Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Működésképtelené válhatnak a mezőgazdasági termelők

Az esztendő végére működésképtelenné válhatnak  a mezőgazdasági termelők, mert nem mozdul a gabona piaca – mondta Jakab István, a parlament Mezőgazdasági Bizottságának alelnöke, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke.

Létrehozva:

|

Az agrár-érdekképviseleti vezetővel ellentétes véleményt fogalmazott meg Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) ügyvezető titkára, aki elismerte ugyan, hogy jelenleg még sok gazdálkodó óvatos, és nem ad el gabonát, de szerinte már mozog a piac, és havonta mintegy 350 ezer tonna – lehet, hogy ennél is több – gabona hagyja el az országot.

Jakab István, a Békés Megyei Önkormányzat mezőgazdasági bizottságának rendkívüli ülése előtt azt állította: az idén összességében 16,7 millió tonna gabona termett, ám ebből legkevesebb 8 millió tonnát külföldre kellene szállítani.

Az agrárszakember, aki egyben a Magosz elnöke is kiemelte: az étkezési búza felvásárlási ára alig haladja meg a tonnánkénti 30 ezer forintot, míg a kukoricáért "nagyon mélyen az önköltségi ár alatt" fizetnek a kereskedők.

Jakab István szerint azonban még a nyomott árakon sem mozdul a piac, vagyis egyelőre senki nem vásárol a gazdáktól.

Az agrárium helyzetét nehezíti, hogy az úgynevezett inputokat, tehát a műtrágya, a vetőmag, a mezőgazdasági gépek árát már a piac "beárazta" a tavalyi magas gabonaárakhoz képest. Napjainkban tehát sokkal többe kerülnek az alapanyagok, a gépek, mint azt a mezőgazdaság helyzete indokolná.

"Már előfordult, hogy a mezőgazdasági vállalkozó kénytelen volt bérszántást végezni földjén, mert a saját traktorját időközben lefoglalta az egyik bank" – jelentette ki.

Jakab István szerint sokat nem fog segíteni az uniós intervenció sem. A kukorica esetében ugyan ismét lehetőség lesz, uniós szinten 700 ezer tonna felvásárlására tonnánként némileg több mint 100 euróért, ám ehhez a pénzhez leghamarabb márciusban, áprilisban juthatnak a gazdák.

A bizottság alelnöke kritizálta az intervenció gyakorlatát, hiszen a jelentkezéskor már 15 euró kauciót kell a gazdának fizetniük tonnánként, s a jelentkezési folyamat jövő január 31-én fejeződik be. Ezt követően 10 munkanap ügyintézés után derülhet ki, hogy elegendő-e a 27 tagállamra vonatkoztatott 700 ezer tonna a felajánlásokhoz képest.

Ha nem, akkor megkezdődik az alku folyamata, vagyis további időt vesz igénybe, hogy végül is arányosan mekkora mennyiséget vesz át az unió a magyar gazdáktól.

"Ezért állítom, hogy intervenciós pénzt leghamarabb március végén, április elején láthatnak a megélhetési gondokkal küzdő termelők" – mondta egyebek mellett Jakab István.

Petőházi Tamás szerint a magyar búzára nagy érdeklődés mutatkozik Görögországban 35 ezer forintot meghaladó tonnánkénti áron. A magyar kukoricát pedig a környező országokban keresik, tonnánként 23-24 ezer forintért. A GOSZ ügyvezető titkára szerint a búzapiacon kell a magyar termelőknek nagyobb versenyre számítaniuk. Hozzátette: az áruáramlást jól mutatja, hogy gabonaszállításra jelenleg nincs elég kocsija a MÁV-nak.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!