Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Ketyeg a „kukoricabomba”

A tavalyi robbanás után intervenciós szintre süllyedtek az árak, de az EU-rendszer már alig véd. Újra ketyeg a „kukoricabomba” a hazai piacon, pedig a tavalyi árrobbanás után hosszabb távon is értékesítési konjunktúrában reménykedtek a gabonatermelők.

Létrehozva:

|

A Budapesti Értéktőzsde áruszekciójának novemberi kukoricajegyzése már tonnánként 25,7 ezer forintra süllyedt, szemben az elmúlt évi 55-60 ezer forinttal. Az idei ár – figyelembe véve a tonnánként 1,5-2 ezer forintos szállítási és egyéb költséget – már alulmúlja a 101,31 eurós (mintegy 24,5 ezer forint) uniós intervenciós felvásárlási árszintet. Durván csökkentek a takarmánybúza árai is, de e terményre az EU-intervenció nem terjed ki.

Az áresést egyértelműen az okozza, hogy az európai kukoricatermés jobb lett a tavalyinál – állítják ágazati szakértők. A mai előrejelzések szerint a magyar gazdálkodók 8-8,3 millió tonna tengerit takaríthatnak be, ez kétszerese lehet a múlt évinek. A hazai állattenyésztési igények ugyanakkor nem érik el a 4 millió tonnát, miközben a korábbi években beharangozott bioetanol-gyártó kapacitások egy része épült csak meg. Ezért a többletet exportálni kellene, de a piac mindenütt kínálativá vált.

Információink szerint az árzuhanás miatt növekszik a feszültség a gabonatermelők körében, akik az uniót is hibáztatják az intervenciós felvásárlási rendszer gyengítése miatt. Mint ismert, Brüsszel mindössze 700 ezer tonna takarmánykukorica EU-s felvásárlását engedélyezte az idén, így a 4-5 milliós magyar felesleg teljes felkínálása eleve lehetetlenné vált, és a hazai gazdálkodóknak a 700 ezer tonnás kontingensért is meg kell küzdeniük más tagállamok (főként Románia és Bulgária) gazdálkodóival. Ráadásul mostantól tonnánként 15 eurós letéti díjat is fizetniük kell, és ezt el is bukhatják, ha az uniós kvótaelosztáskor nyernének, de árujukat mégsem kínálnák fel az EU-nak. (Korábban a termelők következmények nélkül visszaléphettek az intervenciós eladástól.)

Bár az idén a kalászostermés is jó lett, a kukorica tárolásával csak helyenként lehetnek gondok – állítják érdek-képviseleti szakértők. A gazdálkodók azonban bukhatnak is a raktározáson, ha a felvásárlási árak tovább csökkennek. Mindenesetre a hazai piacot az eladatlan takarmánybúza-mennyiség is nyomja, mivel az idei készlet nagyobb lett a vártnál. A betakarításkori csapadékos időjárás miatt ugyanis az 5,6 millió tonnás búzatermés 40 százaléka lett takarmányminőségű a megszokott 20-30 százalék helyett.

Forrás: Világgazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!