Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Borrendi tag lett a legmívesebb törkölyök készítője

Egy borász mellett két pálinkakészítőt is tagjává avatott a 20. szekszárdi borászbálon az Alisca Borrend. A testvérszakmából a társaság zöld palástját Savanya Géza és Nagy Attila pálinkakészítő vehette fel. Nagy Attila, a negyven fajta pálinkát készítő, és évi 25 ezer palackot értékesítő harci Brill Pálinkaház tulajdonosa szerint a bor és a pálinka jó páros, már csak azért is, mert a törköly alapanyaga a kiváló szekszárdi szőlő.

Létrehozva:

|

– Viszonylag ritka, hogy pálinkakészítők borrendi tagokká váljanak. Mi volt az előzménye az önök avatásának?
    
– Tavaly kerestek meg azzal, hogy az Alisca Borrend szeretné, ha tagjai között tudhatna. Van némi borászati múltam: a 80-as években az Aliscavinnél dolgoztam, Vesztergombi Ferenctől, Dúzsi Ferenctől tanulhattam a borászatot. Eredetileg vegyipari gépész vagyok, de megszerettem a bort, s mint minden rendes szekszárdinak, nekem is lett szőlőm. A borrend látta, hogy sokat tettünk a szekszárdi borvidékért, és jól esett, hogy ránk gondoltak. Egyébként most diplomázok a kertészeti egyetemen, borászként. 2001 óta borútállomás is vagyunk, és kiállításokon rendszeresen szekszárdi borászokkal együtt veszünk részt. Jól összepárosítható a kettő: aki a jó bort szereti, tudja élvezni a jó pálinkákat is – foglalta össze Nagy Attila.
   
– 1990-ben indította családi vállalkozását. Hol tart most mennyiségi és minőségi szempontból?
   
– Magunkat ma az első ötbe sorolom a pálinkás cégek között. A mennyiséget tekintve ugyan az első húszban nem vagyunk benne, de ha minőségi pálinkáról beszélnek, akkor a mi nevünk is szóba kerül. Amikor Vesztergombi Feri az év borásza lett, volt egy mondata, amit nem felejtettem el: "A szekszárdi borvidék nincs akkora, hogy a multik polcain megjelenjen. Nekünk egy lehetőségünk van: kimagasló minőségű terméket készíteni, ez munkaigényesebb, de megfizeti a piac." 2000-ben komoly fejlesztésbe kezdtünk: Ausztriában találtam meg azt a technológiát, ami meghonosítottam, és eldöntöttem, hogy csak kimagasló minőségű csúcsterméket állítok elő. Kézenfekvő volt az, hogy gyönyörű alapanyag van Szekszárdon. Szerénytelenség nélkül mondhatom, hogy a legmívesebb törkölypálinka-választékunk nekünk van. Pálinkáink eddig nyolcvanhárom érmet kaptak, a legutóbbi hazai pálinkaversenyen tíz mintával hét aranyérmet és két champion-díjat hoztunk el.
  
 – Az elismerések tehát jöttek, de milyen a külföldi piaci siker? Mennyire ismerik és fogadják el a magyar pálinkát külföldön?
   
– Van egy frappáns mondat, amit nem én találtam ki: a pálinka Magyarországon világhírű! A magyar pálinkát azonban nem lehet eladni külföldön. 2001 óta vannak német exportkapcsolataink, de meg kell mondanom, nem a minőségi, hanem egy egyszerűbb, kommersz termék megy oda. Sajnos az a baj, hogy a borok nagy részével is ez a helyzet. A négy nagy európai kiállításon a magyar borok az alsó polcra vannak besorolva.
   
– Pedig arról hallottunk, hogy a pálinkából igazi hungarikum válhat, olyan különlegesség, mint a tequila vagy a whisky – bár talán még különb is ezeknél…
   
– Valóban jobb. Vannak szép, nemes magyar termékek, a szabolcsi alma, a szatmári szilva, a kecskeméti barack megkapta az eredetvédettséget. Ezek igazi hungarikumok, de önmagában ez édeskevés. Borúsan látom a jövőt. Az államnak kellene mögénk állni, és közösségi marketinget csinálni. Tavaly a miniszterelnök 150 millió forintot ígért a pálinkás szakmának. A Zwack Unicum büdzséje csak a fütyülős barackra több ennél. Amit végül megkaptunk, abból sem közösségi marketinget csináltunk.
   
– A magyar piacon jobb a helyzet?
   
– Döbbenetes, hogy mennyire érdeklődnek az emberek a pálinka iránt!
   
– Megjegyzem, hogy sok üzletben csak pálinka ízű szeszes italt lehet kapni, pálinkát nem…
   
– Ezek az üzletláncok. Ahol komoly bort talál, ott komoly pálinkával is találkozik. A szaküzletekben a minőségi pálinkák nagy választékban megtalálhatók. A gasztronómia is egyre nyitottabb. Sorra jönnek a megkeresések olyan helyekről, amikről nem is álmodtunk, hogy be lehet jutni. Ezeken a helyeken nem az ár, hanem a minőség a szempont. Hál’ istennek a fogyasztó is egyre tájékozottabb. Évről évre 30-40 százalékkal bővül az értékesítés. Kevés az ilyen üzletág ma Magyarországon.
   
– Azzal együtt, hogy a minőségi pálinka nem olcsó. 2-3 ezer forintért lehet még venni egyáltalán egy liter minőségi pálinkát?
   
– Szorozza meg tízzel… na jó egy kicsit túloztam. Három és fél deciliteres, palackos áraink 4500 forinttól indulnak. A költségekről annyit, hogy például a málna kilója 300-350 forintba kerül. Száz kiló málnából három liter pálinka készül. A jövedéki adó literenként több mint ezer forint.
   
– Mi a titka a jó pálinkának?
  
 – Jó alapanyag, hozzáértő gazda,  türelem és sok szerencse. Nem tudjuk, a jóisten mit ad nekünk éppen: esőt, meleget, fagyot. Az évjáratok közt óriási különbségek vannak. Talán mi vagyunk az első, akik évjáratozzuk a pálinkákat. Vannak jobb és gyengébb évek. 2008 rendkívül szép volt, döbbenetes illatok vannak a pálinkákban.
  
 – Melyik a kedvence?
   
– A törkölyöket imádom. Ezzel is úgy van az ember, mint a borral. Eljut oda, hogy a legnemesebbeket szereti, amelyekben fel lehet fedezni az ízeket, zamatokat, a legnemesebb párlatok pedig a törkölyök. De imádom a szilvát, a meggyet, a feketeribizlit is…

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!