Agrárgazdaság
Eltűnik a hal a tengerből
Az iparszerű léptékben űzött rablóhalászat az egész tengeri élővilág összeomlásával fenyeget – írja a Der Spiegel. A szerző nagyszámú helyszíni vizsgálódás alapján jut arra a következtetésre, hogy a tömeges halfogás az állomány mellett immár magát a halászatot mint mesterséget is megszűnésre kárhoztatja – bizonyos kifogási kvóták alkalmazása ellenére.
A helyzet súlyosságának érzékeltetésére az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) felhívja a figyelmet, hogy az ismert tengeri halállományok felét máris túlhalászták, egynegyedüket pedig a kihalás fenyegeti, a várható következmények megjóslására azonban kevesek hajlandók. A német környezetvédelmi miniszter, Sigmar Gabriel szerint az óceánok folytatódó kifosztása esetén a halállomány az évszázad közepére összeomlik, világméretekben és kompletten. Az IW német gazdaságkutató intézet felhívta a figyelmet, hogy korlátozások nélkül a halászat mint gazdasági ágazat eltűnik. Ez azt jelentené, hogy a világon 200 millió embernek megélhetést adó szakma létalapja megy veszendőbe, nem is beszélve arról a milliárdnyiról, akinek a legfőbb fehérjetápanyagot jelenti a hal, főleg a fejlődő világban.
A halászok nem tesznek mást, mint a növekvő keresletnek egyre jobb felszereltséggel és egyre nagyobb fogásokkal mennek elébe. Mostanára – 1950-hez viszonyítva – hétszeresére növekedett a halászott mennyiség, s az utóbbi időben elérte az évenkénti 140 millió tonnás szintet – ebből 93 millió tonnát tesz ki a vadon élő, 47 millió tonna körüli pedig a tengeri halfarmokon tenyésztett hal. A vadon élő állomány kifogása az elmúlt években gyakorlatilag stagnált, ez szakértők szerint máris a túlhalászás következtében megcsappant készletek jele.
A világóceánok jelentős térségeiből eltűnik a halállomány, ha pedig valahol egy populáció meg tudna erősödni, akkor nyomban megjelennek az úszó halfeldolgozók, és akár két héten belül kimerítik az adott készletet. További súlyos gond a globális léptékben kifogott mennyiség egyharmadát adó kalózhalászat, mert ezeket a hajókat a nyílt vízen nem lehet szankcionálni.
Eközben az ágazatban jelentősen előrehaladt a koncentráció – ezt tapintatosan „konszolidációnak” mondják. A halászati vállalkozások száma egyre csökken, ugyanakkor mind jelentősebb lesz a nagyobb cégek súlya. Ma már az adott profilban tevékenykedő üzleti egységek egy százalékára jut az összes fogás 50 százaléka, s ez önmagában is rossz jel a kisebb, családi jellegű vállalkozások kilátásai szempontjából. A gazdag államok ebben a szegmensben is pusztító hatású politikát folytatnak, mert a kevésbé fejlett – de kecsegető halállománnyal megáldott – tengerparti államoktól jogokat vásárolnak ottani, ipari léptékű halászat céljára, s ezzel a helyi kis egzisztenciák tömegeit teszik tönkre.
A Spiegel szerzője a problémákra megoldást kínáló „kék forradalom” lehetőségét látja a tengeri halfarmokban, amelyek óriási tételek előállítására képesek a „tudományosan megalapozott” tenyésztési és takarmányozási módszereikkel. Egyéb jelentések azonban ezzel kapcsolatban is óvatosságra intenek. A szűk helyre összezárt állományban gyorsan terjednek gombás és egyéb betegségek, ami ellen csak vegyszerek adagolásával lehet védekezni. További problémát jelent, hogy a halfarmok környezetében és azok alatt jelentős pusztulást vált ki a tengeri élővilágtól idegen eredetű takarmányok bevitele és a halaknak ezeken alapuló anyagcseréje.
Forrás: Világgazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból