Hírek
Diótermesztés: nem fordulhat elő a tavalyi helyzet!
A diótermesztés területi nagysága és termésmennyisége több más országéhoz hasonlóan hazánkban is növekszik. Ennek egyik oka, hogy a dióbél és a szárított dió keresett termék, és egész évben forgalmazható. A magyar diónak jó hírneve van Európában és a világpiacon, fajtáink értékesek.
Termelőüzemeink, gazdaságaink átlagos évjáratokban a termesztéstechnológia és az árukikészítés révén is jó minőséget garantálnak. A NAIK Gyümölcstermesztési Kutatóintézete idén is megrendezte diótermesztési tanácskozását Érd-Elviramajorban, amelyen a kutatás-fejlesztés és a gyakorlati termesztés kérdéseiről egyaránt hallhattak a nagy számban megjelent érdeklődők.
Hazánkban a dió termőterülete háromszorosára nőtt az elmúlt tizenöt évben, s napjainkban mintegy 6 ezer hektár ültetvényt tartunk nyilván. Ennek körülbelül egyharmada különféle okok miatt azonban sajnos nem versenyképes a termesztésben.
A diótermesztés egyik kulcskérdése a fajta; a nemesítésben elvitathatatlan érdemei vannak a hazai diónemesítés kiemelkedő alakjának, Dr. Szentiványi Péternek. A hazánkban termesztett diófajták kb. 60%-a az ő szelekciós munkásságából származik. Ennek is köszönhető az az elismerés, miszerint az agrárkutató intézetek nemzetközi szervezete a héjas gyümölcsűek munka-csoportjának elnökségére a Gyümölcstermesztési Kutatóintézetet kérte fel.
A szaporítóanyag-termesztés napjainkban
A szaporítóanyag-termesztés helyzetéről Varga László (NÉBIH) adott áttekintést. Előadásából kiderült, hogy az uniós csatlakozásunk előtti 7-8 millió darabos gyümölcsoltvány-előállításunk 2004-ben a felére, majd még kevesebbre esett vissza. 2006-ban érte el mélypontját: ekkor 2,4 millió db gyümölcsfaoltvány készült. Ezután némileg nőtt a termelés, s napjainkban 3,5 millió db körüli az éves kibocsátás. A törzsültetvényekből származó, vírusmentes, ún. certifikált szaporítóanyag jelenleg 2-2,5 millió db, a többi évenként engedélyezett és ellenőrzött anyafákról származik.
A héjas gyümölcsűek részesedése az össztermelésből kicsi, de jelentőségük a gyümölcstermesztés egészét tekintve nagyon fontos; közülük a legtöbbet a dió tesz ki. A legtöbb dió szaporítóanyagot 2003-2005 körül állították elő (150-200 ezer db között), majd évekig jelentős visszaesés következett (100 ezer, sőt 50 ezer db alatt), s a mennyisége napjainkban is e szám körül alakul.
Az EU-csatlakozás utáni években ebben az ágazatban is jelentős átrendeződés ment végbe. Addig, míg 2000-ben 260 gyümölcsfaiskola működött az országban, 2014-ben csak 130; közülük 17, illetve 16 helyen foglalkoztak dió szaporításával az említett években. Ennek oka abban is rejlik, hogy a dió szaporítása a faiskolai termesztésen belül is egy speciális terület, ami sajátos szakértelmet, felkészülést, a szokványos oltványtermesztéstől eltérő technológiát (kézben oltás, előhajtatás, majd hűtő-tárolás) és technikai felszereltséget igényel. Az oltványok fagyérzékenysége miatt nagyobb a kockázat is; az oltványnevelés egy évvel tovább tart, és a kihozatal is gyengébb, mint az egyéb gyümölcsfajok esetében.
A fajtákat tekintve a legtöbbet a Milotai 10-ből állítják elő, amit jelentős különbséggel az Alsószentiváni 117 követ. Az egyéb fajták (Milotai kései, Alsószentiváni kései, T 83, Milotai bőtermő, stb.) csak töredék mennyiségekkel jelennek meg a statisztikában és a faiskolai kínálatban.
A Szentiványi Péter által előállított új fajták aránya 2008 és 2013 között éves átlagban 17% volt. Hogy miért csak ennyi? – az előadó maga is csak feltételezte, hogy ezen intenzív fajták termesztéséhez talán kevés a szakismeret, a technológiai információ; hathatósabb szakmai propagandát, jobb hazai marketinget kellene folytatni.
A továbbiakban szólt a dió alanyhasználatról és a szaporítási kategóriákról. Az elmúlt 15 évben döntően (1,2 millió db) a Juglans regia és csak elenyésző mértékben a J. nigra fajt választották alany-ként a diót szaporító faiskolák. Az oltványok nem a certifikált, hanem az ún. CAC minősítési kategóriába tartoznak, mivel az alanyok esetében nem rendelkezünk magtermő törzsültetvénnyel. Ez azt jelenti, hogy az alany előállításához szükséges szaporítóanyagot ideiglenesen engedélyezett, de ellenőrzött gyümölcsfákról gyűjtik.
A nemes fajtákból jobb a helyzet; legtöbbjükből a rendezvény színhelyén, Érd-Elviramajorban van jó minőségű, vírusmentes, certifikált törzsültetvény. A faiskolák többsége szabad gyökerű oltványokat állít elő, de van néhány, ahol konténeres oltványokat is készítenek.
A másik fontos héjas gyümölcsünk, a mandula telepítése csak vírusmentes, certifikált szaporítóanyaggal történhet, mivel e növénynél igen nagy a sharkavírus-fertőzés veszélye és kockázata. Legkeresettebb fajtái a Tétényi rekord, a Tétényi bőtermő és a Tétényi kedvenc.
Kevesek előtt ismert a mogyoró szaporítása, mivel telepítése sem olyan mértékű, mint dióé, pedig értékes gyümölcse miatt a magyar mogyoró külföldön nagyon keresett termék. Szaporítását feltöltéses bujtással végzik az erre szolgáló anyatelepeken, ahol egy év alatt forgalomképes kereskedelmi ültetőanyagot állítanak elő.
Igen szélsőséges adatokkal jellemezhető a szelídgesztenye szaporítása: az új évezred első évtizedében hét évben egyáltalán nem készült belőle oltvány. Ha szaporítják, néhány ezer darabot állítanak elő. Ennek egyik fő oka a Cryphonectria parasitica nevű gomba által előidézett kéregrák betegség, ami a termesztés súlyos korlátozója, így a telepítési kedv is nagyon ingadozó. A betegség ellen védekezés kidolgozásán évek óta fáradoznak hazai kutató-fejlesztő műhelyekben.
A fajták alkalmazkodóképessége
Napjaink gyümölcstermesztésében alapvető követelmény a termesztés biztonságosabbá tétele; ehhez elengedhetetlen a termeszteni kívánt faj, illetve a fajták alkalmazkodóképességének, mindenekelőtt ökológiai igényeinek pontos ismerete. Az alkalmazkodóképesség ismerete alapján dönthetjük el, hogy egy tervezett ültetvény az adott helyre telepíthető-e vagy sem.
A környezeti tényezők közül dió esetében meghatározó a fajták fagytűrő képessége, mivel a dió is azon növények közé tartozik, amelyek sikeres termesztésének északi határát hazánk jelenti. A hazai nemesítésű diófajták fagytűrő képessége vizsgálatának első éves eredményeiről Szügyiné Bartha Krisztina számolt be. Mivel a dió kevésbé képes alkalmazkodni a környezeti adottságokhoz, ezért az idegen tájakról származó fajták honosítása legtöbbször sikertelen; ezért is fontos az itt őshonos vagy a hazai körülmények között nemesített fajták e tulajdonságainak alapos ismerete – mondta bevezetésként az előadó.
Bár a dió mediterrán gyümölcsfajnak tekinthető, ennek ellenére a téli nyugalmi időszak során a közel mínusz 30 fokos lehűlést is elviseli, de a kihajtást követően már a mínusz 2-3 fokos hideg is fagykárt okozhat. Hazánk éghajlatára jellemző, hogy január-februárban gyakran több napon keresztül is enyhe az időjárás, majd ezután ismét kemény fagyok jönnek – ez gyakran okoz fagykárokat a diósokban.
A fagytűrés a növényben az őszi lombhullás után folyamatosan alakul ki, mégpedig a külső hőmérséklet csökkenésével párhuzamosan. Amint az előadó fogalmazott, a fagyállóság nem statikus jelenség, hanem folyamatosan változik; a genetikailag öröklött tulajdonságokon kívül a fák kondíciója is meghatározza annak mértékét. De a növényen belül sem egységes a szövetek fagytűrő képessége: leginkább a hajtás- és a vegyes rügyek veszélyeztetettek.
A fajták fagytűrését klímakamrában vizsgálták a kutatók, ennek során modellezték a téli fagyokat. A vizsgálat eredményét számos tényező, így maga a vizsgálat módja is befolyásolja. Tapasztalatuk szerint az a megfelelő módszer, ha a hőmérsékletet lépcsőzetesen, óránként 1-2 fokos csökkentéssel hűtik, továbbá, ha a kritikus hőmérsékleten 3,5-4 órán át tartják a növényeket.
A vizsgálatokhoz 2014 októbere és 2015 márciusa között havonta egy alkalommal gyűjtötték be hét hazai nemesítésű és egy amerikai fajta egyéves vesszőit a Juglans Hungária Kft. (Lengyeltóti) termőültetvényéből. A klímakamrás vizsgálatokat a Budapesti Corvinus Egyetem Gyümölcstermő Növények Tanszékén, havonkénti ismétlésben végezték; itt a kezelés lejárta után 12 órával a rügyek felvágásával értékelték a fagykárosodás mértékét. Végső következtetésként azt állapították meg, hogy a hazai téli időjárás a Milotai intenzív, a Milotai kései és a legelterjedtebb külföldi, amerikai fajta, a Chandler kivételével nem okoz jelentős károsodást a vizsgált diófajtákban, ha azokat optimális termőhelyen termesztik.
Növényvédelem a kutatás-fejlesztésben…
A rendezvényen két előadás is elhangzott a diót veszélyeztető betegségekről. Közülük, amit Végh Anita (BCE Növénykórtani Tanszék) tartott, a dió új betegségét, a baktériumos kéregrákosodást mutatta be.
Erre a betegségre 2012-ben a Balaton mellett, Zánkán figyeltek fel, majd az ország más pontjairól is származó minták alapján kétféle tünettípust különböztettek meg.
Az egyik a dió kérgének mélyrákja (kórokozója a Brenneria rubrifaciens nevű baktérium), amely esetben nagyobb méretű, súlyos kéregrepedések láthatók a dió kérgén, de váladékfolyás nem jelentkezik. A másik tünet, a dió kéregrákosodása esetén kisebb foltok és repedések jelentkeznek a törzsön, amelyekből, különösen hosszan tartó meleg időjárás esetében, sötétszínű váladék szivárog. Ennek előidézője a Brenneria nigrifluens baktérium, ami hazánkban eddig nem volt ismert, így újdonságként detektálták.
E kórokozókat a klasszikus és molekuláris vizsgálati módszerekkel azonosították és határozták meg. (Korábban mindkét fajt a bakteriológia a már jól ismert Erwinia nemzetségbe sorolta be, de a molekuláris biológiai módszerek révén újabban attól elkülönítették őket, s most új nemzetséget alkotnak.)
Az előadó részletesen bemutatta a betegség tüneteit, valamint a kórokozók meghatározásának menetét. Mint mondta, a Gyümölcstermesztési Kutatóintézettel közösen vizsgálatokat folytatnak a diófajták kéregrákosodás iránti fogékonyságának tesztelésére is, amit zölddió-fertőzéssel és oltványfertőzéssel is elvégeznek. Az eddigi előzetes eredmények alapján értékelhető különbség nem adódott a fajták között, de kísérletek még nem zárultak le.
… és a termesztési gyakorlatban
Jakab Attila, a Juglans Hungária Kft. növényvédelmi szakirányítója előadásában a gazdaságban folytatott növényvédelmi munkába engedett bepillantást.
Előbb néhány diát vetített az elmúlt két év téli és kora tavaszi időjárási adatairól, illetve a dió fenológiai állapotáról, a tavaszi rügyfakadás folyamatáról. Ezek a felvételezések és azok dokumentálása arról tanúskodik, hogy a gazdaságban nagy körültekintéssel folyik a dió termesztése; az éveken át megfigyelt és regisztrált adatok és a belőlük levonható következtetések iránymutatóak a tervezésben, a várható természeti események kalkulálásában, számbavételében.
A növényvédelmi teendőkre térve a termesztők részéről azt tartja súlyos problémának, hogy – mivel a dió is az ún. kiskultúrák közé tartozik – kevés a betegségek és kártevők ellen engedélyezett hatásos növényvédő szer. Ezért évről évre a gyártók közreműködésével eseti, illetve szükséghelyzeti engedélyek megkérésével próbálják biztosítani az év közben felhasználásra kerülő készítményeket. Ez persze sok adminisztrációs munkával jár…
A szakember bemutatta a gazdaság éves növényvédelmi technológiáját. Ez a lemosó permetezéssel kezdődik, amelyre réz-hidroxid hatóanyagú fungicidet (Champ DP) használnak, elsősorban a xantomónaszos baktériumos betegség ellen célozva, s amit az időjárás és az évjárat függvényében a virágzásig két-három alkalommal megismételnek. A virágzás kezdetén (átlagos évben április közepén) a baktériumos és a gombás betegségek elleni megelőzésként réz+mankoceb összetételű kombinációt juttatnak ki.
Fővirágzás idején a felszívódó hatású tebukonazol hatóanyag jut szerephez (pl. Folicur Solo), még mindig a minél jobb fungicid hatás érdekében. Májusban továbbra is elsősorban a betegségek ellen irányulnak a védekezések: ha az időjárás száraz, és kevésbé kedvez a kórokozóknak, akkor 2-3 hetente mankoceb hatóanyagú szerrel permeteznek; míg csapadékosabb időben, nagyobb fertőzési nyomás veszélye esetén gyakrabban kell védekezni, s ekkor penkonazol (Topas 100 EC) vagy tebukonazol (Folicur Solo) kerül kijuttatásra.
A kártevő rovarok közül az egyik fő ellenség az almamoly, amelynek rajzását szexferomon csapdákkal figyelik (május közepe–június közepe), ekkor az Actara (tiametoxam) mellett döntenek, ami egyben a levéltetvek ellen is kiváló hatású. A második nemzedék lárvái ellen az indoxakarb hatóanyagú Stewardot használják.
Az utolsó védekezésre a betakarítás tervezett időpontjától visszaszámolva (az élelmezés-egészségügyi várakozási idő miatt) újból egy rézhidroxidos permetezésre kerül sor, rendszerint augusztus első dekádjában, ami a baktériumos és gombás betegségek ellen irányul.
Értékesítési nehézségek 2014-ben – és a tanulságok
A héjasok forgalmazásával is foglalkozó Garten Kft. munkatársa, Majtényi Bernát az elmúlt évi kellemetlen kereskedelmi tapasztalatokról számolt be.
A hazai dióexport az elmúlt évtizedben olyan szintet ért el, hogy a külföldre szánt áru, az örvendetesen jelentős mennyiség miatt csak előre megkötött szerződésekkel értékesíthető.
A cég 2014-ben az augusztusi becslések alapján 1500 tonna exporttal számolt, elsősorban angol, német és olasz piacra. A kiszállítások megkezdődtek, s menet közben derült ki, hogy a más években kiváló magyar dió most nem felelt meg a szabványoknak és a minőségi előírásoknak, így a vevők nem vették át, visszaküldték az árut. A tervezett mennyiségből mindössze 600 tonnát tudtak értékesíteni. Az ok az elmúlt év szokatlanul csapadékos nyár végi időjárásában, az ezzel párosult betegséghelyzetben, illetve a betakarítást követő feldolgozás, árukikészítés mulasztásaiban, hibáiban keresendő. A legnagyobb baj az, hogy minderre a helyszínen, az áru átvétele során derült fény.
A szakember hangsúlyozta, hogy egy ilyen esettel sok év építkező munkáját és eredményeit tesszük tönkre a bizalomvesztés miatt, ami mind a szupermarketekkel, mind a fogyasztókkal szemben bekövetkezik. Ezen csak némileg segített, hogy sok esetben áruvisszahívást is elrendeltek, tetemes pluszköltséggel, nem is beszélve a nem teljesítés miatti kötbérekről…
Ha a piacokat meg akarjuk tartani, akkor szembe kell nézni azokkal a tényekkel, amelyek az elmúlt év kudarcát okozták, s ebben a piac minden érintett résztvevőjének együtt kell működnie. A helyzet súlyosságát az is jelzi, hogy a vezető külföldi partnerek ebben az évben nemcsak bekérik a technológiai protokollt, hanem az üzemekben személyesen fognak itthon tájékozódni annak folyamatáról, s az egyes kamionokat csak fajtánként és méretenként kiállított érvényes laboratóriumi és szabványossági bizonyítványok birtokában indítják útra. Mindez ismét jelentős költségtöbblettel fog járni.
Fájdalmas tanulság ez, amiből termesztőknek, növényvédősöknek, a kereskedelmi áru kikészítőinek le kell vonni a következtetéseket, jóllehet, a szélsőséges időjárás okozta kedvezőtlen hatások egy határon túl már nem kompenzálhatók a technológiai műveletekkel. Így tehát a diótermesztés szempontjából a 2014. év rendkívül rossz évjáratnak bizonyult, nemcsak itthon, hanem néhány szomszédos országban is.
Princzinger G.
Hírek
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
Április 22., a Föld napja ismét ráirányítja a figyelmet a természeti környezet, az erdõk fenntartható használatának problémájára. A Pilisi Parkerdõ tavaly vezette be az Erdõbarát Rendezvény minõsítési rendszert, hogy ezzel segítse az erdei sport- és túraprogramok szervezõit és résztvevõit a közös cél, a természeti értékek, az erdõ ökológiai egyensúlyának megóvásában. Eddig már közel száz sportszervezõ csatlakozott a minõsítési rendszerhez. A Parkerdõ célja idén tovább bõvíteni a nagy sikerrel indult kezdeményezést.
2022-ben közel harmincezer fõ vett részt 217 regisztrált rendezvényen, melyek jellemzõen erdei sportesemények, teljesítménytúrák, terepfutó- és erdeikerékpár-versenyek voltak. Az erdei versenyek szervezõi által befizetett erdõfenntartási hozzájárulás több mint nyolcmillió forintot tett ki. Összehasonlításul: a Pilisi Parkerdõ évente megközelítõleg 400 millió forintot fordít saját forrásból az erdei turisztikai infrastruktúra fenntartására.
Az erdõtörvény kimondja, hogy bár az állami erdõterületek zöme szabadon látogatható, üzleti célú hasznosításukhoz az erdõkezelõ hozzájárulására van szükség. A Budai-hegység, a Pilis és a Visegrádi-hegység, valamint a Gödöllõi-dombság a fõváros közelsége miatt az ország leglátogatottabb erdei közé tartoznak. Ez igaz a fizetõs, nevezési díjas erdei sportrendezvényekre is: évente több száz ilyen verseny és teljesítménytúra zajlik az említett területen. A minõsítési rendszer bevezetésére azért is szükség volt, mert a Budapest környéki erdõk jóformán elérték befogadóképességük határát, és a látogatottság idõnként veszélyezteti az erdõk természetes értékeinek megóvását.
Fotó: Pilisi Parkerdõ
A Pilisi Parkerdõ célja, hogy a sikeres tavalyi év után – amikor közel száz verseny- és rendezvényszervezõ csatlakozott a kezdeményezéshez – tovább bõvüljön az Erdõbarát Rendezvény minõsítést elnyert programok és versenyek köre, és 2023-ban minél több szervezõ, illetve úgynevezett „instant túra” (rajtidõponthoz nem kötött, de nevezési díjas túralehetõség) kapcsolódjon a Erdõbarát Rendezvények minõsítési rendszerhez. Ezek az események megtalálhatók a Pilisi Parkerdõ honlapján is.
A bõvülést segíti, hogy az erdei rendezvények szervezõi is egyre nagyobb számban ismerik fel, hogy az általuk rendezett verseny, túra, egyéb fizetõs rendezvény helyszíne, az erdõ nem egyszerû adottság, amely „csak úgy ott van”, hanem komoly szakértelemmel és jelentõs ráfordítással létrehozott, fenntartott komplex életközösség. Ennek megóvása az erdõgazdálkodó, a természetvédelmi szervezetek és az erdei rendezvények szervezõinek közös felelõssége. Így az Erdõbarát Rendezvény rendszerben részt vevõ szervezõk elkötelezettek abban, hogy az általuk szervezett események az erdei életközösséget a lehetõ legkevésbé zavarják, nem terhelik az erdõt hulladékkal, a pályákat kizárólag újra felhasználható szalagokkal jelölik és az összes szükséges engedélyt beszerzik.
agrotrend.hu / Pilisi Parkerdõ Zrt.
Hírek
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka, a gazdálkodók április 7. és május 15. között adhatják be szankciómentesen a szükséges dokumentumokat a Magyar Államkincstárhoz (MÁK) – mondta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a kétnapos VIII. Duna-Tisza közi Agrár Expón, Kiskőrösön.
A politikus hangsúlyozta: az egységes kérelmek a továbbiakban is beadhatók, június 9-éig azonban már csak szankcióval együtt fogadja be az igényeket a MÁK.
Czerván György a mezőgazdasági és a kertészeti munkákról elmondta: a területek többségén már javában zajlik a talaj és a magágy előkészítése.
A termelők őszi búzát mintegy 963 ezer hektáron, őszi árpát mintegy 239 ezer hektáron, őszi káposztarepcét pedig több mint 281 ezer hektáron vetettek. Az őszi gabonák állapota többségében megfelelő – mondta.
A tervek szerint a gazdák tavaszi árpát több mint 55 ezer hektáron, kukoricát mintegy 1,1 millió hektáron, míg napraforgót közel 658 ezer hektáron vetnek majd – tette hozzá.
Foto:123RF
Mint mondta: az idei évtől a juh- és kecsketartók új támogatást igényelhetnek. A tenyészkos és -bak tenyésztésbe állításához az agrártárca az idén mezőgazdasági csekély összegű támogatást nyújt.
Az államtitkár hangsúlyozta, a minisztérium 1,7 milliárd forint összegű kerettel jövedelempótló támogatást hozott létre a madárinfluenza miatti károkkal leginkább érintett kacsa- és libaágazatok részére. A Magyar Államkincstár a támogatási kérelmek nyomtatványait április 15-éig küldi ki az érintetteknek.
Czerván György szólt a Nemzetgazdasági Minisztérium Azonnal cselekszünk elnevezésű programjáról is. A madárinfluenza miatt bekövetkezett foglalkoztatási nehézségek enyhítésére – elsősorban a vágó- és feldolgozó vállalkozások számára – a nemzeti költségvetésből mintegy egymilliárd forintos összeg áll rendelkezésre.
A Bács-Kiskun megye egyik legnagyobb rendezvényén, a kiskőrösi agrárexpón 140 termelő mintegy 2 500 terméket állított ki.
agrotrend.hu / MTI
Hírek
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
A magyar-román élelmiszergazdasági kapcsolatok fejlesztésében számos kiaknázatlan lehetőség rejlik – mondta Feldman Zsolt az Országos Takarékpénztár (OTP Bank) Befektetői konferenciáján, Budapesten.
A Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta: van igény a jó minőségű magyar élelmiszerre Romániában – ezt mutatják az adatok is – hiszen a magyar agrárgazdaság számára keleti szomszédunk a második legfontosabb export célország volt az elmúlt években, 2016-ban részesedése az agrárkivitelből 11,5% volt.
Feldman Zsolt kifejtette: 2016-ban a magyar-román agrár-külkereskedelemben a magyar kivitel értéke 927 millió euró, a behozatal mintegy 250 millió euró volt, az aktívum 678 millió eurót tett ki tavaly. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: a gabona- és olajos növény kivitele logisztikailag romániai kikötőkből zajlik, ez részben megjelenik a statisztikákban is.
A Romániába irányuló agrártermékek közül a helyettes államtitkár megemlítette: jelentős a búza, a kukorica, a búzaliszt, a takarmányok és a különböző tejipari termékek kivitele, kedveltek még a baromfi- és sertéshúsok valamint a csokoládé tartalmú élelmiszerkészítmények is.
A magyar termékek elismertek, népszerűek, nem csak a magyarok által lakott régiókban. Gyártói és saját márkás termékekként is szép számmal találhatók a nagy élelmiszer-forgalmazó láncok polcain is – fogalmazott a helyettes államtitkár.
Feldman Zsolt kiemelte: Románia gazdasága folyamatosan bővül, megelőzve több régióbeli országét: 4,8%-kal növekedett az ország gazdasága 2016-ban, az élelmiszeripari termékek és nem alkoholos italok áfájának 24%-ról 9%-ra való csökkenése komoly fogyasztásnövekedést eredményezett. Az országban továbbra is élénkülő belső kereslettel és fogyasztással számolhatunk, ezért a magyar vállalkozásoknak is számos potenciális lehetőség rejlik keleti szomszédunk piacán.
Mindkét ország érdeke a magyar-román vállalatok hatékonyabb együttműködése, hiszen önállóan a jelenlegi tőkeellátottsággal nehéz versenyképesnek lenniük a nyugat európai élelmiszeripari cégekhez képest. Hozzátette: meg kell találni a kölcsönösen előnyös üzleti kapcsolatokat, a magyarországi és romániai befektetési lehetőségeket és megteremteni a megfelelő finanszírozási formákat annak érdekében, hogy a térség versenyképessége felzárkózhasson nyugati szomszédjaink régióihoz – jegyezte meg a helyettes államtitkár.
agrotrend.hu / FM
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok