Agrárgazdaság
Hogyan tartsuk meg földjeinket 2011 után?
Indokolt lenne a csatlakozási szerződés földügyi fejezetének felülvizsgálata, hogy Magyarország a régi EU-tagokkal azonos szabályozási státust kaphasson – érvelt Tanka Endre, a Károli Gáspár Református Egyetem agrárjogi professzora egy tegnapi konferencián.
A megállapodás ma a termőföldet tőkeként értelmezi, ezért 2011 után meg kellene nyitnunk a magyar piacot a külföldi (uniós) vevők előtt. Az EU-s (alap)irányelvek szerint ugyanakkor lehetőség lenne arra, hogy – miként a régi tagállamokban is – a föld ne a liberális (tőke)szabályozás, hanem az úgynevezett nemzeti elbánási elve alá tartozzon. Az uniós vásárlókat így sem lehetne kitiltani, de saját hatáskörben később korlátozni lehetne itteni agrárüzemeik számát, területük nagyságát.
Tanka szerint egy földügyi nemzetstratégiával az állandó, élethivatásszerű agrártevékenységet végző természetes személyeket kellene területekhez juttatni. És deklarálni kellene, hogy a föld – tulajdonostól és használattól függetlenül – nemzeti vagyon, és az államnak nagyobb beleszólási lehetőséget kellene teremteni a szabályozási ügyekbe. A mai helyzet a polgári modernizáció helyett a nagybirtokrendszert konzerválja – mondta. „Társadalmi szempontból” versenyképtelennek nevezte, hogy a termőterület háromnegyedét az összes hazai gazdaság 1,6 százaléka birtokolja.
Forrás: Világgazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen