Agrárgazdaság
„Minőségi agrárfoglalkoztatás felé”
Az MSA (Mutualité Sociale Agricole – Mezőgazdaságból Élők Társadalombiztosítója) szervezésében és Franciaország EU Elnökségének keretében került megrendezésre Párizsban "Minőségi agrárfoglalkoztatás felé" című konferencia.
Az EU-ban a mezőgazdaságból élők száma eléri a 20 millió főt. Ez a teljes foglalkoztatás 10%-t adja.
A mezőgazdaság egyre kevésbé vonzó a fiatalok számára, illetve szezonalítása számos foglalkoztatási nehézséget vet fel. Azért, hogy tartós munkalehetőség megteremtésére legyen lehetőség a mezőgazdaságban, szükség van egy ehhez megfelelő szociális rendszer kialakítására.
Az EU-hoz újonnan csatlakozott 12 tagországgal az EU agrárfoglalkoztatási képe megváltozott. Míg a 12 tagországban gyakran találkozhatunk olyan gazdasággal, amely szinte csak a tulajdonos saját élelmiszerszükségletének kielégítését szolgálja, addig az EU 15-ben a KAP-nek köszönhetően modern, versenyképes, jól működő gazdaságok vannak többségben.
Elengedhetetlen a szociális és területi kohézió erősítése és a munkaerőáramlás adta lehetőségek jobb kihasználása.
INRA kutatók a mezőgazdasági foglalkoztatásról készítettek felmérést. Mezőgazdasági foglalkoztatás alatt csakis a termelő szférát értették, és ennek helyzetét vizsgálták.
Franciaországban, de az EU többi tagországában is az agrárgazdaságok száma fokozatosan csökken, az elmúlt 20 évben 50%-kal. Ezzel egyidejűleg a mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma is hasonló tendenciát mutat.
A gazdaságok mérete, a koncentráció miatt egyre jobban növekszik, státuszuk is változik. Míg a társasági forma aránya növekszik (2007-ben 10 gazdaságból 4 volt ilyen), addig az egyéni gazdaságok aránya fokozatosan visszaesik. Mindezzel egyidőben a foglalkoztatás természete is átalakul.
Míg a családtagok, mint alkalmazottak aránya csökken, addig a felvett alkalmazottak száma nem változik. 2007-ben a mezőgazdasági alkalmazottak száma 209 ezer körül alakult. Minden második gazdaságban van alkalmazott.
A mezőgazdaságban az EU-ban, meghatározó a férfiak aránya. A gazdaság élén álló 10 vezetőből 8 férfi. De ez a számarány erősen eltérő képet mutat akkor, ha egyenként megvizsgáljuk az EU tagállamait. Míg az északi országokban, a mezőgazdaságban dolgozók mindössze 10%-a nő, addig a déli országokban ez az arány a 20-30%-ot is elérheti.
A mezőgazdaságból élők korát tekintve megállapítható az, hogy az idősek aránya kiugróan magas. 44%-uk 50 évnél idősebb. Amennyiben csak az alkalmazottakat vizsgáljuk, akkor megállapítható az, hogy általában az alkalmazottak inkább a fiatal korosztályból kerülnek ki.
A mezőgazdasági és élelmiszeripari szakmák általában nem igényelnek magas iskolázottsági szintet, így nem is meglepő az, hogy e két területen inkább az alacsonyabb képzettségi szinttel rendelkezők képviselőit találjuk meg. A gazdálkodók maguk egyre több esetben vesznek részt rövid idejű szakmai képzéseken, de a mezőgazdasági alkalmazottak körében ez továbbra sem jellemző (10 alkalmazottból 4-nek nincs semmiféle végzettsége).
A jövedelemviszonyokat tekintve jelentős eltérések vannak az egyes ágazatok adózás előtti eredményei között. Míg a nagy szántóföldi növénytermesztők inkább nagyobb bevételt produkálnak, addig az állattenyésztők helyzete már koránt sem ilyen kedvező. 2006/2007-ben a növénytermesztők és szőlészek-borászok helyzete javuló tendenciát mutatott. Ezzel egyidejűleg az állattenyésztők helyzete a korábbiaknak megfelelően rosszul alakult, a zöldség- és gyümölcsszektor szereplőinek pedig fokozódó nehézségekkel kellett szembenézniük.
A mezőgazdasági alkalmazottak bérei nagyon alacsony szinten vannak (1082 euró nettó jövedelem/hó). Az élelmiszeriparban alkalmazottak már valamivel többet, 1432 euró/hó-t kereshetek. Ez az iparban alkalmazottak átlagkeresetét bár már megközelíti, de még mindig az alatt marad.
A Fiatal Gazdák (JA) képviselője szerint továbbra is ösztönözni kell a fiatalok letelepedését, az igazán nagy kihívás az, hogy minél több aktív keresőt sikerüljön megtartani a szakmában. A JA nem támogatja a gazdaságok koncentrációját. A koncentrációval a munkafeltételek nem javulnak, az alkalmazottak képzettségi szintje nem emelkedik. Ugyanakkor, annak érdekében, hogy a fiatalok számára a mezőgazdaság vonzó szakma legyen, a munkafeltételeken javítani kell. Pl. helyettesítés megoldása, annak érdekében, hogy "szabadságra" mehessen a gazda. A legtöbb esetben ugyanis a fiatal letelepedő felesége/férje a mezőgazdaságon kívül talál munkát.
A mezőgazdaság egy olyan ágazat, amelynek van jövője, hiszen élelmiszertermelésre mindig szükség lesz. Az EU-ban a legjelentősebb szektort adja a mezőgazdaság és az élelmiszeripar.
Az alkalmazott kézi munkaerőt a gazdák csak nagyon ritkán vonják be a gazdaság irányításával kapcsolatos döntések meghozatalába, valamint csak nagyon alacsony bérek kifizetésére hajlandóak.
Az ágazatról sokkal több pozitív információt kellene közölni azért, hogy az a fiatalok számára vonzó legyen.
A mezőgazdaságban dolgozóknak más ágazathoz képest sokkal nagyobb mértékű fizikai és zajterhelést kell elviselniük és jelentősebb gazdasági kockázatokkal kell szembenézniük, amely sok esetben a gazdák stresszes állapotának forrása. A gazdák 60%-a vélekedett úgy, hogy szakmája hatással van egészségi állapotára. Mindettől függetlenül a mezőgazdaságban dolgozók azok, akik a legritkább esetben mennek betegszabadságra. Egyértelműen kiderült az, hogy valamennyi ágazat közül a mezőgazdaságból élők azok, akik a legtöbbet dolgoznak, gyakran többet, mint 48h/hét. A vendéglátás mellett a mezőgazdaság az, ahol leginkább jellemző a hétvégi munkavégzés.
Általános a gazdáknak a munkakörülményeikkel kapcsolatos elégedetlensége (munkaidő, kockázati tényezők, stb.). A mezőgazdaság az, ahol a legmagasabb a nagyon rosszul keresők aránya (46%).
Forrás: FVM
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen