Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Nő a horgászok és a horgásztavak száma Zala megyében

Több mint tízezer horgászjegyet váltottak ki már az első félévben Zala megyében, az év hátralévő részében és az elkövetkező években várhatóan növekedni fog a horgászati hasznosítású vízterületek száma is – tájékoztatta Ernszt Tamás, a Zala Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) halászati és vadászati felügyelője az MTI-t.

Létrehozva:

|

Az elmúlt évben közel 16 ezren horgásztak engedéllyel a megyében, másfélezerrel többen, mint az azt megelőző évben. A horgászok tíz százaléka külföldi állampolgár volt, ugyanis a süllőben és pontyban gazdag horgászvizek menti településeken adottak a többnapos "horgásztúrák" feltételei is. 

 

2007-ben 214 tonna halat fogtak ki a zalai tavakból: 85 tonna pontyot, 27 tonna csukát, süllőt, harcsát és amurt. A zsákmány 46 százaléka "méretkorlátozással nem védett" hal volt. A nyári hónapokban egyébként véget ér a tilalmi időszak, szinte valamennyi hal kifogható, amennyiben elérik a kívánt méretet: a süllő, a ponty és a pisztráng a 20-30, az amur, a márna, a kecsege pedig a 30-40 centimétert. A harcsák közül csak a fél méternél nagyobb példány kifogása engedélyezett.

A halak pótlására – a halgazdálkodási tervekkel összhangban – elsősorban pontyot telepítenek a tavakba. A meghatározó haltelepítési időszak október és november, de az idén már 100 ezer pontyot, 21 ezer csukát és több mint 117 ezer süllőt telepítettek. Az előnevelt példányokon kívül 25 tonna ponty, valamint két és fél tonna csuka, süllő, compó és keszeg került a tavakba. Az elmúlt évben betelepített 134 tonna hal 80 százaléka ugyancsak ponty volt.  

Ernszt Tamás megjegyezte: a bővizű, gyors lefolyású Mura jó élőhelye a márnának, süllőnek, harcsának, kecsegének. A Zala folyó – amely Zalavár térségében kapcsolódik a Kis-Balaton vízvédelmi rendszeréhez – felső szakaszán természetes úton szaporodik az őshonos, sebes pisztráng és a domolykó, de haltelepítéskor szivárványos pisztráng is került a víztérbe. Az alsó szakaszon eredményesen foghatók a keszegfélék, az ezüstkárász, a ponty és a süllő.

A Kerka, Mura és a Zala vízfolyások mentén létrejött kavicsbánya-tavakban gyakori a ponty és a süllő, a vízinövényzettel benőtt területeken pedig a csuka. A kelet-zalai dombságban a tőzegbányászat megszűnése után bányatavak képződtek, amelyekben jó eredménnyel foghatók az eltűnő félben lévő őshonos halak, a compó és a széles- (arany) kárász is.

A Kis-Balaton környékén kiváló ívó- és tartózkodási helyek alakultak ki. A májusi nagy harcsázásokról, őszi süllőzésekről híres vízterületet egész évben rendszeresen keresik fel a nyurgapontyra, kárászra és keszegfajokra horgászók.

A víztározók a helyi vízkárok mérséklése és a vízutánpótlás biztosítása mellett horgászatra is alkalmasak: jó pontyos, süllős vízterületek.

 A több mint félszáz horgászati hasznosítású vízterületen kívül újabb víztározókat létesítenek, a tőzeg- és kavics bányászat befejezése után pedig újabb bányatavak alakulnak majd ki – tette hozzá Ernszt Tamás.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!