Agrárgazdaság
Készülődhetnek a nyári virágékszerek
A harmonikus kertek igazi szépségét a zöldek különböző árnyalatai és a színes foltok adják. A virágok a kert ékszerei, ám csak akkor érdemes virágágyást készíteni, ha a gyomlálásra is jut idő, különben a nemes egynyári virágok alulmaradnak az ádáz gazokkal vívott csatában.
Vannak virágjukért becsben tartott fák, cserjék, hagymások, évelők, egynyáriak. Nyáron a szobanövényeket is a kert megfelelő helyére lehet költöztetni. Az azonban bizonyos, hogy a broméliák és az orchideák közül – amelyeket a Vajdahunyad várában, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum ma nyíló kiállításán megcsodálhatnak – csak kevés élné túl a kerti nyaraltatást.
A legegyszerűbben az egynyáriakból kialakított színes folttal lehet élénkíteni – előnyük, hogy méretben, színben és formában rendkívül változatosak. Mellettük szól, hogy a sikertelen próbálkozás hamar javítható. A nyár virágait rendszerint a fagyosszentek elmúltával, május közepétől lehet nagy biztonsággal kiültetni.
Az egynyári növényekkel a kezdő kertészeknek is érdemes próbálkozniuk. Az ültetési technikákról, a színvilágukról rengeteg ötletet meríthetünk a szakkönyvekből. Emellett a kert egynyári növénydíszeinek öszszeállítása az egyéni ízlést is tükrözi. Aki egyszínű virágot hozó, egyfajtájú növény mellett dönt, biztos, hogy nem hibázik, de az sem, aki színben eltérő rokon növényeket ültet. Már csak azért sem, mert ezeknek azonos a környezeti igényük is.
Akinek számítógépe és digitális fényképezőgépe van, egyszerű a helyzete. A kertről vagy a tervezett virágágyás helyéül szolgáló részről fényképet kell készíteni, és egy egyszerű rajzolóprogram segítségével ki lehet próbálni a különböző színeket és növényméreteket. Ha mindez megvan, akkor már csak meg kell találni a növényt. Arra ügyelni kell, nehogy egy négyzetméternél kisebb virágágyat készítsenek, az ilyen ugyanis elvész a kertben.
Még egy-egy feltűnő, nagy virágos növény is csoportba ültetve érvényesül. Ilyen lehet egy kakastaraj és 4-5 hasonló színű pistike vagy egy muskátli és féltucatnyi paprikavirág. Kellemes hatású, szőnyegmintázatot formázó foltokat lehet kialakítani virágcsalánokból. Ezeknél rendre egy-egy nyisszantással meg kell akadályozni, hogy virágot hozzanak. Aki igényes vegyesvirág-együtteseket akar készíteni, számoljon a struktúranövényekkel. Ezek általában csak támasztékot nyújtanak a gyengébb szárú, de szépen virágzó társaiknak.
Lehet palántát és magot vásárolni. Ez utóbbiból otthon lehet palántát nevelni és ezt kiültetni, vagy a magot helyre vetni. Ez utóbbi biztosítja a legkésőbbi virágzást, viszont ez a legegyszerűbb. Aki a magos megoldást választja, annak érdemes a tasak hátoldalán lévő utasítást lehetőleg pontosan betartani. Ha többféle növényt nevelnek majd otthon, akkor érdemes megjelölni a tenyésztálakat, mert a kis, még nem virágzó növények nagyon hasonlatosak egymáshoz.
A kevesebb növényismerettel rendelkezők számára ajánlható, hogy inkább a magyar származású magokat válasszák. Ha a katalógusból vagy a szakkönyvből kinézett tetszetős növény magja az egyre melegedő és száradó magyar klímánál páradúsabb helyről származik, akkor az ágyás valószínűleg csalódást fog okozni.
Az ügyesebbek különböző fajtájú, egynyári palántákból össze tudnak állítani olyan kombinációkat, amelyek azonos talaj-, megvilágítás- és vízigényűek. De vannak olyan árudák, ahol már színek, fajok vagy fajták szerint előkészített növényanyagból lehet válogatni. Nem kell megijedni a növények latin vagy angol neveitől, ezek általában ismert növények változatai, hibridjei.
Aki nem akar évente bíbelődni a magvetéssel, ültessen virágágyásába olyan növényeket, amelyek lehullott magjukról maguktól szaporodnak. Ezek közé tartozik a büdöske, a klárika, a körömvirág, a tatárvirág, a pipacs és a vaddohány. Ilyeneknél tavasszal csak a felesleget kell eltávolítani. Vannak azonban hibridek, amelyek esetében az utódok nem hasonlítanak az eredeti növényre.
A leendő virágágyások földjét érdemes felásni, átforgatni, trágyázni szerves vagy műtrágyával. A különleges növények helye az emelt ágyás, amelynek cserépként kell működnie. Ilyen helyre valók az apró, finom részletekkel kápráztató növények. Ide ültethető a különleges muskátli, a sóvirág vagy a bazsarózsa, és nyárra a szobanövények is. Ha az emelt ágyás hétvégi ház mellett van, és gyakorta magára marad, akkor az öntözéséről gondoskodni kell, és nem árt pontosan megállapítani a növények fény- és széltűrését sem.
A jövő héten a déligyümölcsök otthoni termesztéséről írunk.
Tavaszi kerti napló
Csak az hozza elő a telelőből a dézsás növényeket, aki május közepéig egy-egy fagyos időszak előtt gyorsan vissza tudja a növényeket cipelni. Ha éppen nem esik, akkor nem árt egy alapos zuhany nekik, az akklimatizálódás időszakában még ne tegyenek alátétet az edény alá, hogy a pangó víz elfolyhasson.
Háttérnövények
Afrikai ezüstpázsit, borzas kúpvirág, feketecsalán, mályvarózsa, nagy virágú bársonyvirág, óriás verbéna, pompás titónia, rézvirág, tollborzfű, virágcsalán.
Forrás: Népszabadság – Czauner Péter
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok