Agrárgazdaság
Kelet-Európában is üzlet a dráguló élelmiszer?
Az agrártermékek világméretű drágulása mellett Kelet-Európa javuló jövedelmi helyzete is vonzóvá teszi az élelmiszer-ipari befektetéseket. Kevés ilyen cég van tőzsdén, de közülük egy orosz és egy román társaság is ígéretesnek tűnik.
A régió élelmiszer-ipari cégeit vizsgálva arra a fájdalmas következtetésre juthatunk, hogy meglepően kevés az igazán fajsúlyos reprezentáns a tőzsdéken. Az élelmiszerek világméretű drágulása, a térségünkre általánosan jellemző javuló jövedelmi helyzet és a fogyasztási szokások átalakulása azonban mindenképpen érdekessé teszi a szektort. Az orosz Wimm-Bill-Dann Foods az egyik legfőbb haszonélvezője Oroszország gyarapodásának. Elsősorban a bébiételek és a tejtermékek iránt megnőtt robbanásszerű keresletnek köszönhetően tavaly 38,5 százalékkal növelte árbevételét. A fogyasztásbővülés nem utolsósorban a rendkívül alacsony bázisnak köszönhető. Az orosz kormány szociális intézkedései a születésszám növelése érdekében megtették hatásukat és nagyban hozzájárulnak a cég termékei iránti kereslet megugrásához. Az alapanyagok drágulása az elmúlt évben átmenetileg csökkentette az EBITDA margint, idén azonban várhatóan ismét 13 százalék fölé emelkedik.
A társaság italgyártó-kapacitása iránt állítólag a Coca- Cola érdeklődik, továbbá a Danone is jelezte szándékát jelenleg 13 százalékos tulajdoni hányadának növelésére. A cég papírjaival Moszkván kívül Londonban és New Yorkban is kereskednek, bár időnként bántóan alacsony likviditás mellett. A New York-i ADR jelenleg 120 dollár (egy ADR egy részvénynek felel meg), ami némileg magasabb a moszkvai részvényárfolyamnál. Az ADR-ek jelenlegi árfolyamával számolva erre az évre 20 feletti P/E adódik, figyelembe véve azonban a tartósan magas, akár harminc százalék feletti profitbővülés lehetőségét, a papír mégsem tekinthető túlárazottnak. Az elemzői célárak a Bloomberg adatai szerint jellemzően 20-30 százalékkal a jelenlegi szint felett tanyáznak.
Elsősorban az üdítőital-gyártás volt a fő tevékenységi területe a Lebedyansky élelmiszer-ipari cégnek, egészen a közelmúltig.
Néhány hónapja azonban leválasztották róla ezt a területet, és eladták a Pepsinek, így csak az ásványvíz- és bébiétel-üzletág maradt. Erre az évre számítva 16-os, míg jövőre 14-es P/E adódik a mostani áron, tehát nem tekinthető feltétlenül drágának, a szétdarabolással azonban jelentősen vesztett vonzerejéből. Az ajánlásokat tekintve kevesen számítanak a jelenlegi 81 dolláros árfolyam jelentős megugrására. További nehézséget okoz, hogy csak Moszkvában kereskednek a papírral, és ott is csak visszafogott volumenben.
Szintén csekély érdeklődés övezi az utóbbi időben a lengyel PZM Duda SA húsfeldolgozó cég papírjait. Ennek legfőbb oka – túl a kispapírokkal szemben megnyilvánuló érdektelenségen – a húsexport terén tapasztalható nehézségek, főként Oroszország viszonylatában. Ennek köszönhető a látványos árfolyamzuhanás, a 2007 elején még 16 zlotys részvény idén májusra negyedelődött. Jelenleg 5,15 zloty, és továbbra sem az elemzők kedvence.
A horvát Podravka, túl a méltán népszerű ételízesítőjén, a gyógyszergyártásban is érdekelt, azonban ez sem támasztja alá a jelenlegi 407 kunás árfolyammal és az idei egy részvényre jutó eredménnyel számított 40 feletti P/E mutatót. A tavalyi éve elsősorban az átszervezésekből fakadó költségeknek köszönhetően sikerült csapnivalóra, nyeresége 70 százalékkal csökkent. Komoly terjeszkedést folytat a Balkánon, a profitabilitás jelentős megugrására azonban még valószínűleg várni kell.
Ha valaki a román fogyasztás bővülését szeretné meglovagolni, annak bátran ajánlható a bukaresti tőzsdén jegyzett Albalact tejipari cég részvénye, jelenleg 0,48 lej körüli árfolyamon. Kiváló felvásárlási célpont, túl egy sikeres részvénykibocsátáson, jó menedzsmenttel, imponáló növekedési lehetőségekkel.
A román tejtermékek iránti kereslet tavalyi húszszázalékos növekedése ellenére a fogyasztás még mindig csak nagyjából a harmada az EU átlagának. A kapacitásbővítés következtében felmerülő költségek miatt 2008-ban csak jelképes nyereség várható, ezzel magyarázható a 40 feletti előretekintő P/E. A Bloomberg célárait figyelve éves távlatban 15-20 százalékos árfolyam-emelkedésre lehet számítani.
Forrás: Napi Gazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen