Agrárgazdaság
Gyurcsány a szent tehénre támadt
Az International Herald Tribune (IHT) szerint Gyurcsány Ferenc megjegyzésével – miszerint az uniós mezőgazdasági támogatások iránti igény a termények iránti globális kereslet növekedése folytán folyamatosan csökken – az EU egyik legszentebb tehenét támadta meg.
A davosi Világgazdasági Fórumon a magyar kormányfő azt mondta, miszerint az élelmiszerárak megugrása lehetőséget ad az unió agrártámogatási rendszerének felülvizsgálatára, mert magas élelmiszerárak esetén a gazdálkodók kevésbé vannak rászorulva a támogatásokra.
A megjegyzés, amelyet később Tony Blair is helyeselt, újabb vitát indíthat arról az 56 milliárd eurós uniós támogatásról, amelyet minden évben a régió mezőgazdászai között osztanak szét, egyúttal előzetes állásfoglalásnak is tekinthető az EU-költségvetésről szóló vitában, amelynek célja a mezőgazdaság költségvetésben elfoglalt súlyának csökkentése lesz a Gyurcsány kijelentésével egyetértők tábora részére. A felülvizsgálatot szorgalmazók táborát régóta az Egyesült Királyság és a skandináv államok vezetik, éles ellenállást váltva ki a legnagyobb kedvezményezett Franciaországban.
A közös agrárpolitika (CAP) Gyurcsány által vázolt radikális átalakítását a franciák mindenképp elleneznék, és az év második felében minden eszközük meglenne az ellenkampányra, hiszen júliustól ők veszik át az EU soros elnökségét. Ennek ellenére úgy tűnik, a legjelentősebb központi agrártámogatásban részesülő ország is hajlik arra, hogy újragondolja a CAP jelenlegi rendszerét.
A kormányfő kijelentésénen éléből elvesz az – mondják az IHT által megkérdezett elemzők -, hogy mindez Davosban és nem Brüsszelben hangzott el, hiszen koránt sem biztos, hogy mire oda kerül a sor, bárki hajlandó lenne felidézni a Világgazdasági Fórumon elhangzottakat. Azt mindenesetre üdvözlendőnek nevezi az amerikai napilap, hogy a mezőgazdasági kérdésekben Csehország mellett Magyarország is reformernek tűnik az EU 2004-ben csatlakozott tagjai között, ellentétben például Lengyelországgal.
Az MTI beszámolója szerint a miniszterelnök itthon is elvetette a vita magját. A kijelentés arra sarkallta az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságát, hogy hétfő délutánra rendkívüli ülést hívjon össze. Font Sándor (Fidesz), a testület elnöke közölte: a miniszterelnöki kijelentést szerinte meg kell vitatnia az Országgyűlés szakbizottságának, mert tisztázni kell, hogy a miniszterelnök által megfogalmazott új irányelvek adják-e az MSZP új agrárstratégiáját. A testület ez ügyben meg kívánja hallgatni Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztert.
Font Sándor a sajtótájékoztatón emlékeztetett arra, hogy 2004-ben, Magyarország uniós csatlakozási szerződése aláírásakor a magyar gazdálkodók csak a 25 százalékát kapták a régi tagállamok gazdáinak járó támogatásnak, amit 30 százalékos ún. nemzeti kiegészítéssel lehetett megtoldani. Ennek eredményeként jelenleg a magyar gazdálkodók mindössze a felét kapják a régi tagországok gazdáinak járó támogatásnak. Eközben a magyar kormány a nemzeti kiegészítésként adható 103 milliárd forint helyett 2006-ban, 2007-ben csak 78 milliárd forintot juttatott a magyar gazdálkodóknak, így 25 milliárd forinttal csökkentette évenként a nemzeti kiegészítést. A múlt évben emellett – a természeti körülmények miatt – a magyar mezőgazdaság teljesítménye 30 százalékkal csökkent.
Font Sándor a miniszterelnök davosi kijelentését azzal magyarázta, hogy a kormányfő nem ismeri a magyar mezőgazdaság helyzetét. Ez szerinte újabb bizonyíték Gyurcsány Ferenc alkalmatlanságára, hiszen ahelyett, hogy azon dolgozott volna, hogy a magyar mezőgazdaság hátrányos helyzetét mielőbb ledolgozhassa, ilyen kijelentést tett.
Forrás: Napi Gazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen