Hírek
Két hónap alatt 50 ezer hektár cserélt gazdát
Év elejére, a földforgalmi törvény hatályba lépése elé időzítették a gazdák a földvásárlást és számos új bérleti szerződés megkötését is.
A földművelésügyi tárca adatai szerint közel 50 ezer hektár cserélt gazdát két hónap alatt, de megugrott a haszonbérleti szerződésekhez köthető földhasználati bejelentések száma is. Minden idők legerősebb kéthavi forgalmát bonyolíthatták 2014 január-februárjában a földhivatalok: összesen 31 225 tulajdonjog-bejegyzési kérelem érkezett ez idő alatt a hivatalokhoz – derült ki a Földművelésügyi Minisztérium (FM) által a Napi Gazdaság kérdéseire adott válaszokból. A rohamot minden bizonnyal az új földforgalmi törvény idei hatályba lépése indokolta, aki tehette, vélhetőleg igyekezett elkerülni a jogszabály által kötelezővé tett szigorú, hosszadalmas és – a szükséges igazolások, közjegyző által hitelesített dokumentumok miatt – minden eddiginél költségesebb engedélyezési eljárást, ezt pedig az adásvételeknél szükséges kifüggesztési időt is hozzászámítva legkésőbb február végéig tehették meg az érintettek. Ahhoz, hogy megítélhető legyen a beérkező kérelemdömping nagysága, nem árt tudni, hogy például az FHB országos éves termőföldárindexét az adóhatóságtól megvett adatbázis alapján 2012-ben 30 ezer alatti megvalósult ügylet adataiból számolták. Az FM adatai szerint a beérkező kérelmek összesen 49 970 hektár tulajdonjogának átvezetésére szóltak. A kérelmekkel érintett termőföldek darabszámával (39 296) osztva akkor az átlagosan gazdát cserélő területnagyság 1,27 hektár volt. Az FM nem tudott adatot szolgáltatni azzal kapcsolatban, hogy az idei adásvételi boomnál mekkora volt az osztatlan közös tulajdonú területekkel kapcsolatos ügyletek száma, sem arról, hogy milyen művelési ágba tartozó földekre volt a legnagyobb a kereslet. A szerződések száma alapján mindenesetre Hajdú-Bihar megyében volt a legnagyobb a földforgalom.
Az OTP Jelzálogbank által májusban kiadott 2013-as Termőföld Értéktérkép elemzésben még azt a furcsa tendenciát írták le az elemzők, hogy tavaly az árak töretlen, átlagosan 11 százalékos emelkedése ellenére a 2012-es adatokhoz képest 7,3 százalékkal csökkent az értékesített termőföld nagysága, mindössze 126 ezer hektár cserélt gazdát. A 2012-es 8 százalékos tranzakciószám-növekedést pedig tavaly már csak 0,4 százalékos bővülés követte. A forgalom nagyjából felét adó 1/1 tulajdoni hányadot érintő adásvételeknél azonban közel 5 százalékos volt a növekmény – vagyis elsősorban ilyen területekkel szerették volna bővíteni a tulajdonukban lévő földet az érintettek, azonban sokan látták jó lehetőségnek azt is, hogy a későbbi vásárlásnál kedvezőbb ranghelyen szerepeljenek például az osztatlan közös tulajdonú tábláknál.
Azt már az OTP adatainak publikálásakor lehetett sejteni, hogy ez a csökkenés csak átmeneti lehet: a földforgalmi törvény értelmezésével kapcsolatos bizonytalanságok miatt, illetve az ősszel elfogadott átmeneti szabályok megszületéséig ugyanis sokan kivártak a vásárlással. További érvet jelenthetett a vásárlások mellett, hogy az év végére – a jogszerű földhasználat akkurátus ellenőrzése miatt – kisebb-nagyobb zökkenőkkel, csúszással megérkezett a területalapú támogatás a gazdákhoz, illetve a terményértékesítésből származó bevételek mellett már elérhető volt a jegybank 2,5 százalékos hitele is, amit termőföldvásárlásra is fordíthattak azt érintettek. Az MNB növekedési hitelprogramjának (nhp) kiterjesztése a termőföldvásárlásra és az őstermelők bevonása a programba szintén kedvező lehetőséget teremtett a tőkeerősebb termelőknek a vásárláshoz. Ágazati hírek szerint arra is volt példa, hogy a tőkeerősebb agrárvállalkozások adtak hitelt vagy hitelfelvételhez egyéb garanciát a dolgozóiknak, hogy magánszemélyként termőföldet vásárolhassanak, és így adott területet már a földforgalmi törvény szerint is elfogadhatóan bérbe adják a munkáltatóiknak.
A termelők igyekeztek még az utolsó pillanatban is biztosítani valamilyen módon a hosszabb távú gazdálkodásukat megalapozó biztos földhasználatot. A földhivatalokhoz az év első két hónapjában összesen 84 313, haszonbérletekhez köthető földhasználati bejelentés érkezett. Ez, még ha beleszámoljuk az új adásvételi szerződésekhez kötődő földhasználó-változást vagy akár az új állami földbérlőket, mindenképp jelentős változás ilyen rövid idő alatt. Arról azonban az FM nem tudott felvilágosítást adni a rendelkezésre álló adatok hiányában, hogy ezek új szerződések vagy szerződésmódosítások, -hosszabbítások lehettek-e, sem arról, hogy jellemzően kik – magánszemélyek, vagy magánszemélyek és cégek – között köttettek a szerződések. Az adatok szerint Csongrád megyében volt a legmagasabb a földhasználati bejelentések száma.
Az ország összes földterületének 40 százalékát gazdasági szervezetek, 33 százalékát egyéni gazdálkodók használták tavaly – derül ki a KSH által készített, A mezőgazdaság szerepe a nemzetgazdaságban 2013 című jelentésből. A fennmaradó 28 százalék gazdaságra nem azonosítható (nemzeti parkokhoz, a MÁV-hoz, az Országos Vízügyi Főigazgatósághoz, a honvédséghez, az egyházakhoz tartozó és egyéb) terület, melynek 44 százaléka nem mezőgazdasági hasznosítású volt. A földhasználat gazdálkodási formák szerinti összetétele az utóbbi években lényegében nem változott. Magyarország 9,3 millió hektárnyi területének 79 százaléka – 7,4 millió hektár – termőterület. Ezen belül 5,3 millió hektár mezőgazdasági és 1,9 millió hektár erdőterület volt, a mezőgazdasági terület 57, az erdő 21 százalékot foglalt el az ország területéből 2013-ban.
Forrás: napigazdasag.hu/Kiss Melinda Katalin
Hírek
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
Április 22., a Föld napja ismét ráirányítja a figyelmet a természeti környezet, az erdõk fenntartható használatának problémájára. A Pilisi Parkerdõ tavaly vezette be az Erdõbarát Rendezvény minõsítési rendszert, hogy ezzel segítse az erdei sport- és túraprogramok szervezõit és résztvevõit a közös cél, a természeti értékek, az erdõ ökológiai egyensúlyának megóvásában. Eddig már közel száz sportszervezõ csatlakozott a minõsítési rendszerhez. A Parkerdõ célja idén tovább bõvíteni a nagy sikerrel indult kezdeményezést.
2022-ben közel harmincezer fõ vett részt 217 regisztrált rendezvényen, melyek jellemzõen erdei sportesemények, teljesítménytúrák, terepfutó- és erdeikerékpár-versenyek voltak. Az erdei versenyek szervezõi által befizetett erdõfenntartási hozzájárulás több mint nyolcmillió forintot tett ki. Összehasonlításul: a Pilisi Parkerdõ évente megközelítõleg 400 millió forintot fordít saját forrásból az erdei turisztikai infrastruktúra fenntartására.
Az erdõtörvény kimondja, hogy bár az állami erdõterületek zöme szabadon látogatható, üzleti célú hasznosításukhoz az erdõkezelõ hozzájárulására van szükség. A Budai-hegység, a Pilis és a Visegrádi-hegység, valamint a Gödöllõi-dombság a fõváros közelsége miatt az ország leglátogatottabb erdei közé tartoznak. Ez igaz a fizetõs, nevezési díjas erdei sportrendezvényekre is: évente több száz ilyen verseny és teljesítménytúra zajlik az említett területen. A minõsítési rendszer bevezetésére azért is szükség volt, mert a Budapest környéki erdõk jóformán elérték befogadóképességük határát, és a látogatottság idõnként veszélyezteti az erdõk természetes értékeinek megóvását.
Fotó: Pilisi Parkerdõ
A Pilisi Parkerdõ célja, hogy a sikeres tavalyi év után – amikor közel száz verseny- és rendezvényszervezõ csatlakozott a kezdeményezéshez – tovább bõvüljön az Erdõbarát Rendezvény minõsítést elnyert programok és versenyek köre, és 2023-ban minél több szervezõ, illetve úgynevezett „instant túra” (rajtidõponthoz nem kötött, de nevezési díjas túralehetõség) kapcsolódjon a Erdõbarát Rendezvények minõsítési rendszerhez. Ezek az események megtalálhatók a Pilisi Parkerdõ honlapján is.
A bõvülést segíti, hogy az erdei rendezvények szervezõi is egyre nagyobb számban ismerik fel, hogy az általuk rendezett verseny, túra, egyéb fizetõs rendezvény helyszíne, az erdõ nem egyszerû adottság, amely „csak úgy ott van”, hanem komoly szakértelemmel és jelentõs ráfordítással létrehozott, fenntartott komplex életközösség. Ennek megóvása az erdõgazdálkodó, a természetvédelmi szervezetek és az erdei rendezvények szervezõinek közös felelõssége. Így az Erdõbarát Rendezvény rendszerben részt vevõ szervezõk elkötelezettek abban, hogy az általuk szervezett események az erdei életközösséget a lehetõ legkevésbé zavarják, nem terhelik az erdõt hulladékkal, a pályákat kizárólag újra felhasználható szalagokkal jelölik és az összes szükséges engedélyt beszerzik.
agrotrend.hu / Pilisi Parkerdõ Zrt.
Hírek
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka, a gazdálkodók április 7. és május 15. között adhatják be szankciómentesen a szükséges dokumentumokat a Magyar Államkincstárhoz (MÁK) – mondta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a kétnapos VIII. Duna-Tisza közi Agrár Expón, Kiskőrösön.
A politikus hangsúlyozta: az egységes kérelmek a továbbiakban is beadhatók, június 9-éig azonban már csak szankcióval együtt fogadja be az igényeket a MÁK.
Czerván György a mezőgazdasági és a kertészeti munkákról elmondta: a területek többségén már javában zajlik a talaj és a magágy előkészítése.
A termelők őszi búzát mintegy 963 ezer hektáron, őszi árpát mintegy 239 ezer hektáron, őszi káposztarepcét pedig több mint 281 ezer hektáron vetettek. Az őszi gabonák állapota többségében megfelelő – mondta.
A tervek szerint a gazdák tavaszi árpát több mint 55 ezer hektáron, kukoricát mintegy 1,1 millió hektáron, míg napraforgót közel 658 ezer hektáron vetnek majd – tette hozzá.
Foto:123RF
Mint mondta: az idei évtől a juh- és kecsketartók új támogatást igényelhetnek. A tenyészkos és -bak tenyésztésbe állításához az agrártárca az idén mezőgazdasági csekély összegű támogatást nyújt.
Az államtitkár hangsúlyozta, a minisztérium 1,7 milliárd forint összegű kerettel jövedelempótló támogatást hozott létre a madárinfluenza miatti károkkal leginkább érintett kacsa- és libaágazatok részére. A Magyar Államkincstár a támogatási kérelmek nyomtatványait április 15-éig küldi ki az érintetteknek.
Czerván György szólt a Nemzetgazdasági Minisztérium Azonnal cselekszünk elnevezésű programjáról is. A madárinfluenza miatt bekövetkezett foglalkoztatási nehézségek enyhítésére – elsősorban a vágó- és feldolgozó vállalkozások számára – a nemzeti költségvetésből mintegy egymilliárd forintos összeg áll rendelkezésre.
A Bács-Kiskun megye egyik legnagyobb rendezvényén, a kiskőrösi agrárexpón 140 termelő mintegy 2 500 terméket állított ki.
agrotrend.hu / MTI
Hírek
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
A magyar-román élelmiszergazdasági kapcsolatok fejlesztésében számos kiaknázatlan lehetőség rejlik – mondta Feldman Zsolt az Országos Takarékpénztár (OTP Bank) Befektetői konferenciáján, Budapesten.
A Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta: van igény a jó minőségű magyar élelmiszerre Romániában – ezt mutatják az adatok is – hiszen a magyar agrárgazdaság számára keleti szomszédunk a második legfontosabb export célország volt az elmúlt években, 2016-ban részesedése az agrárkivitelből 11,5% volt.
Feldman Zsolt kifejtette: 2016-ban a magyar-román agrár-külkereskedelemben a magyar kivitel értéke 927 millió euró, a behozatal mintegy 250 millió euró volt, az aktívum 678 millió eurót tett ki tavaly. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: a gabona- és olajos növény kivitele logisztikailag romániai kikötőkből zajlik, ez részben megjelenik a statisztikákban is.
A Romániába irányuló agrártermékek közül a helyettes államtitkár megemlítette: jelentős a búza, a kukorica, a búzaliszt, a takarmányok és a különböző tejipari termékek kivitele, kedveltek még a baromfi- és sertéshúsok valamint a csokoládé tartalmú élelmiszerkészítmények is.
A magyar termékek elismertek, népszerűek, nem csak a magyarok által lakott régiókban. Gyártói és saját márkás termékekként is szép számmal találhatók a nagy élelmiszer-forgalmazó láncok polcain is – fogalmazott a helyettes államtitkár.
Feldman Zsolt kiemelte: Románia gazdasága folyamatosan bővül, megelőzve több régióbeli országét: 4,8%-kal növekedett az ország gazdasága 2016-ban, az élelmiszeripari termékek és nem alkoholos italok áfájának 24%-ról 9%-ra való csökkenése komoly fogyasztásnövekedést eredményezett. Az országban továbbra is élénkülő belső kereslettel és fogyasztással számolhatunk, ezért a magyar vállalkozásoknak is számos potenciális lehetőség rejlik keleti szomszédunk piacán.
Mindkét ország érdeke a magyar-román vállalatok hatékonyabb együttműködése, hiszen önállóan a jelenlegi tőkeellátottsággal nehéz versenyképesnek lenniük a nyugat európai élelmiszeripari cégekhez képest. Hozzátette: meg kell találni a kölcsönösen előnyös üzleti kapcsolatokat, a magyarországi és romániai befektetési lehetőségeket és megteremteni a megfelelő finanszírozási formákat annak érdekében, hogy a térség versenyképessége felzárkózhasson nyugati szomszédjaink régióihoz – jegyezte meg a helyettes államtitkár.
agrotrend.hu / FM
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból