Hírek
Minőség, megbízhatóság, innováció – a Fertilia múltja, jelene, jövője
A teljes mértékben magyar tulajdonban lévő, az egyedi műtrágyák piacvezető gyártójaként ismertté vált Fertilia Kft-t működésének 22 éve alatt az innovatív, korszerű technológiai megoldások folyamatos keresése és azok piacra történő bevezetése jellemezte, Partnereink magas szintű kiszolgálása tükrében.
Ha visszatekintünk a vállalkozás életében mérföldkőnek számító történésekre, kiemelném, hogy megalakulásunk évében egy akkor még merőben új eljárással kezdtünk el N-oldatot gyártani, melyet közúti tartálykocsi-flotta elindítása követett.
Kevesen tudják, de Magyarországon az első Big-Bag zsákot műtrágyával cégünknél töltöttük meg. Ezt az újításunkat 1998-ban az Országos Innovációs Pályázaton előkelő helyezéssel ismerték el.
2005-ben cégünk vezetősége stratégiai döntést hozott: a piac igényeinek megfelelő újszerű, kiváló minőségű, a célszerűséget és hatékonyságot előtérbe helyező NPK műtrágya család kifejlesztése kezdődött el. Ennek eredményeképpen vásároltunk Németországból első körben enyingi, majd egy év múlva mándoki üzemünkbe is egy-egy RST-típusú keverő- és csomagoló berendezést, melyeket helyi adaptációval kiegészítettünk rostaberendezéssel is.
A modern gyártósor bevezetése és a kutató-fejlesztő szemlélet áll a mögött a siker mögött, amit a vezértermékünknek számító Gramix NPK műtrágya családdal sikerült elérnünk.
A Gramix NPK már nem csak őszi alapműtrágyaként, hanem tavaszi starterként is kiválóan helytáll a korszerű agrotechnikai elemek között. Ennek oka, hogy a mind nagyobb hatékonyságra törekvő termelők felismerték az egyedi igényeken alapuló termőhely specifikus tápanyag visszapótlás előnyeit, s évről évre egyre többen veszik igénybe a talajvizsgálatokra épülő szaktanácsadásunkat, valamint használják az ennek leginkább megfelelő Gramix NPK műtrágyákat.
Az első, enyingi Gramix üzemünk 7 éven keresztül szolgálta a Megrendelők igényeit, és ez alatt több, mint 420 ezer tonna terméket állítottunk elő, ill. csomagoltunk be. Az üzem műszaki meghibásodás nélkül, igény esetén két műszakban is kiválóan működött.
A 2012-es év egy újabb meghatározó időpont lett a Fertilia Kft. életében, mert olyan új, az eddigieknél még modernebb, nagyobb kapacitást, teljesítményt elbíró Gramix gyártósor váltotta le augusztusban a régi üzemet, amely a korábbi gépsor térfogat adagolású vezérléséhez képest folyamatos súlymérésen alapuló adagolásos módszerrel dolgozik.
Az új gyártósor a csúcstechnika minden elemét ötvözi, vezérlése állandó számítógépes felügyelet mellett a gépkezelők munkáját is nagyban leegyszerűsíti, megkönnyíti. A receptúrák kiadása szintén számítógép vezérelt, így a kezelői hibalehetőség gyakorlatilag kizárt.
A műtrágya alapanyagokat még pontosabban, precízebben, –tonnás mennyiségeknél 10 dkg pontosságú mérés- adagolja a legújabb fejlesztésű rendszer, amelyet a jogosultsággal bíró munkatársak akár interneten keresztül is bármikor ellenőrizhetnek, irányíthatnak, így a gyártási munkálatok maximálisan kontrollálhatóak. A gyártó cég a szoftver- és programhibákat Németországból azonnal korrigálni tudja.
A hazánkban egyedülállónak számító keverő berendezés teljesítménye mintegy 100 tonna óránkénti mennyiséghez közelít, mely az új konstrukción alapuló rostával már a gyakorlatban is hozta a várakozásokat.
Az új gépsor fejlesztésével egyidejűleg a Fertilia Kft. stratégiai célkitűzése a termékek minőségének hosszú távú biztosítása is, melyet egy új minőség ellenőrzési rendszer –mind a szilárd, mind a folyékony műtrágyákra kiterjedően- bevezetésével valósítunk meg. Az új rendszer az ISO 9001 szabványú minőségirányítási rendszernél és az ISO 14001 szabványú környezetirányítási rendszernél is következetesebb.
A standard minőséget minden kiszállított tételből vett mintavétellel, saját laboratóriumunkban végzett ellenőrző mérésekkel, valamint akkreditált laborokban heti rendszerességgel végzett kontroll vizsgálatokkal szavatoljuk.
Enyingi telephelyünkön további bővítés is történt: a csúcsidőszakok nagy mennyiségű áru és alapanyag szállítása miatt megnövekedett tehergépjármű forgalom optimálissá tétele indukálta az enyingi telephely melletti szomszédos terület megvásárlását. A területbővítéssel a forgalom egyirányúsítása, s így a gyors és zökkenőmentes szállítás is megvalósult.
A cégen belül egyaránt megújult logisztikai rendszerünk, mellyel az alapanyagok fogadása, raktározása, a gyártás és a kiszállítások ütemezése egy kézben összpontosul az összehangolt, irányított kommunikáció érdekében.
A fentiekkel párhuzamosan tovább folynak mikrogranulált starter műtrágyáink kutató-fejlesztő munkálatai, s a legújabb technológiai eljárással gyártott növényspecifikus termékeink már nem csak a tavaszi növénykultúrák alá, hanem az őszi időszakban a búza és a repce alá is vetéssel egy menetben, vetőgépek szóró adaptereivel kijuttathatóvá válnak.
Simon Péter
Ügyvezető
Fertilia Kft.
|
|
Hírek
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
Április 22., a Föld napja ismét ráirányítja a figyelmet a természeti környezet, az erdõk fenntartható használatának problémájára. A Pilisi Parkerdõ tavaly vezette be az Erdõbarát Rendezvény minõsítési rendszert, hogy ezzel segítse az erdei sport- és túraprogramok szervezõit és résztvevõit a közös cél, a természeti értékek, az erdõ ökológiai egyensúlyának megóvásában. Eddig már közel száz sportszervezõ csatlakozott a minõsítési rendszerhez. A Parkerdõ célja idén tovább bõvíteni a nagy sikerrel indult kezdeményezést.
2022-ben közel harmincezer fõ vett részt 217 regisztrált rendezvényen, melyek jellemzõen erdei sportesemények, teljesítménytúrák, terepfutó- és erdeikerékpár-versenyek voltak. Az erdei versenyek szervezõi által befizetett erdõfenntartási hozzájárulás több mint nyolcmillió forintot tett ki. Összehasonlításul: a Pilisi Parkerdõ évente megközelítõleg 400 millió forintot fordít saját forrásból az erdei turisztikai infrastruktúra fenntartására.
Az erdõtörvény kimondja, hogy bár az állami erdõterületek zöme szabadon látogatható, üzleti célú hasznosításukhoz az erdõkezelõ hozzájárulására van szükség. A Budai-hegység, a Pilis és a Visegrádi-hegység, valamint a Gödöllõi-dombság a fõváros közelsége miatt az ország leglátogatottabb erdei közé tartoznak. Ez igaz a fizetõs, nevezési díjas erdei sportrendezvényekre is: évente több száz ilyen verseny és teljesítménytúra zajlik az említett területen. A minõsítési rendszer bevezetésére azért is szükség volt, mert a Budapest környéki erdõk jóformán elérték befogadóképességük határát, és a látogatottság idõnként veszélyezteti az erdõk természetes értékeinek megóvását.
Fotó: Pilisi Parkerdõ
A Pilisi Parkerdõ célja, hogy a sikeres tavalyi év után – amikor közel száz verseny- és rendezvényszervezõ csatlakozott a kezdeményezéshez – tovább bõvüljön az Erdõbarát Rendezvény minõsítést elnyert programok és versenyek köre, és 2023-ban minél több szervezõ, illetve úgynevezett „instant túra” (rajtidõponthoz nem kötött, de nevezési díjas túralehetõség) kapcsolódjon a Erdõbarát Rendezvények minõsítési rendszerhez. Ezek az események megtalálhatók a Pilisi Parkerdõ honlapján is.
A bõvülést segíti, hogy az erdei rendezvények szervezõi is egyre nagyobb számban ismerik fel, hogy az általuk rendezett verseny, túra, egyéb fizetõs rendezvény helyszíne, az erdõ nem egyszerû adottság, amely „csak úgy ott van”, hanem komoly szakértelemmel és jelentõs ráfordítással létrehozott, fenntartott komplex életközösség. Ennek megóvása az erdõgazdálkodó, a természetvédelmi szervezetek és az erdei rendezvények szervezõinek közös felelõssége. Így az Erdõbarát Rendezvény rendszerben részt vevõ szervezõk elkötelezettek abban, hogy az általuk szervezett események az erdei életközösséget a lehetõ legkevésbé zavarják, nem terhelik az erdõt hulladékkal, a pályákat kizárólag újra felhasználható szalagokkal jelölik és az összes szükséges engedélyt beszerzik.
agrotrend.hu / Pilisi Parkerdõ Zrt.
Hírek
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka, a gazdálkodók április 7. és május 15. között adhatják be szankciómentesen a szükséges dokumentumokat a Magyar Államkincstárhoz (MÁK) – mondta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a kétnapos VIII. Duna-Tisza közi Agrár Expón, Kiskőrösön.
A politikus hangsúlyozta: az egységes kérelmek a továbbiakban is beadhatók, június 9-éig azonban már csak szankcióval együtt fogadja be az igényeket a MÁK.
Czerván György a mezőgazdasági és a kertészeti munkákról elmondta: a területek többségén már javában zajlik a talaj és a magágy előkészítése.
A termelők őszi búzát mintegy 963 ezer hektáron, őszi árpát mintegy 239 ezer hektáron, őszi káposztarepcét pedig több mint 281 ezer hektáron vetettek. Az őszi gabonák állapota többségében megfelelő – mondta.
A tervek szerint a gazdák tavaszi árpát több mint 55 ezer hektáron, kukoricát mintegy 1,1 millió hektáron, míg napraforgót közel 658 ezer hektáron vetnek majd – tette hozzá.
Foto:123RF
Mint mondta: az idei évtől a juh- és kecsketartók új támogatást igényelhetnek. A tenyészkos és -bak tenyésztésbe állításához az agrártárca az idén mezőgazdasági csekély összegű támogatást nyújt.
Az államtitkár hangsúlyozta, a minisztérium 1,7 milliárd forint összegű kerettel jövedelempótló támogatást hozott létre a madárinfluenza miatti károkkal leginkább érintett kacsa- és libaágazatok részére. A Magyar Államkincstár a támogatási kérelmek nyomtatványait április 15-éig küldi ki az érintetteknek.
Czerván György szólt a Nemzetgazdasági Minisztérium Azonnal cselekszünk elnevezésű programjáról is. A madárinfluenza miatt bekövetkezett foglalkoztatási nehézségek enyhítésére – elsősorban a vágó- és feldolgozó vállalkozások számára – a nemzeti költségvetésből mintegy egymilliárd forintos összeg áll rendelkezésre.
A Bács-Kiskun megye egyik legnagyobb rendezvényén, a kiskőrösi agrárexpón 140 termelő mintegy 2 500 terméket állított ki.
agrotrend.hu / MTI
Hírek
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
A magyar-román élelmiszergazdasági kapcsolatok fejlesztésében számos kiaknázatlan lehetőség rejlik – mondta Feldman Zsolt az Országos Takarékpénztár (OTP Bank) Befektetői konferenciáján, Budapesten.
A Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta: van igény a jó minőségű magyar élelmiszerre Romániában – ezt mutatják az adatok is – hiszen a magyar agrárgazdaság számára keleti szomszédunk a második legfontosabb export célország volt az elmúlt években, 2016-ban részesedése az agrárkivitelből 11,5% volt.
Feldman Zsolt kifejtette: 2016-ban a magyar-román agrár-külkereskedelemben a magyar kivitel értéke 927 millió euró, a behozatal mintegy 250 millió euró volt, az aktívum 678 millió eurót tett ki tavaly. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: a gabona- és olajos növény kivitele logisztikailag romániai kikötőkből zajlik, ez részben megjelenik a statisztikákban is.
A Romániába irányuló agrártermékek közül a helyettes államtitkár megemlítette: jelentős a búza, a kukorica, a búzaliszt, a takarmányok és a különböző tejipari termékek kivitele, kedveltek még a baromfi- és sertéshúsok valamint a csokoládé tartalmú élelmiszerkészítmények is.
A magyar termékek elismertek, népszerűek, nem csak a magyarok által lakott régiókban. Gyártói és saját márkás termékekként is szép számmal találhatók a nagy élelmiszer-forgalmazó láncok polcain is – fogalmazott a helyettes államtitkár.
Feldman Zsolt kiemelte: Románia gazdasága folyamatosan bővül, megelőzve több régióbeli országét: 4,8%-kal növekedett az ország gazdasága 2016-ban, az élelmiszeripari termékek és nem alkoholos italok áfájának 24%-ról 9%-ra való csökkenése komoly fogyasztásnövekedést eredményezett. Az országban továbbra is élénkülő belső kereslettel és fogyasztással számolhatunk, ezért a magyar vállalkozásoknak is számos potenciális lehetőség rejlik keleti szomszédunk piacán.
Mindkét ország érdeke a magyar-román vállalatok hatékonyabb együttműködése, hiszen önállóan a jelenlegi tőkeellátottsággal nehéz versenyképesnek lenniük a nyugat európai élelmiszeripari cégekhez képest. Hozzátette: meg kell találni a kölcsönösen előnyös üzleti kapcsolatokat, a magyarországi és romániai befektetési lehetőségeket és megteremteni a megfelelő finanszírozási formákat annak érdekében, hogy a térség versenyképessége felzárkózhasson nyugati szomszédjaink régióihoz – jegyezte meg a helyettes államtitkár.
agrotrend.hu / FM
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból