Agrárgazdaság
Hiánycikk lesz idén a dán karácsonyfa
A főként Európában annyira keresett dán fenyőfa drága hiánycikk lesz az idén.
A dán fenyőtermesztők szövetsége a nordmannnak, a fenyőfák Rolls Royce-ának világelső exportőre már korábban figyelmeztetett, hogy idén 300-400 ezerrel kevesebb fenyőfa lesz a szükségesnél – mondta el a cég igazgatója, Kaj Ostergaard.
A hiány a dán termelés csökkenésének tudható be. Idén 9-10 millió tűlevelűt állítanak elő, amelyet 25 országba, főként Németországba, Nagy-Britanniába és Franciaországba exportálnak, összesen 1,3 milliárd dán korona (174 millió euró értékben).
Johan Scheel gróf, aki negyven alkalmazottjával egyetemben piros sipkát visel, egy 1200 hektáros uradalom, a Ryegaard Gods tulajdonosa, a nordmann fenyő egyik legjelentősebb termesztője. Gyermekeivel együtt dán látogatók – kicsinyek és felnőttek – százait fogadja, akik december eleje óta érkeznek saját maguk kiválasztani a karácsonyfának valót a Koppenhágától 50 kilométerre nyugatra fekvő, XII. századi uradalomba.
"Hiány van, kevés fenyő termett az idén" – állapítja meg a gróf, hozzátéve, hogy hosszú évtizedek óta idén először nem szállítanak külföldre egyetlen nordmann fenyőfát sem, holott a korábbi években az átlagos évi termés – tízezer fenyőfa – teljes mennyiségét külföldön értékesítette.
"Nem mindenki tud nordmannt termeszteni, aki akar" – teszi hozzá "szerényen" a mindenféle méretű smaragdzöld fák között sétálva, amelyek hetekig nem hullajtják le a tűleveleiket.
A magok messziről, a Kaukázusból érkeznek. A különbség az éghajlatnak és a dán mesterségbeli tudásnak köszönhető – fejtegeti. – Dániában nincsen sem túl meleg, sem túl hideg, ami ideális ennek a fafajtának, amellyel úgy bánnak, mint a hímes tojással.
A nordmann termesztése valóban sok munkát igényel, a hajtásokat is rendszeresen kell ellenőrizni, amíg a fa tízéves és eladható lesz. A fiatal fenyőkre árgus szemek vigyáznak, hiszen különböző gombák, gyomok, sőt a középső ágra letelepedő és így a fát elhajlító madarak is fenyegetik őket. Fejlődésüket megfelelő trágyázással segítik.
Az alapos ellenőrzés ellenére a fák húsz százaléka a kukákban végzi, mivel az elgörbült fák nem kellenek az igényes importőröknek.
Tekintettel a nordmannhiányra, a vásárlók, főként az európaiak nem haboznak saját maguk 10-15 százalékkal emelni a felvásárlási árakat.
Scheel gróf visszaemlékszik az 1998-2004-es válságra, amikor túltermelés volt Európában, főként Dániában. Ez árháborút váltott ki, ezt egész ágazat megsínylette.
"Kemény időszak volt, veszteségesen árusítottunk, darabját hatvan koronáért (nyolc euró – kétezer forint), márpedig a nordmann jövedelmezőségi küszöbe száz korona, és ez nem bor, amit legfeljebb tovább hagyunk érni a pincében. Érett korában kell levágni, sem előbb, sem később" – mondta a gróf.
"
Az óvatosság kötelez" – azóta kevesebbet ültetett, s mivel tíz év kell a fenyőfa növéséhez, nem nehéz megérteni, hogy hiánycikk és drága lett a nordmann fenyő.
A vásárlók tömött sorokban érkeztek a hétvégén a birtokra, amelynek bejáratánál kivilágított óriásfenyő, karácsonyi díszeket árusító házikók és néhány, 500-600 koronás biofenyő áll.
"Ezek nem az enyémek. Próbálkoztam a biofenyővel is, de elkeserítő volt az eredmény. A fáknak csak a 30 százaléka volt eladásra alkalmas, kicsi volt az érdeklődés külföldön, és főleg senki nem akart ennyit áldozni rá" – mondta el Johan Scheel.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból