Agrárgazdaság
Fenn kell tartani az EU közös agrárpolitikáját hosszabb távon is
Közös és megfelelően ambiciózus agrárpolitikára van szükség 2013 után is az Európai Unióban – az EU tagországainak mezőgazdasági miniszterei egyet értettek a témáról a pénteki brüsszeli találkozójuk keretében folytatott tanácskozáson.
A magyar delegációt vezető Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter az ülés után tartott sajtótájékoztatóján hozzátette: a többség ezt nagyjából a jelenlegi pénzügyi keretek között is képzeli el, bár vannak országok, amelyek kisebb támogatásokban, a piaci viszonyok radikálisabb bevezetésében gondolkodnak.
A finanszírozásról hamarosan – a 2013 utáni közös hétéves költségvetés tervezéséhez kapcsolódóan – egyeztetés kezdődik a kormányok között.
A közös agrárpolitika jelenleg az EU leghatékonyabb és legeredményesebb együttműködési formája, amely egyebek között az országok közti összetartást, kohéziót is a legjobban biztosítja – idézte Gráf József a vitában elhangzottakat.
Leszögezték a miniszterek, hogy az ágazat stratégiai súlyához méltó kezelését 2013 után is meg kell tartani. Ráadásul már nemcsak termelői és élelmiszeripari ágazatként kell tekinteni a mezőgazdaságot, hanem olyanként, amelynek a természeti erőforrások megtartásában, a környezetvédelemben és a vidéki foglalkoztatásban is alapvető feladata van. Fontos az EU egységes piacának fenntartása is.
Hangsúlyozták azt is, hogy a jövőben olyan új kihívásokat is kezelni kell, mint a növekvő élelmiszerhiány, a világpiaci árak bizonytalansága (amelyre jó példa az energiaárak és a élelmiszerárak alakulása az elmúlt években), az ezt kísérő termelői jövedelemproblémák és a klímaváltozás hatásai.
Gráf József a vitában aláhúzta, hogy eközben nem szabad elterelni a figyelmet a mezőgazdaság hagyományos problémáiról sem, mint például a termelés mennyiségének és hatékonyságának növelése vagy az agrárvállalkozók felruházása megfelelő jövedelemtermelő képességgel.
Másokkal együtt a magyar miniszter arra is felhívta a figyelmet: formailag ugyan 2013 után kiegyenlítődik a régi és az új tagországok támogatásainak különbsége, de a gyakorlatban továbbra is jelentős eltérések maradnak a csatlakozás időszakában megállapított normaértékek miatt (termésátlag, szántóföldi terület) és ehhez kapcsolódóan az országok támogatásai között is.
A pénteki többi napirendi pont közül a rászorultak segélyének 1987 óta futó programjával kapcsolatban Gráf József azt emelte ki, hogy az alapvetően az intervenciós készletek felhasználására épül. A közelmúltban elhatározott újabb uniós reformokkal ugyanakkor az intervenciós rendszer átalakul, a magas élelmiszerárak pedig növelték a rászorultak számát: utóbbit tavalyelőtt 13, most már 45-50 millió főre teszik az EU-ban. Az Európai Bizottság ezért az javasolta, hogy a programot korszerűsítsék, és növeljék a rá jutó költségvetési forrásokat.
A magyar delegációvezető jelezte, hogy a program finanszírozását továbbra is az uniós agrárköltségvetésből látja indokoltnak, mert kötődik a mezőgazdasági piaci szabályozáshoz.
Nem értett egyet ugyanakkor Gráf József a brüsszeli bizottság azon javaslatával, hogy – bár az új tagállamok a többinél kisebb mértékben, de – vezessék be a tagállami társfinanszírozást is a programra. Ez ugyanis meglátása szerint jobban sújtaná azokat a tagállamokat, amelyekben a program célcsoportjából nagyobb hányad él.
Megállapodtak abban, hogy akár rendkívüli mezőgazdasági miniszteri találkozót is összehívnak ebben a témában, ha a WTO-megegyezés közeledtével ezt szükségesnek látják.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból