Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Harc az élelmiszeripar és a bioüzemanyag-gyártók között

Kemény harc indul a művelhető földekért az élelmiszer- és a bioüzemanyag-termelők között – jósolta a Financial Timesnak nyilatkozva Peter Brabeck, a Nestlé elnök-vezérigazgatója.

Létrehozva:

|

A globális gazdasági növekedés felgyorsulása – elsősorban Kína és India felzárkózása – következtében megnőtt a világ élelmiszer-fogyasztása és folytatódik a fogyasztás szerkezetének átalakulása is. A sikeres feltörekvő gazdaságokban a jövedelmek gyarapodása tovább növeli a hús és a tejtermékek fogyasztását. A kínaiak 1985-ben fejenként átlag 20 kiló húst fogyasztottak évente a The Economist adatai szerint, tavaly viszont már több mint 50 kilót. Egy kiló marhahús "kitermeléséhez" 8 kiló gabona szükséges. A mezőgazdasági termőterületek növelési lehetőségei pedig végesek, s ezekből mind többet fordítanak bioüzemanyag-termelésre.

A kereslet ugrásszerű növekedése az egyik alapvető oka annak, hogy a következő tíz évben várhatóan átlagosan 20-50 százalékkal emelkedhet az élelmiszerek – főként a gabona és a tejtermékek – ára. A másik meghatározó tényező – bár erről megoszlanak a szakértői vélemények, leginkább attól függően, hogy melyik lobbi rendeli meg a szakvéleményt – a bioüzemanyag-felhasználás növekedése és ezzel összefüggésben az ehhez felhasznált agrártermékek, így a gabonafélék, az olajos magvak és a cukor iránti kereslet bővülése. A Gazdasági Fejlesztési és Együttműködési Szervezet (OECD) és a FAO közös tanulmánya szerint a bioüzemanyagok iránti kereslet növekedése és a gyenge tavalyi termés miatti készletcsökkenés, valamint a terméskilátásokkal kapcsolatos aggodalmak felerősödése miatt történelmi magasságokba emelkedik a gabona és az olajos magvak világpiaci ára.

Az Egyesült Államokban a kukoricából előállított etanol termelése becslések szerint az idén 50 százalékkal nő, majd később lassul az ütem, de 2016-ra a jelenlegi duplája lesz. Az üzemanyaggyártásra használt kukorica a tavalyi 55 millió tonnáról a periódus végére 110 millióra, azaz a kukoricatermés 20 százalékáról annak 32 százalékára nő. Az EU-ban az üzemanyaggyártásra felhasznált búza mennyisége 2016-ig tizenkétszeresére, 18 millió tonnára nő. A szakértők jelentős része éppen ezért bírálja élesen az Európai Unió bioüzemanyagok használatának növelését előíró politikáját.

Forrás: Napi Gazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!