Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Milyen inflációs kockázatokat lát a jövő évre?

A szakértők egyetértenek abban, hogy 2008-ra alacsonyabb infláció várható az ideinél, azonban jelentős felfelé mutató kockázatok is vannak. Ilyen például az energia- és élelmiszerárak, illetve a bérek alakulása.

Létrehozva:

|

Suppan Gergely, A Takarékbank elemzője
Bérnövekedés
„A jegybanki prognózisnál is magasabb, 5,6 százalékos drágulást várok jövőre. A dezinflációt segítő tényezők, hogy januárban és márciusban kiesnek a bázisból jelentős hatósági áremelések, év végére korrigálhat az élelmiszerár, és továbbra is lanyha marad a belső kereslet. Jelentős árnövekedési kockázatok is vannak, ilyen a közszolgáltatások és az energia, amely érinti a termelőket is, akik ezt megpróbálják érvényesíteni eladási áraikban. A mezőgazdasági árak magas szintje éreztetni fogja hatását az alkoholtermékek árában is, ez Németországban már jelenleg is egyértelműen látszik. A lakossági és vállalati inflációs várakozások emelkedése figyelhető meg a konjunktúrafelmérésekben, ami a termelékenységnél magasabb bérnövekedést eredményezhet jövőre.”

Barcza György, A K&H Bank vezető elemzője
Élelmiszerek
„Az idei év második felében látott élelmiszerársokknak lehet még folytatása 2008 első fél évében is, ráadásul a kiskereskedelmi élelmiszerárakban látszik egy kisebb megtorpanás az utolsó hónapok adatai alapján, amit a termelői árak nem támasztanak alá. Ez a feszültség a következő hónapokban újra az élelmiszerek, azon belül is a feldolgozott termékek áremelkedését okozhatja. Az élelmiszerek áremelkedése átterjedhet a várakozásokon keresztül más termékcsoportokra, például a szolgáltatásokra és az iparcikkekre is, ez pedig fontos kockázati tényezőt jelent a jövő évi áremelkedés szempontjából. A hatósági árak év eleji növelésének mértékét már előre lehet látni, de év közben szükségessé válhatnak újabb emelések is, főként a gázár terén.”

Gárgyán Eszter, A Citibank elemzője
Hatósági árak
„Az agrárárak magas szintje miatt a jövő év elején még várható további emelkedés az élelmiszerárakban. A hatósági árak év eleji növekedésének mértéke már látszik, azonban kérdéses, hogy a KSH ezt miként fogja elszámolni: ha a teljes emelést az első hónapra teszik, akkor 7,4 százalékos januári adatra számítok. Innen év végére 4,1 százalékra süllyedhet a tizenkét havi index. Az egyszeri ársokkok tartós elhúzódása reális veszély az energiaárak terén is, vannak, akik a kőolaj árának további emelkedésére számítanak. A legutóbbi béradatok kiábrándítóak voltak, a jegybanki cél eléréséhez legfeljebb 7,7 százalékos bruttó bérkiáramlás lehetne elfogadható. Nem is várható javulás ezen a téren, ami 2008 végére, 2009 elejére fejti majd ki kedvezőtlen hatását.”

Németh Dávid, Az ING elemzője
Csökkenés
„Jövőre éves átlagban 5,4 százalékos áremelkedést várok, év végére a 12 havi ütem 4 százalékra csökkenhet. Egyenletes mérséklődésre számítok, már nem várható újabb év közbeni felfutás az inflációs rátában, bár a hatósági árak kérdése jelent némi kockázatot. Az élelmiszerárak nem fognak visszaesni, bár a kedvezőtlen időjárás okozta veszteségben lehet majd korrekció, azonban a világpiacon egyre nagyobb keresletet támasztó Kína és más gyorsan fejlődő országok nem hagyják visszaesni az árakat a korábbi szintjükre. Csak 2009 végére van esélye a 3 százalékos inflációs célkitűzés elérésére, de ebben is a bázishatás játszik majd fontos szerepet. Távolabb tekintve azonban megvan a veszélye, hogy a hazai infláció 3,5-4 százalékos szinten beragadjon.”

Török Zoltán, A Raiffeisen Bank vezető elemzője
Energiahordozók
„A jövő évi átlagos inflációt mi is 5 százalék fölé várjuk, az első negyedév adata még 6 százalék felett lehet, majd fokozatosan mehet év végére 4 százalék közelébe. Az egyik fő kockázati tényezőt a hatósági áras termékek körében előre nem látható évközi emelések jelentik, ezen belül is a lakossági gázár tekintetében két számjegyű áremelésre kell készülni. Az energiahordozókhoz hasonlóan az élelmiszerek is a világpiaci folyamatoknak megfelelően drágulnak, azonban itt a tartósan magas árszint veszélye is fennáll középtávon, míg például a kőolaj ára nagy valószínűséggel csökken a következő időszakban. A bértárgyalások mostani állása szerint erősödhet a bérköltségek oldaláról érkező belföldi árnyomás is, azonban ezt meglehetősen nehéz tetten érni, kimutatni.”

Forrás: Világgazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!