Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Még nem ért véget az élelmiszerek drágulása

Az élelmiszerárak emelkedése még korántsem állt meg, noha az utóbbi időben számos olyan elemzői vélekedés látott napvilágot, amely ezt prognosztizálta az idei jó terméssel kapcsolatban megjelent hírekre támaszkodva.

Létrehozva:

|

Az ágazat szereplői szerint mindössze annyi történt, hogy a megnövekedett alapanyagárakat még nem sikerült elismertetniük a kereskedőkkel. Épp az elemzői vélekedések és a jó termésről szóló becslések miatt a nagyobb kereskedelmi láncok már most 7-8 forintos engedményt igyekeznek kicsikarni a sütőipartól – mondta Varga László, a Magyar Pékszövetség elnöke.

 

Egyelőre azonban még nem lehet biztosat állítani a kenyér árának alakulásáról, mivel azt erősen befolyásolja az aratás eredménye. Az utóbbi hét esős időjárása, viharai miatt sok helyütt állt a búza aratása, és egyelőre lehetetlen megmondani, hogy milyen lesz a minősége, az eső ugyanis rontja a beltartami értékét, egyben csökkenti az árat is. Emellett úgy tűnik, hogy komoly külföldi kereslet mutatkozik a jó minőségű kenyérgabonára – a nagy európai kereskedők az ázsiai kereslet élénkülésével várhatóan fölszippantják majd a többletbúzát -, ami rontja a hazai malmok helyzetét is.

 

Annyi bizonyos, hogy a kenyér ára nem csökken, mivel a költségeket valamennyire kompenzálni kell az átadási árakban. Az elnök szerint ha a liszt ára valamelyest mérséklődik, eltolódhat az év végére a kenyér és a pékáruk drágulása A várható áremelés mértékével kapcsolatban csak annyit mondott, hogy az remélhetőleg fedezi majd az idei gázárnövekedések és az áprilisi béremelés hatására megugró önköltséget. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint egyébként az elmúlt egy évben csaknem 50 százalékkal lett drágább a liszt, miközben a kenyér ára alig húsz százalékkal emelkedett.

Szakértők szerint a reális árhoz még 10 százalékos emelést kellett volna kiharcolniuk a pékeknek.

Az élő sertés utóbbi hónapokban növekedésnek indult termelői ára (30 százalékkal drágult) egyre sürgetőbbé teszi a feldolgozóknak a hús és húskészítmények árának emelését is. A feldolgozók önköltségének tőkehúsoknál 70-80, míg a húskészítmények esetében 60-70 százalékát adja az élő sertés.

A Hússzövetséghez tartozó vállalkozások már hónapok óta intenzíven tárgyalnak a kiskereskedelmi láncokkal, de inkább kevesebb, mint több sikerrel, vagyis eddig még nem sikerült elérni az árak emelését – mondta Éder Tamás, a szövetség elnöke. Akad lánc, amely a teljes elutasítás híve, és akad olyan is, amely akkor egyezne bele magasabb átadási árba, ha a teljes ágazat így tenne. Az elnök szerint valamelyest érthető a láncok ódzkodása, hiszen az idei első négy hónapban a vásárlóerő csökkenése miatt visszaesett a forgalmuk.

 

Ugyanakkor a húsipari cégek helyzete is egyre kritikusabb, és az átadási áraknak legalább az önköltség növekedésével arányosan kellene növekedniük ahhoz, hogy az év eleji, igen alacsony jövedelmezőséget tartani tudják. Összességében az elmúlt egy évben az egész termékpálya, az állattartóktól a feldolgozókig veszteséges volt.

 

A forint idei árfolyamváltozása, példa nélküli erősödése pedig tovább nehezíti a helyzetet, mivel a tőkeerősebb, exportpiacokkal bíró cégek ilyen rövid idő alatt képtelenek az eddigi tízszázalékos erősödést akár hatékonyságjavítással, akár áremeléssel kigazdálkodni. Mivel a hazai húsipari teremékek forgalmának több mint felét még mindig a tőkehús adja és az utóbbi időben a magyar vásárlőerő csökkenése miatt egyre inkább az alacsonyabb feldolgozottságú termékek iránti kereslet élénkül, a cégeknek a termékfejlesztések sem nyújtanak igazi kiutat. 

Összességében az elmúlt egy évben az egész termékpálya az állattartóktól a feldolgozókig veszteséges volt. 

Forrás: Napi Gazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!