Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Font: A mohó kereskedők miatt szenved a mezőgazdaság

Kellemetlen a kormánnyal való szembenállás, hiszen a Gazdasági Versenyhivatal az uniós és a magyar törvények őreként lép fel – fogalmazott a parlament mezőgazdasági bizottságának ülésén a hivatal elnöke.

Létrehozva:

|

Nagy Zoltán a GVH 2008-as tevékenységéről szóló beszámolót ismertette a bizottságban, és a kabinettől az egyeztetés hiányát kérte számon. Nagy, aki ezzel magyarázta, hogy időnként a nyilvánosság előtt fejtik ki a kormány javaslataival szemben álló véleményüket, példaként a tisztességtelen kereskedői magatartás elleni etikai kódexet említette. Mint mondta, ennek utolsó verzióját nem is kapták meg.

„Ellenkező esetben elkerülhető lett volna, ami most borítékolható, hogy 3-4, nyilvánvalóan az uniós joggal szembenálló esetben eljárást kelljen indítani” – tette hozzá az elnök.

Nagy kiemelte: az agrárium jövedelmezőségének, a felvásárlásnak a problémáiból nehéz kitörnie a termelőknek, ám ezek nem versenyjogi problémák, támogatásukat a versenyjogba nem ütköző forrásokkal kell megoldani.

A mezőgazdaságban nem alkalmazhatók a szabadpiaci verseny szabályai, mivel az alapjául szolgáló termőföld nem a szabadpiac szabályai szerint működő, bővíthető termék – hangsúlyozta az ülésen Font Sándor, a bizottság elnöke. A fideszes politikus szerint a válság miatt megbukott a GVH által is tiszteletben tartott magyar és uniós törvényi szabályozás alapja, a szabadpiaci közgazdasági elmélet.

Az „emberi mohóság” miatt monopóliumok alakultak ki, amelyek az önköltségi ár alatti, tisztességtelen árakat kényszerítettek a magyar termelőkre és fogyasztókra a mezőgazdaságban és azon kívül is – érvelt Font. A bizottság fideszes alelnöke, Jakab István szerint a GVH törvénykövető eljárásai nem egy esetben ártanak a magyar agrártermelőknek. A tojásszövetség elleni kartelleljárás után 40 százalékkal nőttek a tojásárak, és a magyar termelők kiszorultak a piacról – érvelt a Magosz elnöke.

A versenyjogi szabályozás hiányosságairól beszélt Demendi László is. A szocialista honatya szerint egy termék árának csak 10 százaléka jut a termelőknek, míg a kereskedőké 70 százalék.

Nagy Zoltán szerint nem a verseny jelent problémát, hanem az, hogy nem megfelelő ennek szabályozása, és az sem mellékes – tette hozzá, hogy a GVH nem a termelők vagy a kereskedők, hanem a fogyasztók érdekeit hivatott védeni. A mezőgazdasági bizottság 11 igen és 10 tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak találta a Gazdasági Versenyhivatal beszámolóját.

Forrás: VG

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!