Agrárgazdaság
Indulhat az agrárkárenyhítés, módosítják a bortörvényt
Az agrárkárenyhítési eljárásról szóló rendelet lehetővé teszi az elemi károk – aszály, fagy és belvíz – miatt keletkezett gazdálkodói jövedelemkiesés részleges pótlását.
A bortörvény módosítása az európai uniós jogharmonizáció miatt szükséges. A korábban már kidolgozott új borpiaci szabályozás első része a múlt augusztusban hatályba lépett, az idén augusztus elsejével pedig az eredetmegjelölés és a földrajzi jelzés megkülönböztetését is be kell vezetni Magyarországon. Változik a bor forgalomba hozatali járulékának mértéke is, amelyet azért módosítanak, mert több termelő is kifogásolta.
A kárenyhítési rendszert részletezve Gőgös Zoltán emlékeztetett: egy gazdálkodó akkor juthat kárenyhítéshez, ha kára minimum 30 százalékos. A kárenyhítési rendszerbe legkésőbb május 15-ig kell regisztráltatniuk magukat a gazdálkodóknak. A részvétel valamennyi gazdálkodó számára lényegében kötelező, kivéve az őstermelőket. Gőgös Zoltán megjegyezte, az őstermelők számára is megfontolandó a belépés.
A rendszer finanszírozására összességében mintegy ötmilliárd forint áll rendelkezésre.
A bortörvény módosításával kapcsolatban az államtitkár kifejtette: a legfontosabb változás, hogy az uniós szabályok szerint Magyarországon is három borkategória lesz a továbbiakban, az úgynevezett földrajzi jelzés nélküli borok, az oltalom alatt álló földrajzi jelzésű borok, valamint az oltalom alatt álló eredetmegjelölésű borok. A magyar termelőknek legkésőbb 2011-ben kell át kell állniuk a két minőségi borkategóriára, míg a földrajzi jelzés nélküli boroknál már az idén.
A földrajzi jelzés nélküli borok esetében az államtitkár kitért arra, hogy ebben az úgynevezett asztali minőségi kategóriában a továbbiakban megjelölhető az évjárat, 85 százalékos fajtaazonosság esetén pedig a szőlőfajta is feltüntethető a bor címkéjén.
Gőgös Zoltán szólt arról, hogy a forgalomba hozatali járulék összegével kapcsolatban számos termelői kifogás volt az utóbbi időben, ezért ezt a kormány felülvizsgálta és módosította.
A korábbi literenkénti 8 forintos egységes forgalomba hozatali járulék helyett a későbbiekben a földrajzi jelzés nélküli boroknál, valamint az oltalom alatt álló földrajzi jelzésű borok esetében literenként ötforintos forgalomba hozatali járulékot kell fizetni, míg az oltalom alatt álló eredetmegjelölésű boroknál 10 forintot.
A forgalomba hozatali járulékból befolyt összeg 40 százalékát változatlanul az ellenőrzés finanszírozására, 60 százalékát marketingre lehet költeni.
Az államtitkár újságírói kérdésre válaszolva közölte, Magyarország továbbra is meg kíván egyezni Szlovákiával a tokaji bor névhasználata ügyében, de ha nem sikerül, úgy a tokaji elnevezést csak a magyar borok használhatják a későbbiekben.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból