Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Nem elég megtermelni

Az utóbbi hetek meggy-, dinnyecsatái vagy az előrevetített almaháború jelzik azt, hogy időről időre különféle okok folytán előálló, a kereslet-kínálat egyensúlyának gyors felborulását eredményező események következhetnek be az agráriumban.

Létrehozva:

|

Ezekre a szereplők – a termelők! – még akkor sincsenek jól felkészülve, ha a problémák az ágazatban szinte természetes módon időnként visszatérnek. E területen váratlanságról hosszú távon nem beszélhetünk – hangsúlyozta Torjákné Amberger Teréz, a Gazdasági Versenyhivatal irodavezetője. Legutóbb három évvel ezelőtt volt dinnyekrízis, s ha az egyik évben nincs meggyválság, akkor van helyette eper- vagy málna-, sárga- vagy őszibarack-, szőlő- vagy almagond.

 

A kevés vagy sok eső, a nagy meleg, hűvös idő, jégverés, vihar, a kereskedelmi láncok vevőbecsalogató akciói, a „nepperek”, a „lánckereskedelem” jelenléte mind-mind létező vagy rendszeresen fellépő jelenség, ezekkel számolni lehet és kell, egyúttal szükség lenne megfelelő védekezési mechanizmusok kialakítására. Ehelyett valóságos politikai hajcihő kerekedik a felkészületlenség okozta kapkodásból, miközben csak nem akarnak kialakulni és megerősödni azok a valódi piaci intézmények, amelyek adekvátabban kezelhetnék a bajokat.

A szezonális termékek piacán megannyi csatorna működik, az alkalmi útmenti árusítástól az exportig. Ahány ház, annyi kereskedő. Mindig számítani lehet a hipermarketláncok – kellően előkészített – akciózásaira, és az is bizonyos, hogy az exportüzletek – mert vannak – sem ad hoc módon, hanem hosszú évekig egyengetett kapcsolatok alapján működnek. Amúgy azonban, bár csökkenő mértékben, egyik napról a másikra köttetett – minden írásbeliséget nélkülöző, ezért utóbb védhetetlen – megállapodások által alakul a piac számottevő része. Naponta változik a kínált mennyiség és a termék ára – attól függően, hogy a ciklus melyik szakaszában van –, de ugyanígy az aktuális kereslet is. Senki sem tud elég jó prognózist ezek alakulására. Ha valaki egyszer bemondja az alacsony árat, az végigfut az egész hálózaton. Bár a vertikum minden szintjén nagy a kockázat, azt azonban a forgalmazó könnyebben háríthatja tovább. A termelő rossz alkupozícióban van a kockázatmegosztáskor, s jellemzően nincs kire továbbhárítania azt.

Az irodavezető szerint a nagybani piac maga a vicc, legfeljebb méretében különbözik egy vidéki kiskereskedői piactól. Magyarországon híre-hamva sincs egy árverési csarnoknak, aukciós piacnak, így persze a nepperek vígan élhetnek. Egyes beszerző és értékesítő szervezetek más motivációk (támogatásmegszerzés) mentén működnek, nem a termelői érdekek mozgatják ezeket. Ha gond van, akkor az állami szerveket hívják segítségül, pedig régóta jól látható, hogy ezek – akár eljárási sajátosságaik, akár tényleges funkcióik okán – nem alkalmasak a bajok megoldására. Nem tudnak nyakló nélkül támogatást adni, alapos okok, valószínűsíthető törvénysértések nélkül nem avatkozhatnak be a piaci folyamatokba, nem kényszeríthetik a piaci szereplőket zsebeik kiforgatására, szerződéses kapcsolataik feltárására.

A mezőgazdasági termelésnek számos olyan jellegzetessége van, amely miatt minden államban kiemelt figyelmet kap, és az ilyen krízisek feloldására gyakorta eszközt is nyújt, és az iparág szereplői ugyancsak érdekeltek abban, hogy megfelelően felkészüljenek ezekre a sokak által váratlannak beállított eseményekre. Mindenféle állami intézkedés nagyobb veszéllyel jár, mint amekkora haszon származhat belőle. Magának a piacnak célszerű tehát prioritást adni. Kérdés, hogy milyen másutt bevált kockázatcsökkentő és -megosztó mechanizmusok léteznek, amelyek az ilyen piacokon jól hasznosíthatók. A megoldásokat, a megfelelő értékesítési stratégiákat maguknak a piaci szereplőknek kell megtalálniuk. Elsősorban azt szükséges megtanulniuk, hogy nem elég megtermelniük, de el is kell tudni adniuk a termékeiket. Ez pedig néha fontosabb és főként más szakértelmet igényel, mint a termelés. Amíg a termelők ezt nem ismerik fel vagy nem hajlandók megtanulni, addig vesztésre állnak a hasznon való osztozkodáskor – mondta az irodavezető.

Forrás: Világgazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!