Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

KSH: mezőgazdasági gazdaságszerkezeti összeírás 2007

Magyarországon 2007-ben 6 százalékkal kevesebb, 7.400 gazdasági szervezet végzett mezőgazdasági tevékenységet 2005-höz képest – mondta Laczka Éva, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) főosztályvezetője szerdán sajtótájékoztatón Budapesten.

Létrehozva:

|

Az egyéni gazdaságok száma is mérséklődött: tavaly 619 ezren végeztek mezőgazdasági tevékenységet, ami 12,5 százalékos csökkenés 2005-höz viszonyítva.

Laczka Éva, a 2007-es mezőgazdasági gazdaságszerkezeti összeírás előzetes adatai alapján kifejtette: a gazdasági szervezetek 76,5 százaléka használt mezőgazdasági földterületet, átlagos mezőgazdasági területük 386 hektár volt.

A mezőgazdasági területeket használó egyéni gazdaságok aránya 91,5 százalék volt, és átlagosan 3,6 hektáros földterületet vettek művelés alá.

A KSH mezőgazdasági és környezetstatisztikai főosztályának vezetője szerint jelentős eltérést mutat a két gazdálkodási forma birtokszerkezete.

A gazdasági szervezetek több mint 20 százaléka a 300 hektárt meghaladó területeken gazdálkodott, ami az összes gazdasági szervezet által megművelt terület 87 százalékát jelenti.

Az egyéni gazdaságok 6 százaléka 10-300 hektár méretű földterületen gazdálkodott 2007-ben, ami az összes általuk művelt mezőgazdasági terület 73 százaléka.

A gazdasági szervezetek 27 százaléka, az egyéni gazdaságok háromnegyede használt 1 hektárnál kisebb mezőgazdasági területet, az összes mezőgazdasági területük 1, illetve 4 százalékán.

Állattartással a gazdasági szervezetek 29 százaléka, az egyéni gazdaságoknak pedig az 55 százaléka foglalkozott tavaly.

A gazdasági szervezetekben a szarvasmarha és a juh, az egyéni gazdaságokban a szarvasmarha, a sertés, a juh és a ló tette ki az állatállomány 90 százalékát.

A kizárólag növénytermesztéssel foglalkozó gazdasági szervezetek aránya 2007-ben 3 százalékos csökkenéssel 71 százalékra esett vissza, a két évvel korábbi adatokhoz képest. A kizárólag állatot tartók aránya megegyezik a két évvel ezelőtti 10 százalékos adattal, a vegyesen gazdálkodó szervezetek aránya 17-ről 19 százalékra nőtt.

Az egyéni gazdaságok esetében a kizárólag állatot tartók aránya 26 százalék, a növénytermesztőké 45 százalék és a vegyesen gazdálkodóké pedig 29 százalék.

A kizárólag saját fogyasztásra termelő egyéni gazdaságok 51 százalékos részaránya változatlan 2007-ben a két évvel korábbiakhoz képest. A kifejezetten piacra termelő egyéni gazdaságok aránya maradt 15 százalékos.

A piacorientált gazdálkodás 67 százalékban a növénytermesztő egyéni gazdaságokra jellemző, a kizárólag saját fogyasztásra termelés az egyéni gazdaságok 73 százalékára jellemző.

A tavalyi évben, elsősorban a gazdaságok alacsony száma miatt 472 ezer dolgozó éves munkájának megfelelő munkamennyiséggel hozták létre a megtermelt mezőgazdasági termékeket, ami 6 százalékos csökkenést jelent 2005-höz képest. A teljes éves munkamennyiségnek mindössze 26 százaléka volt fizetett munka.

A gazdasági szervezetekben 76 ezer állandó és 16 ezer időszaki alkalmazott dolgozott. Az egyéni gazdaságokban 1 millió 189 ezer gazdasághoz tartozó – nem fizetett – családtag, 14 ezer állandó alkalmazott és 89 időszaki alkalmazott végzett mezőgazdasági munkát.

Az egyéni gazdaságok 69 százalékában 2-3 családtag, 27 százalékában 1 családtag dolgozott. A gazdasági szervezetekben végzett mezőgazdasági munka 17 százalékkal, az egyéni gazdaságokban a családi munka 11 százalékkal csökkent.

Az egyéni gazdaságokban 73 ledolgozott munkanap jutott egy gazdálkodóra, a férfiak átlagosan 19 százalékkal többet, 76 napot dolgoztak.

Az egyéni gazdaságokban 2007-ben a 34 év alatti gazdálkodók aránya 8 százalék, a 35-54 év közöttieké 38 százalék volt, ami nem jelent eltérést a két évvel korábbiakhoz képest. Az 55 év felettiek aránya 3 százalékponttal 74 százalékra emelkedett.

A tavalyi évben az egyéni gazdálkodók mindössze 2 százalékának volt szakirányú, felsőfokú és 6 százalékának szakirányú, középfokú végzettsége.

A mezőgazdasági munkát főtevékenységként az egyéni gazdálkodók 62 százaléka végezte, a nők esetében ez az arány 78 százalék.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!