Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Milyen következményekkel jár a kiemelkedő kukoricatermés?

Hazai állami felvásárlást és uniós beavatkozást sürgetnek a gabonatermelők a kukoricaárak drasztikus csökkenése miatt. Az agrártárca elsősorban a közraktározáshoz nyújtott, hamarosan életbe lépő MFB-s refinanszírozású hitelkonstrukciótól vár áremelkedést.

Létrehozva:

|

Ebele Ferenc A Magyar Agrárkamara főtitkára szerint: Veszteséges a termelés. "Egyértelműen veszélyeztetett helyzetben vannak a kukoricatermelők, ezért nagy szükség lenne további állami intézkedésekre. A gazdálkodás a mai árak mellett veszteséges, mivel a hektáronkénti önköltség 200 ezer forintra tehető, miközben a piacon vagy az uniós intervenciós felvásárlási rendszerben 150–180 ezer forintos bevétel érhető csak el.

Segíthetne a termelőkön, ha az agrártárca társaságai megkezdenék a korábban kilátásba helyezett 300 000 tonnás állami kukoricafelvásárlást, és beindulna a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) közraktározást segítő hitelprogramja. Ugyanakkor a gabonatermelők már visszafogták a növényvédelmi kiadásokat és a műtrágyamennyiséget, és a következő termést megalapozó, jó minőségű vetőmagból is kevesebbet használtak az őszi vetések során.”

Vancsura József a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnökének véleménye: Állami vétel kell ! „Néhány százezer tonnás állami felvásárlás már elegendő lenne ahhoz, hogy felhúzza a kukoricapiacot. Eddig meglehetősen »megalázó« volt a helyzet, mivel a felvásárlók sok helyen csak tonnánként 18 ezer forintot kínáltak a terményért, mások pedig még ennyiért sem vettek. Mára valamelyest javultak az értékesítési lehetőségek, hiszen a tonnánkénti árak 22-24 ezer forintra nőttek.

Az állami vétel pedig tovább erősíthetné a piacot, főleg azokban a régiókban, ahol a termelőknek nincs elegendő raktárkapacitásuk. Nem kell megrökönyödni azon, hogy az idén nyolcmillió tonna kukorica termett, és ebből négymillió felesleges a belpiacon. A vállalkozásoknak évről évre ilyen jó termésre kellene készülniük, és ehhez jó értékesítési csatornákat kellene felkutatniuk.”

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára Gőgös Zoltán szerint a MFB-hitel a megoldás. „A kukoricatermelők pénzhez jutását segíti az a hitelkonstrukció, amely egy közelmúltbeli parlamenti törvénymódosítás nyomán léphet életbe. Mostantól – forgóeszköz-kiegészítésként – azok a piaci szereplők is hozzájuthatnak a Magyar Fejlesztési Bank forrásaihoz, akiknek nincs beruházási hitelük. Az MFB-nek ma 10 milliárd forintos kerete van arra, hogy refinanszírozza azokat a bankokat, amelyek közraktárjegyes konstrukcióban kölcsönt nyújtanak a betárolt terményre.”

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!