Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Ed Schafer a WITA szakmai fórumon

A Washington International Trade Association 2008. április 29-én szakmai fórumot rendezett, melynek meghívottja Ed Schafer mezőgazdasági miniszter volt.

Létrehozva:

|

A miniszter beszéde kezdetén visszaemlékezett arra, hogy kinevezésekor Bush elnök Schafer egyik legfőbb feladatának nevezte a kereskedelem megerősítését, melynek igyekszik is eleget tenni. Schafer szerint nagyon izgalmas időket él meg most a mezőgazdaság, és egyben nagy lehetőség előtt áll. Az export például sorozatban az ötödik évben rekordteljesítményt ért el, tavaly mindezt  a gyenge dollár, a magas árak és az erősödő kereslet is elősegítette.[1]
 
A Farm Bill-re térve elmondta, hogy – bár a közelmúltban elterjedt hírek szerint a Szenátus és a Képviselőház várhatóan a közeljövőben elfogadásra kerülő új törvényváltozata mutat némi közeledést – az új törvény véglegesítése nincs jobb helyzetben, mint hónapokkal ezelőtt. A bázis túllépése némiképp csökkenni látszik, azonban az új verzió változatlanul tartalmaz kereskedelemtorzító elemeket, és a túlköltekezés finanszírozása is kérdéses. Amennyiben a közeljövőben sem születik az adminisztráció számára elfogadható javaslat, úgy Bush elnök a hatályos törvény meghosszabbítására fog javaslatot tenni.[2] Schafer kérdésre elmondta, hogy a törvény 3 éves meghosszabbítását tartja valószínűnek (beleértve az eddig eltelt időt is), és csodálkozna, ha Bush elnök nem vétózná meg a Kongresszus új kompromisszumos javaslatát.
 
A kereskedelemre térve Schafer kiemelte annak dinamizmusát, és a szabad kereskedelmet a gazdasági növekedés motorjának nevezte. Sikerként könyvelte el a dél-koreai piac megnyitását az amerikai marhahús számára – ez egyik kiemelt prioritása volt kinevezésekor -; hasonló a cél a többi hezitáló ország – pl. Kína, Japán, Taiwan – esetében is. A ratifikáció előtt álló Dél-Korea-USA szabadkereskedelmi egyezményt (FTA) a legfontosabb megállapodásnak nevezte a NAFTA óta, amely éves szinten 10 Mrd $ exportnövekedést- ebből 1,6 Mrd mezőgazdasági – jelent az USA-nak.

A Kolumbia-USA FTA-vel kapcsolatban kiemelte, hogy míg a Kongresszus korábban megszavazta azt, hogy a kolumbiai mezőgazdasági termékek vámmentesen juthassanak be az amerikai piacra, a viszontlehetőséget már nem hajlandó biztosítani az amerikai farmerek számára. A helyzet hasonló Panama esetén is: a panamai áruk 99 %-a vámmentesen jut az amerikai piacra, míg az amerikai termékek 67 %-a csak vám megfizetése mellett juthat be Panamába. Schafer figyelmeztetett, hogy amennyiben a Kongresszus nem hajlandó a fenti egyezmények ratifikálására, úgy azzal nagy károkat okoz az amerikai mezőgazdaságnak: a versenytársak – pl. Ausztrália, Kína – az USA kárára fognak teret nyerni a távol keleti piacokon. Nem beszélve arról, hogy a Kolumbiával megkötött egyezménynek komoly nemzetbiztonsági vonatkozása – drog elleni harc – is van.
 
Schafer kitért arra is, hogy a NAFTA életbelépése óta a Kanadával és Mexikóval – egyben az USA két legnagyobb kereskedelmi partnere – folytatott mezőgazdasági kereskedelem megháromszorozódott, és elérte a 30 Mrd $-t. Véleménye szerint a NAFTA működik, és számos lehetőséget teremt a határ mindkét oldalán.
 
Kérdésemre Schafer elmondta, hogy az élelmiszerárak robbanásának egyik tényezője, de nem meghatározó eleme az etanol-boom; véleménye szerint nem az etanol okozza a mezőgazdasági árakon lévő nyomást. Álláspontja szerint a keresletnövekedés, a kedvezőtlen időjárás, az olajárak és az etanol-boom együttesen okozzák az élelmiszerár-inflációt. Schafer a közelmúltban a különböző újságokban megjelent cikkekre[3] utalva elmondta, hogy nem lát "csendes cunamit"[4] vagy vihart, legfeljebb a fogyasztás gyors emelkedését.

Schafer két dolgot emelt ki a válság megoldásával kapcsolatban. Az első, hogy a termésátlag az USA-ban folyamatosan növekszik; a kukoricatermés 25 %-ának etanolcélú felhasználását is ez tette lehetővé. Véleménye szerint a világ többi részén gyakorlatilag nem tapasztalható látható hozamnövekedés. Amennyiben az változik, úgy az enyhíteni fogja majd az árakra nehezedő nyomást. A második pedig, hogy a belátható jövőn belül lehetővé és rentábilissá kell tenni a második generációs etanol termelését, ezáltal az etanolgyártás alapanyagának differenciálódását.

 
A WTO-val kapcsolatban jó lehetőséget lát arra, hogy hamarosan "több fontos kérdésben" is megoldás szülessen, és optimista az idei évben történő egyezségre jutást illetően.
 
Szintén kérdésre Schafer kifejtette, hogy az USA a világ élelmiszersegélyének 50 %-át adja. A fejlődő országok megsegítése céljából arra törekednek, hogy humanitárius alapokat hozzanak létre, illetve növeljék azok tőkéjét, valamint csökkentsék a segélyek szállítási költségeit. Kritizálta azon országokat, amelyek exportkorlátozást vezettek be alapvető élelmiszerek esetében.

[1] A nagy amerikai agrárcégek rekordbevételeket érnek el. Az Archer-Daniels-Midland 3. pénzügyi negyedéves profitja például 42 %-kal, a Monsanto-é 108 %-kal, a Buge-é pedig 1964 (!) %-kal nőtt az előző évhez képest. A másik oldalon a Tysons Foods 5 millió dolláros veszteséget könyvelt el, míg a Smithfield Foods időszakos profitja 10 %-kal, a Kraft Foods-é 6 %-kal csökkent.
[2] Ezt a lehetőséget az elmúlt héten maga az elnök is megemlítette egy sajtófórumon.
[3] A Washington Post például cikksorozatot indított az élelmiszerválságról, lásd www.washingtonpost.com .
[4] Utalva az Economist április 19-25-i számának címlapjára.

Forrás: FVM – Dr. Tóth Attila

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!