Agrárgazdaság
OGY — 2. rész jelentés az agrárgazdaságról
Az agrárminiszter szerint az élelmiszergazdaság stabilizáló tényező lehet a válságkezelésben. Gráf József az agrárgazdaság 2008. évi helyzetéről szóló jelentés ismertetésekor azt mondta:
az évtized közepére jellemző évi 5 százalék körüli világgazdasági növekedés tavaly lefékeződött, az év végére több térség gazdasága recesszióba fordult. A válság viszont kisebb mértékben érintette az élelmiszergazdaságot, amely így stabilizáló tényező lehet a válságkezelésben, akár az egész világon – mondta Gráf József.
Godó Lajos: 2008 mezőgazdasági szempontból jó év volt
A 2008-as esztendő mezőgazdasági szempontból jó évnek számított, habár az év végére már jelentkeztek a gazdasági válság jelei – állapította meg a jelentés elfogadásáról szóló országgyűlési határozatot benyújtó mezőgazdasági bizottság szocialista előadója, Godó Lajos.
A mezőgazdasági termelés összes kibocsátása tájékoztatása szerint 1.937 milliárd forint volt. A növényi termékek volumene 40 százalékkal nőtt. Kitért arra is, hogy az agrárkivitel 5,3 milliárd euró volt. Kimagasló negatívumként fogalmazta meg, hogy a műtrágya közel 61 százalékos drágulása rontotta a hatékonyságot.
A bizottság kisebbségi véleményét ismertető Czerván György (Fidesz) azt mondta, hogy a jelentés alapvetően korrekt volt, de nem támogatták, mert egy agrárgazdasági jelentés nem pusztán a számok összesítéséről szól, hanem arról, hogy azok alapján folyamatokat fedezzenek fel, amelyeket értékelnek.
MSZP: az átlagosnál sikeresebb volt 2008
Herbály Imre (MSZP) azon a véleményen volt, hogy 2008 az átlagosnál sikeresebb év volt az ágazatban, ahol nyugalom uralkodott. "Az idegeskedést" sikerült tárgyalásos úton rendezni – értékelte a kormánypárti politikus, megjegyezve, hogy éles szembenállás alakult ki az úgynevezett egységes mezőgazdasági támogatási rendszerről (SPS) szóló törvény tárgyalása miatt.
Elmondta, hogy az MSZP elfogadásra javasolja a beszámolót, és úgy vélte, hogy ha nem tudják növelni a termelés intenzitást, ha megmaradnak ezen a tudásszinten, technikai felkészültségen, és ha "hülyítjük a gazdákat", akkor a magyar mezőgazdaság nem tud továbblépni.
A szocialista politikus az adatokat értékelve közölte, 2008-ban kevesebb munkaerővel több terméket sikerült előállítani. Hozzátette: tovább növelheti a piaci zavarokat, hogy a növény- és az állattenyésztést nézve tovább csökkent az állattenyésztés aránya.
Fidesz: korrekt a beszámoló
A fideszes Jakab István korrektnek minősítette a beszámolót, amely szerinte a tényeken alapul. Súlyos problémának nevezte, hogy az SPS ügyében nem tudtak megállapodni a pártok, úgy vélte, hogy ez nem az ellenzéken múlott, hiszen a földtörvény, az élelmiszerkódex ügyében képesek voltak összefogni.
Az ellenzéki képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy az agrárolló drasztikusan nyílt tavaly, a gazdálkodás költségei jelentősen nőttek, míg az előállított termékek ára indokolatlanul csökkent. Kifogásolta Nemzeti Földalap földértékesítési gyakorlatát, mert az csak nagy értékesítési egységekben történt. Kitért arra, hogy tavaly összesen 6500 hektárt mértek ki az osztatlan közös földekből úgy, hogy közel 1,2 millió hektár ilyen földterület van.
Jakab István szerint a nagyüzemek esetében jelentősen megnőtt 2008-ban az adózás előtti eredmény, az egyéni gazdaságok esetében azonban nem változott. Utalt arra, hogy ennyire súlyos helyzetben a magyar élelmiszeripar még nem volt, helyzetén változtatni kell.
KDNP: az agráriumnak fontos szerepe van a foglalkoztatásban
Medgyasszay László, a KDNP vezérszónoka azt hangoztatta, hogy az agrárium nem csak a gazdálkodók ügye, hanem mind a tízmillió magyarországi élelmiszerfogyasztóé, ezért az ágazat kiemelt figyelmet érdemel.
Ezzel összefüggésben arra is rámutatott, hogy a mezőgazdaságnak a foglalkozatásban, a munkahelyteremtésben is fontos szerepe van, ezért a jelenleginél jobban kellene támogatni az ágazatban dolgozó kis-, és közepes vállalkozásokat.
A KDNP-s politikus a Nemzeti Földalapot a korrupció melegágyának nevezte, és emlékeztetett arra, hogy pártja korábban többször is a földeladások leállítását kérte. Úgy vélte, meg kellene gondolni, mi legyen a földek sorsa, véleménye szerint például a bérbeadást is meg lehetne fontolni, így kisebb lenne a visszaélések lehetősége.
Élelmiszerbiztonsági kérdésekről szólva nagyobb szigort szorgalmazott. Mint mondta, adott esetben nem elég a pénzbüntetés, így például ha emberre veszélyes anyagot tartalmazó élelmiszert találnak egy áruházban, akkor azt egy időre be is kellene zárni.
SZDSZ: alapos és korrekt anyagot kaptunk
Velkey Gábor szerint a képviselők alapos és korrekt anyagot kaptak kézhez, amely alkalmas az agrárium folyamatainak megismerésére.
Azt hangoztatta: egy modern mezőgazdaság szereplői széles skálán kell hogy mozogjanak, így a működő, piacképes tömegtermelő nagyüzemek mellett szükség van piacképes középgazdaságokra, és a jövedelemkiegészítést célzó kis agrárszereplőkre is, ám utóbbiak nem lehetnek piacképesek.
Elmondta, egyetért Medgyasszay Lászlóval abban, hogy a "középső", piacképes szereplők hiányoznak mind a feldolgozásban, mind a termelésben, ezért ezeket kellene erősíteni.
A termelők és beszállítók kiszolgáltatottságával összefüggésben úgy vélte: még rengeteg bírságot kell kiszabni ahhoz, hogy a jelenlegi szemlélet megváltozzon.
A liberális képviselő a mezőgazdaságban keletkező zöld energia fontosságát hangsúlyozta.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen