Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Magosz: tárgyaljanak az almatermelők és a felvásárlók

A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) felkérte Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztert, hogy ültesse tárgyalóasztalhoz a szabolcsi almatermelőket, az almafeldolgozókat és -felvásárlókat; az agrárminiszter ígérete szerint várhatóan a jövő hét közepén megkezdődhetnek a tárgyalások, amelyen Gráf József is részt vesz – mondta Péter Mihály, a Magosz elnökségi tagja szerdán Budapesten, sajtótájékoztatón.

Létrehozva:

|

A Magosz álláspontja szerint elfogadhatatlan az, hogy a kelet-magyarországi almatermesztőknek csupán 9-10 forintot kínálnak kilónként az almafelvásárlók és almafeldolgozók, miközben az ipari alma (léalma) előállítása – kilogrammonként 20-25 forint önköltséget véve alapul – legalább 30-40 forint közötti nettó eladási áron biztosíthatna elfogadható jövedelmezőséget számukra.

Péter Mihály hangoztatta: ismét helyzet van az almafronton, és ha a tárgyalások nem vezetnek elfogadható eredményre, az almatermesztők a demonstrációktól, illetve az esetleges, az almafelvásárlókat érintő blokádoktól sem riadnak vissza.

Péter Mihály kifejtette: a szabolcsi, illetve kelet-magyarországi almatermelőknek már a 2007-es év is jelentős gondokat okozott. Tavaly ugyanis az óriási, szinte 100 százalékos fagykár miatt a léalma-termesztőknek gyakorlatilag semmilyen bevétele nem lett a termesztésből. A kárenyhítési alapból kifizetett összegek Szabolcs-Szatmár-Bereg megye almatermesztőinek maximum arra volt elegendő, hogy a 2008-as évet beindítsák, de a jelentősen megemelkedett termelési költségek, köztük az üzemanyag-ár, a műtrágyák, a permetező szerek ára jelentős terheket róttak az almatermesztőkre. Az idei év eddigi gyümölcsfelvásárlási árai szintén olyan jelentős veszteségeket okoztak számukra, hogy számos termesztő a megyében azt fontolgatja, befejezi az almával való foglalkozást.   

A Magosz vezető tisztségviselője felhívta a figyelmet arra, hogy az almatermesztők azért fogalmazták meg felkérésüket az agrárminiszternek, hogy ráirányítsák a figyelmet az ágazat súlyos helyzetére, és még a válság kirobbanása előtt egyeztessenek a feldolgozókkal.

Péter Mihály megismételte a Magosz álláspontját a most felfüggesztett WTO-tárgyalásokkal kapcsolatban.

Aláhúzta: a Magosz számára elfogadhatatlan az unió WTO-s tárgyalásokért felelős biztosának álláspontja, amely szerint akár 60 százalékos mérséklést is véghez kellene vinnie az uniónak az agrár-vámszintet illetően. Korábban a csökkentést 39 százalékban vállalta az Európai Bizottság.

Megítélése szerint az agrár-vámszint ilyen arányú mérséklése tönkre tenné az egész Európai Unió mezőgazdaságát, jelentős károkat okozna a magyar agráriumnak, a magyar élelmiszerfogyasztóknak is. Kiemelte: egyúttal kárba veszne az a jelentős, több száz millió forintra rúgó összeg, amelyet az elmúlt évtizedben a különböző agrárkormányzatok a szigorú magyar élelmiszerbiztonsági előírások alapján az ágazatra fordítottak, sőt megkérdőjeleződnének az unió élelmiszerbiztonsági előírása is.

Hangsúlyozta: ha a javaslatot elfogadják, olyan élelmiszeripari, mezőgazdasági áruk érkezhetnének nagy mennyiségben a fejlődő világ országaiból az Európai Unióba, amelyek gyakorlatilag az unió egyetlen élelmiszerbiztonsági előírásának sem felelnek meg.

Obreczán Ferenc, a Magosz főtitkára rövid áttekintést adott az aratási helyzetről. Elmondta: a Magosz információi szerint az árvíz okozta kár az agráriumban mintegy 340 millió forint, amely főleg Borsod-Abaúj-Zemplén megyére, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyére, Hajdú-Bihar megyére, Vas és Zala megyére esik.

Elmondta: a korábbi kedvező terménybecslések, amelyek hektáronként 5,2-5,3 tonna őszi búzáról szóltak, minden bizonnyal túlzottak, a Magosz szerint jó, ha 4,6-4,7, legfeljebb 4,9 tonnát takaríthatnak be hektáronként őszi búzából.

A Magosz főtitkára elemezte: az őszi búzát illetően a betakarítás a termőterületek mintegy 87 százalékánál lezajlott. A nagy esőzések miatt a betakarított területeken jelentős gazosodás tapasztalható, illetve egyes területeken a korai csírázást is megfigyelték az agrártermelők. A mostani adatok szerint a mintegy 6.500-6.600 hektár víz alatt lévő mezőgazdasági területből hozzávetőleg 3.050-3.060 hektáron őszi búzát vetettek.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!