Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Jó termés mellett is kisebb lehet az agrártermékek exportja

Bár az idei terméskilátások jók, az agrárexport volumene mégis elmaradhat a tavalyitól, mivel 2007-ben még rendelkezésre álltak a 2006-ról maradt gabonatartalékok is, ezt 2008-ban azonban még az időarányosan kivételesen jó terméskilátások mellett sem lehet megismételni – mondja Kartali János, az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) agrárpiaci kutatások osztályának vezetője.

Létrehozva:

|

A 2007-es év egyébként is rekordnak számít az agrárexport tekintetében, főleg a gabonapiaci kereslet megugrása miatt. Az exportvolumen-csökkenés hatását azonban mérsékli majd az árszint alakulása: a prognózisok szerint várhatóan szinten marad az év eleji árakhoz viszonyítva, mivel egyelőre világszerte jók a terméskilátások. Bizonytalanságot az időjárás mellett csak a mezőgazdasági alapanyagok piacára áramló "forró tőke" okozhat.

A hazai agrár-külkereskedelemben évek óta dinamikusabban nő az import volumene, és az idén sem várható az arány megfordulása. A KSH legfrissebb adatai szerint 2008 első két hónapjában az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportja hat százalékkal csökkent, míg az importé kilenccel nőtt az előző év hasonló időszakához képest. Ugyanakkor az árszint emelkedése miatt a forgalom értéke 14, illetve 21 százalékkal volt magasabb, mint 2007-ben. Az élelmiszerimport értéke az első két hónapban 131 milliárd, míg a kivitel 188 milliárd forint volt, az egyenleg pedig 57,2 milliárd forintos aktívumot mutat. Átlag fölött nőtt a hús és húskészítmények, valamint a zöldségfélék és gyümölcsök exportja – folyó áron számolva közel 31, illetve 24 milliárd forint volt az első két hónapban, 27,7, illetve 22 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában.

Utóbbi azért különösen érdekes, mert az uniós csatlakozás óta folyamatosan csökken a hazai zöldségtermelés, tavaly is elsősorban az importáru folyamatos beáramlása jellemezte a piacot, mivel valamennyi zöldség esetében jó terméseredményeket értek el uniós versenytársaink. A legtöbb importzöldség – sárgarépa, fehérrépa, burgonya, vöröshagyma – Hollandiából érkezett, miközben a hazai vöröshagyma exportja ötödére, a burgonyáé pedig felére esett vissza 2007-ben. A gyümölcságazatban pedig elsősorban az – összes hazai gyümölcstermelés több mint felét kitevő – alma nagyarányú terméskiesése határozza meg az árak, valamint az export és import volumenének alakulását – tavaly háromszorosára nőtt az alma importja. Az AKI becslése szerint tavaly a fagykár miatt a 2006-os termésmennyiség harmadát takarították csak be, körülbelül 150 ezer tonnát.

Kedvező, hogy tavaly csökkent a paradicsom és a paprika importja, miközben előbbi kivitele megduplázódott. Ötven százalékkal nőtt az élőállat-kivitel értéke 2008 első két hónapjában, és csaknem 46 százalékkal az italkivitel. Utóbbi mögött főként a minőségi, palackozott borok kiviteli arányának növekedése áll. A gabona és gabonakészítmények exportértéke azonban csaknem 10 százalékkal csökkent az idei első két hónapban, miközben az importé 27 százalékkal nőtt.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!