Agrárgazdaság
Ekét, traktort, itatót
Székesfehérváron forráshiány miatt senkit nem utasítottak el a mezőgazdasági gépvásárlásokhoz támogatást igénylők közül. A megyében 245 gazdálkodó közel hárommilliárd forintnyi uniós hozzájárulással számolhat.
A gazdatüntetések alkalmával a legélesebb bírálatok azon demonstrálókat érték, akik új, korszerű traktoraikkal vonultak Budapest utcáira az agrárium sanyarú helyzetének javításáért. Igen, gyufáért is John Deere-rel mennek, szólt a pikírt megjegyzés a hatalmas amerikai erőgép láttán. Pedig jócskán alulmarad még mindig a magyar mezőgazdasági ágazat a világ és nyugat-európai versenytársaihoz képest a gépesítettségben.
Ausztriában 10 ezer euró értékű gép áll rendelkezésre hektáronként, míg Magyarországon 2200 eurónyi termelőeszköz jut ugyanakkora termőterületre átlagosan. S nem helytálló a hivatkozás akkor sem, ha az ország egyéb nehézségeire utalunk, mert a mezőgazdasági adottságaink viszont kiválóak, van keresnivalónk mind az uniós, mind a világpiacon. Fejér megye gabonatermelésben jár elöl, a príma Mezőföld erre való!
– Évente háromszor-négyszer magasabb összeg érkezik a megyébe az agráriumba a csatlakozás előtti évekhez képest – számol be a statisztikákról István András, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal Fejér megyei kirendeltség vezetője. – Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) hétéves futamideje során az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) mintegy 1300 milliárd forint érkezik a versenyképesség erősítése és a lemaradottság és a vidékfejlesztés csökkentése érdekében. Gépi, technológiai fejlesztésre a magyar agrártárca és mezőgazdasági kormányzati döntés következtében 48 százalékot fordítunk, amit némi vita után az EU is elfogadott.
Idén májusban nyílt meg a lehetőség az állattartó telepek korszerűsítésére és az önálló, építéssel nem járó gépek, technológiai berendezések beszerzéséhez nyújtandó támogatásra. Ez utóbbira országosan 4795 kérelemből 4415 volt sikeres, míg Fejér megyében a benyújtott 261 kérelemből 245-en megkapták az elnyert támogatásról szóló határozatot. Egy kérelem több gép beszerzésére is vonatkozhatott, az igények a gépkatalógusban meghatározott árak szerint mintegy 3,05 milliárd forintot tettek ki.
– Forráshiány miatt senkit nem utasítottunk el, a néhány igénylő formai hibák miatt kapott nemleges választ, vagy nem felelt meg a feltételeknek – mondja István András. – Az elnyert összeg valamivel alatta lesz a hárommilliárdnak, s mivel ez bizonyos részét képezi a megvásárolandó gépek árának, kiszámítható, hogy mintegy 11,6 milliárd forint értékű mezőgazdasági gép és berendezés érkezik a megyébe bő egy év leforgása alatt. Országosan mintegy negyvenmilliárd forint lesz ez a tétel.
A vissza nem térítendő támogatás utófinanszírozású, kiemelt géptípusokra 35, alapgépekre pedig 25 százaléka igényelhető a tényleges árnak. Az önerőt a banki hitelek is szolgálhatják. Kiemelt géptípusok közé sorolják a kertészeti ágazathoz kapcsolódó talajművelő és erőgépeket, a szőlőfeldolgozáshoz szükségeseket, valamint az állattenyésztés berendezéseit: tejszivattyú, itatóberendezés, keltető stb.
Forrás: agroline / Zsohár Melinda, fmh.hu
– Az elnyert támogatásról szóló határozatok kézhezvétele után külön kellett igényelni a kifizetést is, amelynek határideje november 12-én járt le, de január 1-jétől 31-ig újra lehet kérelmezni a kifizetést. Többen nehezményezték a kétszintű igénylést, ám ez nem rajtunk múlik, az összes EMVA-forrású támogatási jogcímén ez lesz a menetrend – tájékoztat a kirendeltség-vezető. – A jóváhagyó támogatási döntés alapján évente kétszer nyújtható be a kifizetési kérelem, a benyújtott számlák alapján. A megvásárolt gépeket öt éven belül nem adhatják el.
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok