az áruk és szolgáltatások piacára történő bejutással kapcsolatos egyeztetések is.
 
Egyértelművé váltak a piac szabályozási lehetőségei, a banki, szolgáltatási szektorra érvényes előírások, az importtarifák, és azok az úgynevezett rendszerkötelezettségek, amelyek általánosságban ölelik fel a WTO-szabályoknak való megfelelést.
 
A mezőgazdasági támogatásokkal kapcsolatos, a csatlakozás utáni állami szubvencionálás témájában ugyanakkor még további egyeztetések szükségesek, egyelőre még nem sikerült megtalálni azt a kompromisszumos megoldást, amelynek következményeként az oroszországi agrártermelők piaci helyzete nem romlik számottevően (ezt a negatív hatást egyébként még az orosz szakértők nagy része is tagadja).

A mezőgazdaság belföldi támogatási mértékére vonatkozóan a tárgyalások legutóbbi szakaszában az orosz fél továbbra is a 4,5-7 milliárd USD mértékű támogatási összeget tartotta kívánatosnak. Ezen túlmenően változatlanul nyitva maradt annak a lehetősége, hogy a korábban kialkudott, évente 9 milliárd USD értékű kiegészítő agrártámogatások rendszere is működhessen (jelenleg az orosz agrárium támogatására évente nagyjából 3 milliárd USD-t költenek).

 
Az eddigi eredmények ellenére több szakértő is azt jelzi előre, hogy a tárgyalások megtorpannak, és nem az agrártámogatások kérdésének nyitottsága, hanem a dél-oszét konfliktus következtében. Ezt arra alapozzák, hogy a világszervezet 10-15 nagy, és meghatározó szerepű tagállama lényegében döntő szerepű a belépési folyamat lezárásában, és ezek többsége politikai alapon nem fogja támogatni az orosz csatlakozást. Ebben nagy szerepe lehet magának Grúziának is, amely – mint ma is WTO-tagország – nyilván mindent megtesz majd a folyamat fékezéséért.
 
2007 elején Oroszország gyakorlatilag befejezte a kétoldalú tárgyalásokat, amikor is Grúzia lényegében visszavonta addigi követeléseit, kivéve egyetlen, az abház és a dél-oszét határokon lévő áteresztő pontok problémájával kapcsolatos igényét. Időközben lépések történtek a grúziai borszállítási tilalom feloldásra is, tehát minden jel arra mutatott, hogy ezen a tárgyalási szakaszon a felek sikeresen túljutottak. Tavaly november végétől több olyan grúz nyilatkozat is napvilágot látott, amelyben üdvözölték Oroszország WTO-tagságát, s ennek egyenes folytatása volt a csaknem teljes körű megállapodás.
 
A legutóbbi események tükrében azonban nem zárható ki, hogy Grúzia akár vétóval is megakadályozza az orosz WTO-belépést, és ebben az esetben a csatlakozás esetleg évekkel is elcsúszhat. A fenti lehetőséget mindenesetre alátámasztja az amerikai kereskedelmi miniszter legutóbbi nyilatkozata, amely szerint a jelenlegi helyzetet nem lehet úgy értékelni, hogy Oroszország közel lenne a belépéshez.
 
Az orosz hivatalos megítélés egyelőre változatlanul az, hogy a belépésre várhatóan 2008. IV. negyedévében kerülhet sor, legalábbis ezzel ellentétes nyilatkozatok még nem láttak napvilágot.
Forrás: FVM – dr. Kemény Ádám
Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!