Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Nógrád megye az új Szabolcs

Kilátástalanság az úr több vidéki megyében. Leszakadóban vannak Magyarország vidéki területei, egyre nagyobbak a különbségek a fővároshoz képest, ha a megyei rangsort tekintjük. 

Létrehozva:

|

A beruházások is Budapestre és környékére összpontosulnak, miközben a fejletlen infrastruktúrájú területeken csak vegetálás folyik. Jól kivehető a térképen, hogy ahová nem vezet autópálya, ott nagyobb a lemaradás.

Az előző évvel összehasonlítva ugyan csak kis változások történtek, főként a megyei GDP-rangsorban, de ha a rendszerváltás óta eltelt időszakot tekintjük, már jelentős az átrendeződés. A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai 2007-ről jelentek meg, azóta a recesszió nyomán valamelyest tovább szűkülhettek az eltérések.

Az egy főre jutó bruttó hazai termék értéke 2007-ben országosan 2 millió 534 ezer Ft volt, 7,3 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Az ország hét régióját tekintve a területi különbségek kissé mérséklődtek az előző évhez képest, a régiók rangsora nem változott. Továbbra is első helyen áll a fővárost is magában foglaló Közép-Magyarország, amely olyan kiugró értéket képvisel, hogy az összes többi régiót az átlag alá taszítja. A teljes országos GDP közel felét, 47,1 százalékát itt termelik meg. A három vezető régió sorrendje a 14 éves múlttal rendelkező területi GDP-számítások szerint nem változott (Közép-Magyarország, Közép-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl).

A többi négy régió (az országos átlagtól 32–37 százalékkal elmaradva) egymással közel azonos szinten helyezkedik el: Dél-Dunántúl tíz éve tartja negyedik helyét Dél-Alföld előtt, Észak-Magyarország 2004-ben maga mögé utasította Észak-Alföldet, és a sorrend azóta változatlan. Az ország legfejlettebb térsége Közép-Magyarország és a rangsor utolsó helyén álló Észak-Alföld egy főre jutó GDP-je között változatlanul 2,6-szeres a különbség. A növekedés Közép-Dunántúlon volt a legnagyobb (10 százalék) és Nyugat-Dunántúlon a legkisebb (5 százalék).

A megyei statisztikából az is kitűnik, hogy egyedül Nógrádban csökkent a fejlettség (vagyis az egy főre jutó GDP) a vizsgált év során. Ezzel tovább betonozta utolsó helyét a megyei rangsorban, amelyet korábban évtizedekig Szabolcs-Szatmár-Bereg megye tartott. Egy év során némi átrendeződés történt a megyék sorrendjében: Vast megelőzte Fejér, amely így a negyedik helyen áll, a nyolcadikra Veszprém jött fel Csongrád elé, Hajdú-Bihar pedig Heves mögé került a 12. helyre. Budapest előnye még a régiós összehasonlításnál is kiugróbb, ugyanis Pest megye valamelyest kompenzálja a fővárost. A vidéki megyék közül csupán Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom tudta átlépni a Budapest által magasra srófolt országos GDP-átlagot.

Forrás: VG

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!