Agrárgazdaság
Egerfood Regionális Tudásközpont
Az egri Eszterházy Károly Főiskolán 2006-ban alakult Egerfood Regionális Tudásközpont kulcsszerepet játszik az észak-magyarországi innovációs stratégia megvalósításában, a tudásközpont körül kialakult élelmiszer-ipari klaszter segítésében, a kkv-k k+f és innovációs képességének fejlesztésében.
Mivel a régióban az országos átlagnál nagyobb szerepet játszik az élelmiszer-ipari szektor, különösen fontosak az ágazat fejlődését elősegítő innovációk, az alkalmazásközpontú kutatási tevékenységeket integráló és koordináló koncepcionális fejlesztések. Az Egerfood Ret elsősorban ebben a szerepben szeretne minél jobban megfelelni. A kilenctagú konzorciumban számos élelmiszer-ipari szektor képviselteti magát: találunk konzervipari, húsipari sütőipari, édesipari és gombatermesztő vállalkozásokat is.
A konzorcium innovációs tevékenységének középpontjában az élelmiszer-biztonsággal, az eredetvédelemmel és az ipari technológiákkal kapcsolatos, alkalmazásorientált fejlesztések állnak. Az ipari partnerek konkrét igényeihez alkalmazkodva a gazdasági szféra szereplői számára is értékes k+f eredményekkel járul hozzá az agrár-élelmiszeripari ágazat versenyképességének növeléséhez, elősegíti új szabadalmak és termékek létrehozását, a technológiatranszfer felgyorsulását és hatékonyságának növelését.
A cégekre szabott technológiafejlesztések bő másfél év alatt eddig összesen 42 technológiai újítást és 17 megvalósult technológiatranszfert hoztak. Ezek célja a kockázatok csökkentését, a biztonság növelését és a termelés gazdaságosabbá válását szolgáló új eljárások kidolgozása volt. A másfél év alatt a műszaki fejlesztések eredményeként benyújtott 8 új szabadalom elsősorban speciális, egyedi mérőműszerek tervezését és a prototípusok legyártását jelentette. Különös hangsúlyt kaptak az eltérő vegyületcsoportok analízisére képes új fejlesztésű bioszenzorok és peszticidanalizátorok.
Az új, funkcionális élelmiszerek kifejlesztését célzó kutatások azért kerültek előtérbe, mert ezek a termékek nemcsak innovációs jelentőséggel bírnak, hanem komoly potenciális gazdasági értékkel is. Jelenleg már két új, az Egerfood Ret által kifejlesztett funkcionális élelmiszer élvez szabadalmi védettséget. A piaci lehetőségek kiaknázására és a gyártás beindítására az Egerfood Ret körül kialakult élelmiszer-ipari klaszter kiváló kiindulási pontot szolgáltat. Az itt folyó, teljes innovációs láncot átfogó munka eredményeként új, garantáltan pozitív élettani hatású, speciális élelmiszereket fejlesztenek ki és juttatnak a piacra. Ezek a termékek nemzetközileg is újak, innovatívak, és mivel az igazoltan gyógyhatású funkcionális élelmiszerek piaca felszálló ágban van, exportlehetőségeik is kiválóak.
A minőségi és biztonságos élelmiszereket tudatosan kereső fogyasztói réteg kialakítása szintén fontos missziója a tudásközpontnak. A fogyasztók elérésének és pontos tájékoztatásának hatékony módja az az általunk kidolgozott, számos infokommunikációs újítást együttesen alkalmazó nyomon követési rendszer, amely egységes interfészek és új szoftverek létrehozásával három partnercég esetében már eljutott a tesztüzemig. A rendszer bevezetése jövő év első felében várható. Az újítás – amellett, hogy hitelesen és széleskörűen garantálja a biztonságot – a fogyasztók bizalmának növelésével javítja a vizsgálati körbe bevont termékek versenyképességét.
Forrás: NApi Gazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen