Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Élelmiszerjavító anyagokról szóló rendelet-tervezet csomagot (FIAP) nyújtott be a bizottság

2006. július 28-án az együttdöntési eljárás keretén belül a Bizottság benyújtotta a Tanácshoz és az Európai Parlamenthez az élelmiszerjavító anyagok tárgykörét érintő négy darab rendelet tervezetet tartalmazó csomagot.

Létrehozva:

|

A tervezetek szakértői szintű tárgyalása az Élelmiszerekkel foglalkozó tanácsi munkacsoport (WP on Foodstuffs) keretei között folyt. Az Európai Parlament 2007. július 10-én fogadta el a csomagra vonatkozó első olvasati véleményét. Tekintettel arra, hogy a parlamenti első olvasatban nem sikerült elfogadni a tervezeteket, további tanácsi munkacsoportülésekre került sor. Így egy évvel később 2008. júliusi, az EP-vel való legutolsó tárgyaláson négy tervezet elfogadásra került és második olvasat eredményeként a honlapon olvasható.

Az "élelmiszerjavító anyagok" csomag célja, az adalékanyagok és az aromák tekintetében a jelenlegi szabályozás felülvizsgálata, valamint ezen anyagok és az enzimek tekintetében egy egységes közösségi engedélyezési eljárás bevezetése. Az élelmiszerekben felhasználásra kerülő enzimek tekintetében először kerülnek megfogalmazásra közösségi szinten a kiértékelésre, jóváhagyásra és ellenőrzésre vonatkozó rendelkezések.
 
Az élelmiszer adalékanyagok vonatkozásában a rendelet-tervezet kidolgozásának célja, hogy a területet szabályozó, az emberi fogyasztásra szánt élelmiszerekben felhasználásra engedélyezett élelmiszer adalékanyagokra vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló 89/107/EGK keretirányelv, valamint ezen irányelvet kiegészítő irányelvek meglehetősen bonyolult rendszerét egyszerűbbé, átláthatóbbá tegye, és az adalékanyagok felhasználását, kockázatbecsléssel újraértékelje.

A rendelet-tervezet az élelmiszer adalékanyagokra vonatkozó, jelenleg hatályos uniós joganyagot hatályon kívül helyezi, a mellékletek ideiglenes megtartása mellett, és egy önálló rendeletben szabályozza a területet. A szabályozás továbbra is pozitív lista rendszerű marad, vagyis a tervezet felsorolja a felhasználható adalékanyagokat, felhasználási területüket és maximális hozzáadható szintjeiket. Az új engedélyezett listára minden anyag új kockázatbecslés és megtervezett toxikológiai értékelési eljárás lefolytatása után kerül fel.
 
Az élelmiszerenzimek tekintetében jelenleg alapvetően nincs közösségi szabályozás. A 89/107/EGK irányelv hatálya jelenleg csak az élelmiszer adalékanyagként használt enzimekre terjed ki, és ezen irányelv szerint csak két enzim engedélyezett. A többi enzim egyáltalán nem szabályozott, vagy azokat a tagállamok egymástól eltérő jogszabályai szerint technológiai segédanyagokként kezelik.

Az élelmiszerenzimek tisztességes kereskedelmének és a belső piac hatékony működésének előmozdítása, valamint az emberi egészség és a fogyasztói érdekek védelmének biztosítása céljából közösségi szinten összehangolt szabályozásra van szükség. Az összes élelmiszerenzim tekintetében megfelelő szabályozás nyújtását célzó rendelet-tervezet megállapítja az élelmiszerenzimek használatának feltételeit, rendelkezik a jóváhagyott élelmiszerenzimek közösségi listájának létrehozásáról, és meghatározza ezen enzimek címkézési szabályait.
 
Az uniós jogszabály-csomag negyedik elemét képező rendelet alapvetően az élelmiszer adalékanyagok, aromaanyagok, valamint az élelmiszerenzimek tekintetében felmerülő eljárási szabályokat kívánja rendezni. Ezen rendelet annak a koncepciónak a tükrében került kidolgozásra, mely szerint az előzőekben említett anyagok tekintetében meglehetősen nagy hasonlóságot mutató eljárási szabályokat az átláthatóságot szem előtt tartva célszerű horizontális jelleggel egy uniós jogi aktusban rendezni.
 
Az aromaanyagok vonatkozásában kidolgozott rendelet-tervezet hatályba lépésével hatályon kívül helyezi az élelmiszerekben felhasználandó aromaanyagokra és az előállításukhoz szükséges alapanyagokra vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló 88/388/EGK irányelvet. A rendelet-tervezet a vonatkozó irányelv elfogadása óta bekövetkezett technológiai és tudományos fejlődés szem előtt tartásával került kidolgozásra.

A rendelet-tervezet célja az élelmiszerekben és azok felületén használt vagy használni kívánt aromaanyagok, illetve az ízesítő tulajdonságokkal rendelkező élelmiszer összetevők tekintetében a belső piac hatékony működésének biztosítása. A javasolt tervezet alapot teremt az emberi egészség magas szintű védelméhez és védi a fogyasztók érdekeit. Az aromaanyag szabályozás is pozitív lista rendszerű lesz. A felhasználható anyagok az EFSA értékelése után kerülnek majd a rendelet mellékletébe. A folyamatosan készülő pozitív lista mellett már elkészült a tiltott aromaanyagok listája és készül a természetes tartalomként előforduló, nem kívánt mellékhatásokkal rendelkező ízesítő komponensek határértékeit tartalmazó előírás is.

Forrás: FVM

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!