Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Bizottsági elutasítás a termőföldeladás moratóriumára

Elutasította a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. kezelésében lévő termőföldek értékesítésének és tartós bérletbe adásának moratóriumáról szóló fideszes képviselői indítványt az Országgyűlés költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottsága a kedden Budapesten.

Létrehozva:

|

   
A 13 támogató szavazat ellenében 14 képviselő nemmel szavazott, ketten tartózkodtak.
   
A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség hét képviselője által benyújtott javaslat szerint a  határozat felkérné a kormányt arra: "tegye meg a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy az MNV Zrt. kezelésében lévő földterületek további értékesítése, tartós bérletbe adása az országgyűlési választások lezajlásáig felfüggesztésre kerüljön".
   
A javaslatot előterjesztő képviselők szerint a termőföldre vonatkozó jelenlegi elővételi szabályok, illetve rendelkezések a földet hivatásszerűen művelőket hátrányosan érintik. Az előterjesztők szerint "… a termőföld értékesítésének, hasznosításának a feltételeit a választások során felhatalmazott kormánynak kell előkészítenie, és az Országgyűléssel elfogadtatnia" – olvasható a javaslat indoklásában.
   
Benedek Fülöp, az MNV Zrt. agrárportfolióért felelős vezérigazgató-helyettese közölte a bizottsági ülésen, hogy a kormány nem támogatja a javaslatot, mert a jelenlegi földértékesítések és hasznosítások a földért életjáradékot programot szolgálják. Ebben az évben 8 milliárd forintnyi értékesítést terveztek a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) döntése alapján. Hektáronként 500 ezer forinttal számolva mintegy 15-20 ezer hektár eladását jelentené.   Eddig 30 ezer hektárt hirdettek meg, de mindössze ennek 40 százalékát adták el. Árverésen pedig csak 50 hektárnál kisebb termőföldet lehet értékesíteni – magyarázta Benedek Fülöp. Emlékeztetett arra, hogy egy vevő maximum 300 hektár földterületet vásárolhat meg, és elővásárlási joga van a mezőgazdasági vállalkozónak, az őstermelőnek és a helyben  lakónak.
   
Az MNV vezérigazgató-helyettesének tájékoztatása szerint eddig mintegy 5,5-6 milliárd forint értékű földértékesítés valósult meg, a többinél zajlik a pályáztatás, vagy a szerződéskötés.
   
Benedek Fülöp megjegyezte, hogy 2002-ben, a nemzeti földalap létrehozásakor kevesebb mint 40 ezer hektár volt az alap tulajdonában, jelenleg pedig közel kétmillió hektár van.
   
A termőföld hasznosítással kapcsolatban a vezérigazgató-helyettes elmondta, hogy haszonbérlet általában 20 év, hiszen a hitelfelvétel, a fejlesztési támogatások rövidebb időszakra nem vehetők igénybe. Számos haszonbérleti szerződés járt le, és ezért mintegy 45 ezer hektárra szólót hosszabbítottak meg.
   
Benedek Fülöp képviselőknek felhívta a figyelmét arra, hogy míg korábban nem kellett fizetni a haszonbérleti jogért, most annak díja a bérleti díj 15 százaléka.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!