Agrárgazdaság
Naponta fogy a növénytermesztők nyeresége
kukorica mennyiségét – mondta a Napinak Vancsura József, a Gabonatermelők Országos Szövetségének elnöke. A tonnánkénti felvásárlási árak sem biztatók: egy hónapja még lehetett 32 ezer forintra szerződni, mostanra azonban már 24-25 ezer forintra csökkentek a vételi ajánlatok. Akad olyan termelő is, aki szerint a betakarításra ismét 20 ezer forint környékére olvadnak az árak. Az egyelőre kérdéses – és leginkább az időjárás eddigi és következő hetekbeli szeszélyétől, valamint az esetleges öntözési lehetőségektől függ -, hogy akár a mostani 25 ezer forintos ajánlat mennyiben tudja majd fedezni a termelők önköltségét. A francia Strategie Grains intézet előrejelzése szerint az EU kukoricatermése 56,5 millió tonna körül várható, a múlt hónapban 56,6 millió tonnát prognosztizáltak.
A termés az előzetes becslések szerint kilenc százalékkal lehet kevesebb a tavalyinál. Ezt persze az időjárás még komolyan befolyásolhatja, többek között Magyarországon és Romániában, illetve Olaszországban és Franciaország délnyugati régióiban.
A napraforgó esetében még zajlanak a hivatalos termésbecslések – és bár a késői és helyenként nagyon szórványos kelés miatt biztosan lesznek eltérések az egyes termőterületek hozamai között, a termelők várakozása szerint azonban a tavalyi mennyiség megterem országosan. Nagyjából két hét múlva kezdődhet a betakarítása, ha az időjárás is engedi.
A napraforgó kapcsán egyelőre azt mérlegelik a termelők, hogy szükség lesz-e a hozamok biztosítása érdekében a termés deszikkálására vagy sem – mondja Vancsura József. Előbbi esetben a vegyszerezés újabb pluszköltségeket jelentene, tovább csökkentve a jövedelmezőséget. Márpedig ha az árak és a felvásárlási hajlandóság alakulását nézzük, sok jóban nem reménykedhetnek a termelők. Míg tavaly ilyenkor még tonnánként 100-110 ezer forintra szóltak a tőzsdei jegyzések, és a tavasszal megkötött termeltetési szerződések is, addig az idén lényegében folyamatosan estek az árak, mostanra a tavalyi felénél járnak.
A búza szinte biztosan veszteséges lesz az idén, a vártnál kedvezőbb terméseredmények ellenére is. A Magyar Agrárkamara (MAK) szerint a vártnál jobb európai termés visszavetette a hazai exportkeresletet, a belföldit pedig a hitelezés befagyása és a malom-, illetve takarmányipar töredékére eső kereslete. A szabadpiaci árak a tőzsdei árakhoz hasonlóak: az étkezési búza ára tonnánként 29-32 ezer, a takarmánybúza 23-26 ezer, a takarmányárpa pedig 22-25 ezer forint között mozgott. A kamara becslése szerint a következő időszakban a tonnánkénti búzaárak az intervenciós szint alá esnek.
Forrás: Napi Online
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok